שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

מה למדנו מתיק פופקורן טיים? לא לסמוך על הספקיות

בזק בינלאומי יצאה בעבר נגד הניסיון של חברות המדיה הישראליות לחסום את תוכנת הסטרימינג הפופולרית. מדוע שינתה השבוע את דעתה? בשל אינטרס עסקי - שתמיד ינצח את רצונות המשתמשים. אז מי אמור להגן עלינו?

עומר כביר 07:4901.10.15
אפשר לנהל שלל דיונים עקרוניים על צפייה פיראטית בסרטים ובסדרות באינטרנט. אפשר להתפלפל עד מחר על חופש הביטוי לעומת החופש להתפרנס, על חסימת אתרים לעומת עקרון ניטרליות הרשת שמתנגד לכל התערבות כזאת. ואולם, בשורה התחתונה, לגורמים שמעורבים בקרבות המשפטיים בנושא אכפת אך ורק מדבר אחד: האינטרס הפרטי שלהם. דוגמה טובה לכך קיבלנו השבוע.

"כלכליסט" חשף שספקית האינטרנט בזק בינלאומי, שבעבר יצאה נגד הניסיון של חברות המדיה הישראליות לחסום את תוכנת הסטרימינג פופוקורן טיים, הפכה פתאום את עורה. היא הודיעה לבית המשפט העליון כי אין בכוונתה להתנגד לבקשת ארגון זיר"ה (שהקימו חברות המדיה כדי להילחם בפיראטיות), לערער על החלטת המחוזי שלא להוציא צו זמני לחסימת אתרים שמאפשרים את הורדת התוכנה. לדבריה, היא חתמה על הסדר עם זיר"ה וחברות התוכן.

 

 

מה נשתנה? עניין פשוט של השלמת מיזוג בין החברה-האם של הספקית, בזק, לחברת הטלוויזיה בלוויין yes, אחד הגופים שפועלים לחסימת האתרים. פרט לבזק בינלאומי רק עוד ספקית אינטרנט אחת לא הגישה התנגדות לבקשת הערעור - Hotnet שבבעלות HOT, עוד גוף שדורש את החסימה. הצו הזמני לא ניתן בסופו של דבר, וכעת ידון המחוזי בבקשת זיר"ה לחסימה קבועה של האתרים.

 

גולשים שעקבו אחר התפתחות התיק אולי התאכזבו לגלות שהמגנה הגדולה שלהם ביצעה תפנית חדה בעמדתה וחברה לזיר"ה, אבל זו גישה נאיבית. ספקיות האינטרנט אולי משווקות את עצמן כגופים טובי לב שרק רוצים להביא לנו גישה פתוחה ונטולת מגבלות לרשת, אבל זה לא באמת עובד ככה. מי שישאיר את זירת המאבק על ניטרליות הרשת לספקיות האינטרנט, יגלה מהר מאוד שהרשת הופכת לעולם שעקרונותיו ומידת החופש בו נקבעים לפי אינטרסים מסחריים.

 

פופקורן טיים פופקורן טיים

 

לאור זאת, מפתיע שעד עתה לא נשמע בתיק פופקורן טיים קולם של גופים שאמורים לעמוד לצד הגולשים וניטרליות הרשת, כמו איגוד האינטרנט הישראלי או התנועה לזכויות דיגיטליות. אם גופים נטולי אינטרס מסחרי לא ישמיעו את קולם בבית המשפט, ייתכן מאוד שבסופו של דבר ייחסמו האתרים שבמרכז המחלוקת. עבור הגולשים תהיה זו רק מכה קלה בכנף, אבל מבחינת ניטרליות הרשת זאת תהיה תחילתו של מדרון חלקלק ומסוכן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x