שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

מנפלאות הקמפיין: פעילי ליכוד קיבלו הודעת SMS שמשתלטת על מסך הסמארטפון

ההודעה לתומכי המפלגה מקדמת את הקמפיין ומחייבת את המקבל לצפות בה וללחוץ על כפתור כדי להעלימה, וזאת תוך עבירה לכאורה על החוק - "שימוש הולך וגובר בשיטות פולשניות"; לא ניתן לדעת בוודאות אם נשלחה על ידי המפלגה; מהליכוד לא נמסרה תגובה

עומר כביר 12:2528.02.20
פעילי ליכוד קיבלו הודעת SMS ייחודית שמשתלטת על מסך הסמארטפון, מחייבת את המקבל לצפות בה וללחוץ על כפתור כדי להעלימה ומסתירה את זהות השולח, וזאת תוך עבירה לכאורה על החוק – כך חושף הבוקר (ו') כלכליסט. המסר בהודעה מקדם את קמפיין הליכוד, אך בגלל אופיה אין דרך לדעת בוודאות האם נשלחה על ידי המפלגה. "אנחנו רואים כאן שימוש הולך וגובר בשיטות פולשניות, שמראות לנו עד כמה לא אכפת למפעילי הקמפיינים משגרת החיים או מהפרטיות שלנו", אמר דורון אופק, מהתנועה לזכויות דיגיטליות ומרצה סייבר ב-HackerU, מרכז הכשרה למקצועות ההייטק.

 

 

 

אתמול בשעות הערב הופתעו תומכי ליכוד רבים לגלות שמסך הסמארטפון שלהם הופקע על מנת להציג מסר מסתורי. "ישראל כץ כיו"ר מטה הבחירות אני פונה אליך להשתתף במבצע מדלת לדלת להבאת תומכי הליכוד שלא הצביעו 1+1 = 61 ביחד ננצח. למעוניינים *8891", נכתב בה. בחלק מההודעות הוצגה זהות השולח כ"הודעת SMS" ובאחרות כ-"LIKUD2020".

 

בניגוד להודעות SMS רגילות, שעם קבלתן מוצגת התראת פוש בראש המכשיר שנעלמת אחרי מספר שניות וכוללת רק את תקציר ההודעה, במקרה זה שיבשה ההודעה אוטומטית את העבודה הרגילה של המכשיר, וגם אם המשתמש היה באמצע פעילות אחרת כמו שימוש באפליקציה או גלישה ברשת היא כיסתה את קדמת המסך והוצגה במלואה. המשתמש חייב ללחוץ על כפתור "סגור" או "Cancel" על מנת להסירה ולחזור לשימוש שוטף. מקבלי ההודעה חויבו למעשה לצפות בה ולהתייחס אליה, ולא יכלו להמשיך להשתמש במכשירם לפני שעשו זאת.

 

"בסביבות השעה 19:52 בעודנו יושבים בבית, קפצה למכשיר הטלפון שלי ובמקביל גם למכשיר הטלפון של בעלי, הודעה על המסך", אמרה לכלכליסט ליאל, חברת ליכוד, "לא מדובר בהודעת SMS רגילה אלא בהודעה שקופצת ישר למסך מבלי שיש למשתמש שליטה על כך. ברגע הראשון קצת נבהלנו כי שנינו מכירים שהודעות מסוג זה נשלחות בדרך כלל על ידי הרשויות במצבי חירום. במקרה הזה הופתענו לראות שמדובר בהודעה של תעמולת בחירות".

 

אופק הסביר שמדובר בסוג של הודעת SMS שמכונה Flash SMS, ושאכן מיועד לשימוש בעיקר במצבי חירום. לדבריו, אף שמערכות הסלולר מאפשרות משלוח הודעות כאלו, בפועל שקולה שליחתן "לכניסה למחסן של המכולת מהדלת האחורית שאינה נעולה ולקחת ארגז של קולה. זה פתוח, אבל אסור".

 

הוא הוסיף: "ההודעה שהגיעה לטלפונים של רבים ממתפקדי הליכוד היא ניצול לרעה של מערכת ההפעלה של הטלפונים הסלולריים של המתפקדים. השיטה היחידה לשלוח הודעות כאלה היא לתכנת באופן ייעודי שינוי של הודעת SMS הרגילה, כך שזו תכסה את המסך. זו אמנם אפשרות שקוד התוכנה מאפשר, אבל אין דרך לעשות אותה באמצעות הטלפונים הרגילים או באמצעות מערכות משלוח קונבנציונאליות. בפועל, מדובר בשיבוש פעולתו התקינה של הטלפון, כי אין לנו ברירה אלא ללחוץ על ההודעה כדי להעלים אותה. דבר בעייתי נוסף הוא העובדה שאי אפשר לדעת מי השולח בהודעה כזו, דבר שפותח פתח למניפולציות נוספות".

 

היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, עו"ד יהונתן קלינגר, אמר לכלכליסט שמשלוח ההודעות מעלה חשש לעבור על החוק. "אם השליחה בוצעה על ידי זיוף או שינוי של קבצי הודעה לפני שליחתם, אז במצב כזה יש עבירה על חוק המחשבים של שיבוש חומר מחשב", הוא הסביר. "העבירה הזו היא פלילית ונושאת מאסר של שלוש שנים. אם העברת המידע נעשתה תוך התחזות כדי לשלוח, או תוך כתיבת תוכנה שנועדה לייצר מידע כוזב, אז העונש יכול להיות גם חמש שנים".

 

בג"ץ דחה השבוע על הסף את העתירה נגד הליכוד ואפליקציית דרבון הבוחרים אלקטור, שמשמשת גם את המפלגה, והתיר לה בכך להמשיך להשתמש באפליקציה, כולל על מנת לדווח ביום הבחירות על הגעת מצביעים לקלפי. העתירה שהוגשה בשבוע שעבר על ידי עוה"ד שחר בן מאיר ויצחק אבירם דרשה לאסור על מפלגת הליכוד להמשיך ולעשות שימוש באלקטור, ובפרט לאסור עליה להשתמש בה מתוך הקלפיות ביום הבחירות. קודם לכן דחתה ועדת הבחירות המרכזית עתירה דומה בנושא, וקבעה שהחוק לא מקנה לה סמכות לאסור את השימוש באפלקיציות דוגמת אלקטור. הרקע לעתירות הוא חשיפת כלכליסט את פעילות האפליקציות הללו, והן עוסקות גם בדליפות פנקס הבוחרים ומידע נוסף מאלקטור, וזאת בכמה הזדמנויות שונות.

 

תגובת הליכוד לא התקבלה עד מועד פרסום הידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x