$
חדשות טכנולוגיה

תגובת נגד: חברות הטכנולוגיה הגדולות פועלות להגברת ההצפנה

הקרב המשפטי שמנהלת אפל עם משרד המשפטים האמריקאי גורם לחברות טכנולוגיה בולטות כמו פייסבוק, גוגל וסנאפצ'ט להגביר את מאמציהן בתחום הגנת הפרטיות במכשיריהן ובשירותיהן

עומר כביר 13:3214.03.16

כמה מחברות הטכנולוגיה הבולטות בעולם, ובהן פייסבוק, גוגל וסנאפצ'ט, פועלות במקביל להגברת הגנות הפרטיות וההצפנה במכשיריהן ובשירותיהן – כך מדווח ה"גארדיאן" הבריטי .

בימים אלו מנהלת אפל קרב משפטי, פוליטי ותקשורתי עם משרד המשפטים האמריקאי בעקבות צו בית משפט שמורה לה ליצור דלת אחורית באייפון של המחבל מפיגוע הירי בסן ברנרדינו, שתאפשר ל-FBI לעקוף את ההצפנה החזקה של המכשיר. במקביל, רשויות אכיפת החוק בארה"ב בוחנות כיצד להתמודד עם הצפנת השיחות בווטסאפ, שמונעת מהן ליישם צו ציתות שניתן להן, בעוד שבבריטניה פועלת הממשלה לחקיקת חוק שיחייב חברות טכנולוגיה להטמיע דלתות אחוריות במכשיריהן ובשירותיהן.

 

בחלק מהמקרים מדובר בחזרה לפרויקטים קיימים בחלק מהמקרים מדובר בחזרה לפרויקטים קיימים צילום: pixabay.com

 

בתגובה למהלכים אלו חברות הטכנולוגיה, כך נראה, לא מתכוונות להתכופף אלא דווקא להעלות הילוך ולהגביר את ההגנות שהן מספקות למשתמשיהן. לפי ה"גארדיאן", ווטסאפ, שנמצאת בבעלות פייסבוק, פועלת על מנת להצפין גם את שיחות הקול שמבוצעות באמצעותה וכן את השיחות הקבוצתיות, זאת בנוסף לשיחות הטקסט האישיות שכבר מוצפנות. מדובר בסוגיה בעלת חשיבות אישית למייסד ווטסאפ, יאן קום, שנולד באוקראינה הסובייטית. פייסבוק עצמה בוחנת דרכים להגברת ההאבטחה באפליקציית פייסבוק מסנג'ר וגם אפליקציית המסרים הזמניים סנאפצ'ט מפתחת מערכת מסרים מאובטחת.

 

גוגל, מצדה, בוחנת שימושים נוספים לטכנולוגיית אימייל מוצפן שהיא מפתחת מזה זמן רב. המערכת פותחה בקצב איטי למדי מאז הוכרזה ב-2014, אך בחודשים האחרונים השתנה המצב והעניין בה מצד בכירי החברה גדל. “מדובר במאמץ מתמשך שקיים בגוגל מזה זמן רב", אמר ל"גארדיאן" מקור בעל ידע על הפרויקט. “יש לגוגל הרבה קשיים שאין לאפל. המודלים העסקיים פשוט שונים". המקור מתייחס, בין היתר, לכך שגוגל מציגה בג'ימייל פרסומות שמבוססות על תוכן המיילים – דבר שלא יהיה אפשרי עם מערכת הצפנה שמאפשרת רק לשולח ולכותב לקרוא את תוכן המייל.

 

 

אף שהעבודה על פרויקטים אלו ואחרים החלה לפני הקרב הנוכחי בין אפל למשרד המשפטים, העימות הזניק משמעותית את חשיבותם, מתוך הבנה שמוצרים מוצפנים ומאובטחים יותר יספקו לחברות יתרון שיווקי ועסקי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x