$
חדשות טכנולוגיה

התביעה בארה"ב: אפל מנסה להפחיד את ביהמ"ש; החברה: מנסים להשחיר אותנו

הרשויות הגיבו בתקיפות לערעור ענקית הטכנולוגיה על ההחלטה לחייב אותה לסייע ל-FBI לחדור לאייפון של המחבל מסן ברנרדינו; אפל לא נותרה חייבת

עומר כביר 09:2411.03.16
טענות אפל הן הסחת דעת מהסוגיות החשובות, ומהוות ניסיון נואש להפחיד את בית המשפט – כך טוענת התביעה בארה"ב בתשובה שהגישה לערעור של ענקית הטכנולוגיה על החלטת בית משפט פדרלי בקליפורניה, שחייבה אותה לסייע ל-FBI לחדור לאייפון של המחבל מפיגוע הירי בסן ברנרדינו. אפל, בתגובה, תקפה את הדברים ואמרה שהם מהווים ניסיון להשחיר את שמה ולהציג אותה כנבל.

 

 

באמצע פברואר הוציא בית המשפט צו שמורה לאפל ליצור גרסה של מערכת ההפעלה שלה לאייפון, שתאפשר ל-FBI להזין סיסמאות ללא הגבלה (כיום, המידע שעל המכשיר נמחק אחרי 10 ניסיונות כושלים), וכך לעקוף את ההצפנה שעל המכשיר ולחדור למידע ששמור עליו. אפל ערערה על ההחלטה לפני כשבוע וחצי, ולצדהשל אפל התייצבו כמה מהחברות הבולטות בעמק הסיליקון, שהגישו תצהיר ידידות בית המשפט.

 

אתמול בערב (ה') הגישה המדינה את תשובתה לבית המשפט. לטענת התביעה, המצב שנוצר הוא פרי פעולותיה של אפל עצמה. “מדובר בהחלטה שיווקית של אפל לפתח מוצרים שהממשלה לא יכולה לחפש בהם, אפילו עם צו בית משפט", נכתב בתצהיר. “צו בית המשפט צנוע. הוא נוגע לאייפון אחד. כפי שאפל יודעת היטב, הצו לא מחייב אותה לפתוח את האייפון או לתת לממשל 'מפתח מאסטר' או 'דלת אחורית'. האייפון שייך למחוז סן ברנרדינו, שהסכים לחיפוש בו. השתמש בו המחבל המת סייד ריזוואן פארוק, שגם הסכים לחיפוש בו כחלק מהסכם ההעסקה שלו במחוז. בקצרה, הצו לא פוגע בפרטיות של אף אדם".

 

 

 צילום: בלומברג

 

אפל עצמה אינה חולקת על טענות אלו, ואולם היא טענה בערעורה שאישור הצו המדובר ייצור תקדים שייתן לממשל כוח מסוכן ושייפתח פתח לניצול לרעה של הפרצה. "מרגע שתהליך כזה ייווצר, הוא יפתח בפנים פושעים וסוכנים זרים את הדרך לגשת למיליוני אייפונים", טענה אפל בערעורה מסוף פברואר. "מרגע שהממשלה שלנו תיצור אותו, יהיה זה רק עניין של זמן לפני שממשלות זרות ידרשו כלי זהה. הממשלה אומרת שמדובר במקרה חד-פעמי. אבל הם יודעים שההצהרות האלו לא נכונות; למעשה, הממשלה הגישה מספר בקשות דומות".

 

בתשובה שהגישה דחתה המדינה את טענות אלו: “אפל וידידותיה מנסות להפחיד את בית המשפט עם סוגיות כמו אבטחת רשתות, הצפנה, דלתות אחוריות ופרטיות, ומקדמות דיון רחב יותר מול הקונגרס ובכלי התקשורת. מדובר בהסחת דעת. אפל רוצה נואשות – צריכה נואשות – שהתיק הזה לא יהיה על אייפון אחד. התיק הזה עוסק בעובדות ספציפיות. אפל יצרה במכוון מחסומים טכנולוגיים שעומדים בין צו חוקי לאייפון שמכיל ראיות לפיגוע טרור שבו נרצחו 14 אמריקאים. רק אפל יכולה להסיר מחסומים אלו. בנסיבות אלו, ניתן לחייב את אפל לסייע. לא מדובר בדיקטטורה חסרת חוק, אלא בחירות מסודרת שפועלת בשם שלטון החוק".

 

עוד טוענת התביעה שאפל נענתה בעבר לבקשות דומות של ממשלת אחרות "לפי המידע של אפל עצמה, הדרישות של סין להעברת מידע מיותר מ-4,000 אייפונים במהלך המחצית הראשונה של 2015 נענו ב-74% מהמקרים. אפל גם נענתה לדרישות מיוחדות בסין: לדוגמה, העברת המידע של משתמשים סיניים לשרתים של ממשלת סין והתקנה פרוטוקול WiFi שונה לאייפונים בסין".

 

היועץ המשפטי של אפל, ברוס סיוול, אמר בתגובה חריפה שתצהיר בית המשפט דומה יותר לכתב אישום מאשר לתשובה לערעור. “ב-30 שנותיי כעורך דין, מעולם לא נתקלתי בתצהיר שכזה, שנועד להשחיר את הצד השני באמצעות האשמות שווא ורמיזות", הוא אמר. “הממשל מאשים את אפל בכך שעשתה שינויים בכוונה לחסום את בקשות הגישה של רשויות החוק. מדובר בטענה שצריכה לפגוע בכל מי שקורה אותה. זהו ניסיון חסר ביסוס להפוך את אפל לנבל בסיפור".

 

בנוגע לטענות התביעה בנוגע לשיתוף הפעולה של אפל עם סין אמר סיוול: “התביעה מתבססת על מקורות לא מזוהים מהרשת ומנסה לעורר שד שלפיו לאפל יש מערכת יחסים שונה וזדונים עם סין. זה לא נכון, והספקולציות האלו הינן חסרות כל בסיס. העובדה שהדבר נעשה במסגרת תצהיר משפטי רק מדגיש את הייאוש של משרד המשפטים”.

 

 

 

סיוול הוסיף שאפל עדכנה את אבטחת האייפון על מנת להגן על לקוחותיה מהאקרים ומפושעים. “ה-FBI צריך לתמוך בנו, כי זה מגן על כולם. כל טענה אחרת היא משפילה, מרדדת את הדיון ומסווה את הסוגיות האמיתיות. המסקנה היחידה שלי היא שמשרד המשפטים כל כך נואש, שהוא השליך כל מצג של התנהלות נאותה. אנחנו הולכים לבית המשפט כדי להגן על זכויותינו. כולם צריכים להיזהר, כי נראה שאי-הסכמה עם משרד המשפטים משמעה שאתה אנטי-אמריקאי מרושע. שום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x