$
חדשות טכנולוגיה

הדו"ח החשאי על פיילוט המאגר הביומטרי ייחשף לציבור

כך הוחלט בוועדת משנה לביקורת המדינה. פיילוט המאגר, שיסתיים ב-29 בחודש, זכה לביקורת קשה שטרם פורסמה. "ראוי שהציבור יכיר את כל העובדות הכרוכות במאגר ביומטרי", אמרה ח"כ אלהרר, יו"ר הוועדה

עומר כביר 12:2910.06.15

דו"ח מבקר המדינה על פיילוט המאגר הביומטרי יפורסם כמעט במלואו - כך קבעה היום ועדת משנה של הוועדה לביקורת המדינה בתום דיון חשאי.

הבוקר התכנסה ועדת המשנה לביטחון של הוועדה לביקורת המדינה לדיון מיוחד בעקבות בקשה שהגישו גורמי ביטחון להטיל חיסיון נרחב על דו"ח המבקר. בתום הדיון החליטה הוועדה לצמצם את בקשת החיסיון באופן משמעותי ולהתיר את פרסום הדו"ח כמעט במלואו. “ראוי שהציבור ומקבלי ההחלטות, יכירו את כל העובדות הכרוכות במאגר ביומטרי, כדי שתתקבל ההחלטה הנכונה והטובה ביותר", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), בהודעה לעיתונות.

 

עמדות רישום לפיילוט המאגר הביומטרי עמדות רישום לפיילוט המאגר הביומטרי

 

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא, צפוי עתה לפרסם את הדו"ח בימים הקרובים. תקופת הפיילוט של המאגר הביומטרי תסתיים רשמית ב-29 ביוני, והחלטה בנושא צריכה להתקבל עד אז. זאת, על אף שהליך קבלתה (שטעון החלטה של שר הפנים, באישור שר האוצר, אישור בוועדת שרים ובשתי ועדות כנסת שטרם הוקמו והצבעה במליאה) טרם החל.

 

ח"כ קארין אלהרר ח"כ קארין אלהרר

 

הדו"ח עצמו מכיל כנראה ביקורת חריפה על פעילות המאגר הביומטרי, כפי שעולה ממכתב שהעביר המבקר שפירא לראש הממשלה ולשר הפנים, שבו הוא מתריע שבפעילות המאגר התגלו ליקויים מהותיים בעלי משמעות ציבורית מרחיקת לכת ורגישות רבה, ודורש לעצור הליכים להמשך הסדרתו עד שיתוקנו הליקויים.

 

מבקר המדינה, יוסף שפירא מבקר המדינה, יוסף שפירא צילום: אלכס קולומויסקי

 

מהתנועה לזכויות דיגיטליות נמסר בתגובה: "זכותם של אזרחי ישראל לדעת על הכשלים האופפים את הפרויקט הרשלני של המאגר הביומטרי. אנו מברכים את ח"כ קארין אלהרר על שאיפשרה דיון ציבורי בסוגיה הקשה הזו על סמך נתוני מבקר המדינה. אנו מקווים כי היקף החיסיון אכן יצומצם ככל הניתן על מנת שאזרחי ישראל יוכלו להבין עד כמה הופקר ביטחונם בשנתיים של ניסוי בבני אדם".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) ברכה גם היא על ההחלטה. "המדינה לא יכולה לצפות כי בשם מולך הביטחון תדרוש מאזרחיה עוד ועוד פרטי מידע מחד, ותסיר מעצמה כל פיקוח מאידך", אמרה ל"כלכליסט". "על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בדו"ח מבקר מדינה שחושף ליקויים בפעולת הפיילוט ויכול להשפיע על ההלך הציבורי בעניין בתקופה הקריטית שלפני ההצבעה על הפיכתו לקבוע".

 

תגובת רשות המאגר הביומטרי

"אכן חשוב מאוד שהציבור ומקבלי ההחלטות יכירו את כל העובדות הרלוונטיות לפרויקט התיעוד הלאומי החכם והמאגר הביומטרי. מבקר המדינה בחן את הפרויקט הביומטרי כולו במהלך תקופת המבחן, בחינה שכללה את כל נושא התיעוד החכם וכן את המאגר, והעביר את הערותיו לפני חודשים רבים. במהלך תקופה זו טופלו במלואם הפערים עליהם הצביע המבקר, אשר אף עודכן בנושא. גורמי הביטחון ביקשו לחסות חלקים מסוימים בדו"ח משיקוליהם. הדו"ח המסכם את פעילות תקופת המבחן הוגש לכנסת על ידי רשות האוכלוסין והרשות הביומטרית במרץ 2015. דו"ח זה כולל פירוט מלא של כלל התהליכים והבדיקות שבוצעו במהלך תקופת המבחן. ניתן לעיין בדו"חות המלאים באתרי האינטרנט של רשות האוכלוסין וכן של הרשות לניהול המאגר הביומטרי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x