$
חדשות טכנולוגיה
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

בלי ידיים: Steam מוותרת על דרישות הסף

חנות המשחקים הגדולה בעולם החליטה להפסיק לסנן מוצרים ולהשתמש באלגוריתם כדי לספק למשתמשים המלצות. האם היא תהפוך לפח זבל?

ליאור באקאלו 16:0518.02.17

אלגוריתמים שלומדים את המשתמש, מנהלים שלא משתלטים על החומר ומפתחים עצמאיים שחוששים משינויים: ראשי סטים (Steam), חנות המשחקים הגדולה בעולם, מודים שהם לא עומדים בשצף המשחקים שמגיעים אליהם ופותחים את מדפיהם הווירטואליים לכל דורש. עד כה השתמשה סטים לסינון משחקים עצמאיים בתוכנית Greenlight, שפעלה במתכונת דומה לקיקסטארטר. תחתיה תוצג באביב הקרוב תוכנית Direct, שתאפשר לכל מפתח או מפתחת להעלות את מוצריהם לחנות. המשחקים יוצגו בפני הגולשים על בסיס אלגוריתמים שייקחו בחשבון העדפות אישיות והמלצות מחברים.

 

כמו חנויות מקוונות ורשתות חברתיות אחרות, סטים מוותרת על יכולות האוצרות של העורכים האנושיים לטובת ניהול בידי אלגוריתמים והתבססות על חוכמת ההמונים. כשפייסבוק נקטה צעד דומה בשנה שעברה, היא אפשרה את הפצת החדשות המזויפות שאיתה ראשיה — והמשתמשים כולם — עדיין מתמודדים.

 

 

החשש הוא שהסינון המינימלי יביא להצפת חנות המשחקים בתכנים באיכות ירודה. הפיתרון השנוי במחלוקת של סטים הוא עמלה שיידרשו המפתחים לשלם. לטענת החברה, היא מתייעצת עם מפתחים לגבי גובה העמלה, ובוחנת טווח רחב מ־100 ועד ל־5,000 דולר. חלק מהמפתחים כבר התקוממו נגד הפרקטיקה החדשה בטענה שעמלת רישום גבוהה מדי תחסום את הדלת עבור מפתחים נטולי אמצעים, ובמיוחד כאלה ממדינות מתפתחות.

 

המשחק Frozen Endzone. הגיע ל־Steam דרך Greenlight המשחק Frozen Endzone. הגיע ל־Steam דרך Greenlight

 

סטים טוענת שהיא ביטלה את Greenlight פשוט כי היו יותר מדי משחקים טובים שהיא לא יכלה לתת להם ביטוי בחנות שלה. "היינו נכנסים לחדר והיו 400 משחקים טובים שרצינו להביא לחנות, אבל הסתכלנו על הכלים שיש לנו ואמרנו 'אוקי, נבחר 10'", אמר ל־VentureBeat טום ג'יארדינו, בכיר בסטים. אלא שטענה זו אינה מסתדרת עם הביקורת הרבה שהוטחה נגד איכות המשחקים שהועלו עד כה ל־Greenlight.

 

עכשיו כשהחברה מאפשרת לכולם להיכנס לחנות שלה, המבחן האמיתי יהיה יכולת האלגוריתם שלה לנפק מגוון איכותי יותר מהעורכים האנושיים. אחרת, חנות המשחקים הגדולה בעולם עלולה לגלות שהיא גם מרחיקה את המפתחים העצמאיים וגם הופכת לפח הזבל של התעשייה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x