מחירים ומסלולים

האוצר נגד עמדת משרד התקשורת: "למחירי הסלולר דווקא יש לאן לרדת"

במסמך ששלח האוצר למשרד התקשורת ובו תקף את עסקת גולן סלקום הוא טוען גם שמחירי הסלולר עדיין גבוהים יחסית לאירופה

אסף גלעד 08:2119.01.16

משרד האוצר תוקף את טענות משרד התקשורת כאילו מחירי הסלולר בישראל הגיעו לתחתית ושיש לתקנם כלפי מעלה. אתמול פורסם ב"כלכליסט" כי הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי שלח מסמך מפורט למשרד התקשורת ולממונה על ההגבלים וקרא לשני הרגולטורים להכריע במהירות נגד העסקה בין גולן טלקום לבין סלקום. כעת מתברר כי האוצר הציג במסמך נתונים הסותרים את עמדת משרד התקשורת בנוגע למחירים בענף הסלולר. 

 

 

 

על פי האוצר, הרפורמה שיזם משרד התקשורת הורידה את ההכנסה הממוצעת למנוי מ־33.4 שקל למנוי בחודש ב־2010 ל־17.3 שקל בשנת 2014, אך היא עדיין גבוהה מהכנסה הממוצעת ממנויים במדינות OECD אחרות כמו גרמניה, אוסטריה או איטליה. למעשה, המחירים כיום דומים למחירים בדנמרק, גם שם מתקיים מצב בו מתחרות חמש מפעילות על הצרכן אך האוכלוסייה קטנה הרבה יותר.

 

מיכאל גולן, בעלי גולן טלקום מיכאל גולן, בעלי גולן טלקום צילום: אוראל כהן

 

באוצר לוקחים בחשבון את רמת החיים במונחי התוצר לנפש ומוכיחים כי גם היום המחיר גבוה יחסית לרוב המדינות בנטרול רמת החיים. כלומר, אמנם ההכנסה מלקוח היא גבוהה ממדינות עניות יותר כמו יוון, ברזיל ומצרים, אך היא גם גבוהה מהכנסה מלקוח במדינות עשירות יותר כמו גרמניה ואוסטריה ודומה להכנסה בדנמרק, שם ההכנסה לנפש כמעט כפולה מזו שבישראל. "נתונים אלה מדגישים כי המחירים כיום אינם בהכרח נמצאים ברמה הנמוכה ביותר האפשרית", נכתב בחוות הדעת.

 

בחודש אוקטובר התראיין מנכ"ל משרד התקשורת לבלומברג וטען כי ההכנסה החודשית מלקוח בישראל אינה כלכלית לחברות הסלולר. "שוק הסלולר איבד את האיזון הנכון בנוגע למחיר", אמר לבלומרג. והרווחים הנמוכים "מאיימים על יכולתן לעקוב אחר הטכנולוגיה ולפתח ולשמר את התשתית שלהן".

 

"נתונים אלה חשובים במיוחד אל מול הטענות כי המחירים בישראל 'נמוכים מדי' וכי החברות לא יכולות להעלות מחירים בשל התחרות העזה", נכתב בחוות הדעת של האוצר. "מחיר צריך להקבע על ידי התחרות בשוק ותחת כללי משחק מאוזנים ולא על ידי פגיעה משמעותית ברמת התחרות בשוק בעקבות הפחתת מספר המפעילים".

 

ממשרד התקשורת נמסר: "זה מצוין שהאוצר טוען שיש לאן לרדת, רק חבל שעובדתית זה חודשיים שמחירי הסלולר לא ירדו לאחר ירידה של שלוש שנים ברציפות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x