$
חדשות טכנולוגיה

מבקר המדינה לראש הממשלה: המאגר הביומטרי עמוס ליקויים

יוסף שפירא פנה לנתניהו ולשר הפנים ארדן בדרישה לטיפול תקלות ופערים שאיתר משרדו בפיילוט המאגר הביומטרי - ולעצור את החקיקה בנושא עד לתיקונם. "דו"ח הביקורת מעלה ליקויים מהותיים ולדברים משמעות ציבורית מרחיקת לכת", כתב

עומר כביר 14:5915.04.15

מבקר המדינה נגד המאגר הביומטרי: השופט (בדימוס) יוסף שפירא השלים את חיבורו של דו"ח מקיף על פעילות המאגר הביומטרי שמעלה ליקויים רבים בנוגע לפעילותו - כך לפי מכתב ששלח היום המבקר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר הפנים, גלעד ארדן. במכתב קורא המבקר לעצור מיידית הליכי החקיקה לקידום המאגר.

לדברי משרד המבקר, חיבור הדו"ח, שכותרתו "תיעוד לאומי ביומטרי - תקופת המבחן", כבר הושלם והוא נשלח לנתניהו ולארדן. בהודעה לעיתונות נאמר שדו"ח הביקורת מעלה ליקויים מהותיים בכל הנוגע לפעילות המאגר הביומטרי - ליקויים בעלי משמעות ציבורית מרחיקת לכת ורגישות רבה.

 

עמדות רישום למאגר הביומטרי עמדות רישום למאגר הביומטרי

 

המבקר שפירא דורש גם מראש הממשלה ומשר הפנים להביא לידיעתו את הפעולות שנעשות לתיקון הליקויים שמפורטים בדו"ח, ומבקש שלא לבצע שום הליך חקיקה בנושא טרם זאת. במקביל פנה המבקר גם לוועדה לביקורת המדינה של הכנסת על מנת להסדיר את פרסום הדו"ח לציבור.

  

מתנגדי המאגר: הפרויקט מגלומני והרסני

 

מהתנועה לזכויות דיגיטליות, שמובילה את ההתנגדות למאגר הביומטרי, נמסר בתגובה: ״דרישתו החריגה של מבקר המדינה עולה בקנה אחד עם אמירותיהם המפורשות של היועץ המשפטי לוועדה לענייני החוק הביומטרי בכנסת, מרכז המחקר של הכנסת, מדענים ומומחי אבטחת מידע: המאגר הביומטרי מסוכן, לא נחוץ, לא מאובטח כראוי והפרויקט להקמתו רצוף בכשלים ומחדלים המעצימים את הסכנות הנשקפות ממנו עשרות מונים. הגיע הזמן לשחרר את אזרחי ישראל מהמאגר ולהנפיק מיד תעודת זהות חכמה, שאינה ניתנת לזיוף, מבלי לאגור את טביעות האצבע במאגר מרכזי. אנחנו דורשים משר הפנים להפסיק להחזיק את אזרחי ישראל כבני ערובה של פרויקט מגלומני והרסני וקוראים לו לנתק מיד את הנפקת התעודות מהמאגר״.

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה ל"כלכליסט" שהיא מקווה שדו"ח המבקר יסייע לבלום מחטף אפשרי בהליך האישור הסופי של פעילות המאגר הביומטרי. "הודעת המבקר בנושא מגיעה בזמן הנכון, כאשר נראה שגורמי שלטון נחושים להפוך את המאגר הביומטרי לדבר קבוע ומחויב כשהם מסתמכים על דו"חות חלקיים ותוך התעלמות מהבעיות והליקויים", אמרה. "לא ברורה לי ההירתמות הגורפת של ח"כים ושרים לטובת המאגר, תוך התעלמות מסימני האזהרה הרבים שעלו לאורך הדרך. אי אפשר שלא לתהות אם נסיון המחטף של גלעד ארדן, רגע לפני שהוא מסיים את תפקידו כשר פנים, קשור לעובדה שהוא יודע שיש דו"ח מבקר שלא יאפשר קידום חקיקה בתחום. קבלת החלטה כעת תהיה מרה, נמהרת ובעיקר מיותרת ואני שמחה שהמבקר הורה לעצור כל צעדי החקיקה בנושא עד לתיקון הליקויים".

 

תגובת הרשות לניהול המאגר הביומטרי

 

"מכתבו של מבקר המדינה מתעלם מהעובדה שהליקויים עליהם הצביע תוקנו והדברים מפורטים בדו"ח המסכם שהוגש לכנסת! יתרה מזאת, על פי לשון החוק, הדו"ח המסכם הונח על שולחן הכנסת אשר אמורה לדון בו בפרוצדורה קבועה ומוגדרת. הניסיון של המבקר לעצור את התהליך אשר נקבע בחוק אינו ברור. יודגש, תקופת המבחן נקבעה בחוק על מנת לבחון את המערכת ולתקן ליקויים ככל שיימצאו".

 

לאורך תקופת המבחן, נבדק פרויקט התיעוד הלאומי הביומטרי על ידי מבקר המדינה. העובדה שהבדיקה בוצעה בזמן אמת אפשרה לרשות לתקן את הליקויים עליהם הצביע המבקר כבר במהלך תקופת המבחן. הדוח המסכם אשר הוגש על ידי השר כולל התייחסויות מפורשות לליקויים ומפרט את האופן בו תוקנו".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x