$
חדשות טכנולוגיה

לא רק אפל: מדיניות ההצפנה של ווטסאפ מתסכלת את רשויות החוק

בית משפט בארה"ב הוציא צו שמאפשר לרשויות לצותת לשיחות ווטסאפ של חשודים, אך ההצפנה המוטמעת באפליקציה מונעת מהם ליישם אותו. בשלב זה בית המשפט טרם הכריע האם על ווטסאפ לסייע בשבירת ההצפנה שלה

עומר כביר 10:5913.03.16
קרב ההצפנה הבא? מערכת ההצפנה של אפליקציית המסרים המיידיים ווטסאפ מונעת מרשויות אכיפת החוק לממש צו שהוציא בית משפט בארה"ב, והרשויות מתלבטות כיצד לשבור את הקיפאון מול החברה – כך חושף ה"ניו יורק טיימס".

בימים אלו, מתעמתת אפל עם משרד המשפטים בעקבות החלטה של בית משפט בקליפורניה שחייבה אותה לסייע ל-FBI לפרוץ לאייפון של המחבל מפיגוע הירי בסן ברנרדינו. העימות מסעיר את קהילת הטכנולוגיה ואת המערכת הפוליטית בארה"ב, ומערב את הדרגים הגבוהים ביותר בממשל.

 

ואולם, במקביל, מתחיל להסתמן קרב דומה אחר, שבמרכזו עומדת אפליקציית ההודעות שנרכשה על ידי פייסבוק בעסקה בשווי יותר מ-20 מיליארד דולר. בשנה שעברה החלה ווטסאפ להצפין את השיחות של משתמשיה. הצפנה זו מונעת מרשויות החוק ליישם צו ציתות שהוציא להן בית משפט (בדומה לצווים שמאפשרים ציתות לקווי טלפון). פרטי התיק המדובר ומיקומו אינם ידועים, אך לדברי מקורות לא מדובר במקרה שקשור לטרור אלא במקרה פלילי. בשלב זה, בית המשפט טרם הכריע האם על ווטסאפ לסייע בשבירת ההצפנה שלה.

בית המשפט הוציא צו, אבל אין כיצד ליישם אותו בית המשפט הוציא צו, אבל אין כיצד ליישם אותו צילום: בלומברג

 

לפי ה"ניו יורק טיימס", בשלב זה גורמים במשרד המשפטים עדיין מתדיינים כיצד להמשיך את החקירה, לאור כישלונם לצותת לשיחות הווטסאפ של החשודים. חלק מהחוקרים בתיק סבורים שמדובר במקרה מהותי יותר מזה של פרשת האייפון, שכן הוא נוגע במהות של עתיד הציתות לחשודים. לדבריהם, משרד המשפטים צריך לבקש מבית המשפט לחייב את ווטסאפ לסייע לממשל לקבל את המידע המוצפן. מנגד, גורמים אחרים חוששים להסלים את העימות, לאור הבטחתם של כמה סנאטורים לפעול להסדרת חקיקה שתסייע לממשל לקבל מידע מוצפן.

 

כך או כך, מומחים בתחום מעריכים שבמוקדם או במאוחר תיק מסוג זה יגיע לבית המשפט, שכן חוקי הציתות בארה"ב עודכנו לאחרונה לפני שנות דור. "ה-FBI ומשרד המשפטים רוצים לבחור עימות שנסיבותיו המדויקות יתאימו להם ביותר", אמר לניו יורק טיימס מדען המחשבים הראשי של ארגון זכויות הגולשים EFF, פיטר אקרסלי. "הם מחכים לתיק שיגרום לדרישות שלהם להיראות סבירות". עם זאת, גורם בכיר ברשויות אכיפת החוק הכחיש שהממשל מחפש את התיק המושלם.

 

 

תומכי פרטיות כבר קשרו בין הפרשה הזו לעימות של הממשל עם אפל, והעריכו שאם יזכו הרשויות בניצחון ויצליחו לחייב את אפל ליצור פרצה באבטחת האייפון, המהלך הבא שלהן יהיה לאלץ חברות כמו ווטסאפ לשנות את התוכנה שלהן באופן שיאפשר להסיר את ההצפנה של משמתמשים מסוימים. "זה יהיה כמו לצאת למלחמה גרעינית עם עמק הסיליקון", אמר לעיתון כריס סוגהויין, אנליסט טכנולוגיה בארגון זכויות האזרח ACLU.

 

ווטסאפ ומשרד המשפטים סירבו להגיב.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x