$
חדשות טכנולוגיה

יו"ר גוגל במכון ויצמן: "היזמות בישראל משגשגת כי אתם לא הולכים לפי הכללים"

דווקא בימים של חרם, יו"ר גוגל אריק שמידט מבקר בארץ ומפליג בשבחים: "ההשפעה של הישראלים על מדע ועל טכנולוגיה היא אדירה, ולכן אני נמצא כאן ולכן אני משקיע כאן"

שגיא כהן 08:5008.06.15

"ישראל משגשגת מבחינת יזמות בגלל שיש לכם תרבות שמאפשרת לערער על סמכות ולפקפק בכל דבר. אתם לא הולכים לפי הכללים." כך אמר אתמול יו"ר גוגל, אריק שמידט, בדברים שנשא בפני מאות סטודנטים וחוקרים במכון ויצמן.

 

שמידט נמצא בימים אלה בביקור קצר בארץ. למפגש במכון ויצמן הוא הגיע מלווה ביוסי מטיאס, סגן נשיא להנדסה בתחום החיפוש ומנכ"ל מרכז המחקר והפיתוח של גוגל בישראל, וכן באנשי קרן ההשקעות שבראשה הוא עומד, אינוביישן אינדיברס, אחת מהקרנות הפעילות ביותר בארץ בשנים האחרונות שהשקיעה בשורה ארוכה של סטארטאפים ישראליים. בזמן שבמקומות רבים מטילים בתקופה האחרונה חרם על ישראל, שמידט מפליג בשבחים: "ההשפעה של הישראלים על מדע ועל טכנולוגיה היא אדירה, ולכן אני נמצא כאן ולכן אני משקיע כאן".

 

לדבריו, בעולם המודרני, כדי שכלכלה תגדל יש צורך בחדשנות ובהקמת חברות חדשות. "כדי שזה יקרה מדינה צריכה להשקיע בכמה מישורים: חינוך, חיבור מהיר לאינטרנט, מדיניות הגירה פתוחה שתאפשר למוחות מובילים לעבור בין מדינות, וכן סביבה שמעודדת יזמות."

 

"נסו לפתור בעיות לכל העולם". אריק שמידט "נסו לפתור בעיות לכל העולם". אריק שמידט צילום: אי פי אי

 

הוא פנה לקהל החוקרים וקרא להם לחשוב בגדול. "צריך לעשות הימורים גדולים. אם אתם בונים משהו, נסו לפתור בעיות לכל העולם." הוא נתן כדוגמה חלק מהפיתוחים עליהם עובדת גוגל, כמו עדשות מגע שמסוגלות לזהות את רמת הגלוקוז בדם וכך לסייע לחולי סוכרת, וכן מכוניות אוטונומיות שנוסעות ללא נהג. 1.2" מיליון איש מתים בכל שנה בתאונות דרכים. כל דבר שאפשר לעשות כדי להפחית את זה, יהיה אדיר. בשנים הקרובות אנשים רבים יעברו לערים הגדולות, ותשתית התחבורה הקיימת לא תעמוד בזה. 9 משטח הערים תפוס על ידי מכוניות, נוסעות או חונות, אז יש גם צורך כלכלי חזק במכוניות ללא נהג. אני משוכנע שאם הנכדים שלנו יראו סרט ישן ובו שחקן שיושב מאחורי הגה ונוהג בעצמו, הם יגחכו. הם ישאלו איך יכול להיות שמישהו נתן פעם לבני אדם לנהוג? הרי אין סיכוי שהם יכולים לעשות את זה יותר טוב ממחשב," אמר שמידט, והדגיש: "ללא ספק, יש דברים שאלגוריתמים יכולים לעשות יותר טוב מבני אדם."

 

"השינוי הכי חשוב, בעיניי, יגיע מלמידת מכונה – מחשבים שמסוגלים ללמוד בעצמם ולכתוב תוכנות בעצמם. זה יאפשר למחשבים לעזור לנו בדרכים אחרות לגמרי. זה לא משהו שיעזור רק לאליטות. התועלת בזה תקפה לכל אדם על פני כדור הארץ," אמר יו"ר גוגל.

 

שמידט התייחס גם לשאלה כיצד ניתן לשמור על פרטיות ואבטחה בעולם שבו המידע זורם בצורה חופשית. "מבחינה טכנית, ניתן להגן על מידע בא - מצעות סוגים שונים של הצפנה," אמר. "רוצים עצה לגלישה מאובטחת ופרטית באינטרנט? השתמשו בדפדפן כרום," הוסיף לקול צחוק הקהל (גוגל היא שמפתחת את דפדפן כרום - ש"כ)

 

אריק שמידט (60) הוא אחד הבולטים בענף הטכנולוגיה העולמי. בשנת 2001 הצטרף לגוגל בתור מנכ"ל, כשזו עוד הייתה חברה קטנה, לבקשת המייסדים לארי פייג' וסרגיי ברין. בתפקיד זה כיהן עד שנת – 2011 ובשנותיו בחברה הפכה גוגל מחברת חיפוש קטנה לענקית טכנולוגיה ואינטרנט חובקת עולם. 2011-ב הוחלף על ידי פייג' והוזז לתפקיד היו"ר. הונו מוערך כיום 9-ב מיליארד דולר.

 

הוא גם פעיל מאוד בתחום השקעות ההיי-טק – כאמור, קרן ההשקעות שלו משקיעה בחברות רבות בישראל, כולל בסטארט-אפים מצליחים כמו בילגארד, אינטרלוד של יוני בלוך וסולוטו. אחת ההשקעות האחרונות של הקרן הייתה Team8 מיזם הסטארט-אפים החדש של נדב צפריר, לשעבר מפקד יחידה 8200.

 

עם זאת, בשנים האחרונות שמו נקשר גם בפרשיות צהובות: נטען כי ניהל רומנים עם כמה נשים, ולצורך מפגשיו עימן רכש במיוחד פנטהאוז מאובטח ומבודד כדי למנוע חדירה לפרטיותו.

 

גם בביקוריו הקודמים בארץ לא היסס להרעיף מחמאות על ישראל. "ישראל היא מרכז ההיי-טק החשוב ביותר בעולם אחרי ארה"ב," אמר שמידט בראיון שהעניק ל"ידיעות אחרונות" במהלך ביקורו בשנת 2012. בנוסף ציין שמידט כי מרכז גוגל בישראל הוא מהטובים בעולם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x