$
הייטק והון סיכון

חברות סטארט-אפ גייסו 1.6 מיליארד דולר ב-131 עסקאות ברבעון השלישי

חברת Trax Solutions גייסה 125 מיליון דולר, סכום השווה ל- 8% מסך ההון שגוייס ברבעון החולף. חברות ההייטק הישראליות גייסו 4.5 מיליארד דולר בתשעת החודשים הראשונים של השנה

מאיר אורבך 12:3629.10.18

מגמת הגידול בגיוסי ההון של חברות הסטארט-אפ הישראליות נמשכת כאשר חברות ההייטק גייסו 1.6 מיליארד דולר ב-131 עסקאות, ברבעון השלישי של השנה, ירידה לעומת הרבעון המקביל במספר העסקאות אך גידול סכום הכסף שגויס. רק עסקה אחת היתה גדולה מ- 100 מיליון דולר ברבעון: חברת Trax Solutions גייסה 125 מיליון דולר, סכום השווה ל- 8% מסך ההון שגוייס ברבעון החולף.

 

 

 

חברות ההייטק הישראליות גייסו 4.5 מיליארד דולר בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. מספר העסקאות שווה ל-68% מסך העסקאות שבוצעו בכל שנת 2017. עם זאת, היקף ההון שגוייס בתשעת החודשים הראשונים של 2018 שווה ל- 82% מסך ההון שגוייס בכל 2017.

 

למרות העלייה במספר עסקאות הסיד במחצית הראשונה של השנה, רק 21 עסקאות סיד בוצעו ברבעון השלישי – הנמוך ביותר מאז תחילת 2013. מספר העסקאות בסבבים מאוחרים סבב שני ויותר היה בדומה לשנים הקודמות, בעוד מספרם של הסבבים הראשונים ירד בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. על-פי IVC, מספר העסקאות החציוני ממשיך לעלות בכל הסבבים.

  

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

ברבעון השלישי של 2018, סך ההון שגוייס בעסקאות הגדולות מ- 20 מיליון דולר, טיפס ל- 1.1 מיליארד דולר. כמו כן, עלה מספר העסקאות הגדולות מ- 10 מיליון דולר, בעוד מספר העסקאות הקטנות מ- 5 מיליון דולר - ירד.

 

מריאנה שפירא, מנהלת המחקר בחברת IVC Research Center מציינת, כי "השיעור הנמוך של גיוסי ההון בסבב הסיד נגרם בשל העדפה ברורה של המשקיעים להשקיע בחברות בשלות, בדומה למתרחש בארה"ב." שפירא מוסיפה כי "אנו מצפים שב- 2018 רמת ההשקעות תשמור על היקף דומה לזה של השנים הקודמות. בהתאם למגמות גיוסי הכספים בהיי-טק הישראלי בשנים האחרונות, נראה שהרבעון השלישי סימן את הנקודה הנמוכה לתקופה האחרונה עבור היקפי השקעות ההון סיכון והמשקיעים הפרטיים".

 

עו"ד שמוליק זיסמן, שותף מנהל העומד בראש תחום ההייטק במשרד זיסמן, אהרוני, גייר ושות' (ZAG-S&W): "למרות שהרבעון השלישי היה משופע בחופשות ומספר ימי העבודה בספטמבר היה זעום, ההיי-טק הישראלי השכיל לעמוד בתקופה זו בכבוד, ויותר מכך: סכום הגיוס הכולל היה דומה לסכום הגיוס הכולל ברבעון המקביל אשתקד, מהטובים ביותר ב-6 השנים האחרונות, עובדה המצביעה על יציבות השוק. אמנם, כמות החברות שגייסו ברבעון זה ירדה, אך סך ההון שהושקע היה גדול יותר. יש שיראו בכך חסרון, ויש שיראו בכך הבעת אמון בתעשיית ההייטק הישראלית; אנו סבורים שמדובר בהבעת אמון מובהקת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x