$
מכשירים ומדריכים

מורשת טסלה: פותח כיסוי לאייפון שמטעין אותו מחשמל שבאוויר

הכיסוי ממיר גלי רדיו לאנרגיה חשמלית. לטענת החברה המפתחת, הכיסוי לוכד גלים מגורמים שונים - מ-WiFi, דרך בלוטות' ושידורי סלולר ועד לגלים מאנטנת המכשיר עצמו. האם זו ראשיתה של מהפכה טכנולוגית?

הראל עילם 13:0305.05.15
חברת המחקר האמריקאית ניקולה לאבס (Nikola Labs, ע"ש הממציא ניקולה טסלה) חשפה אמש (ב') במהלך כנס הטכנולוגיה Disrupt בניו יורק המצאה חדשה: כיסוי למכשיר סלולרי שמסוגל להמיר גלי רדיו לאנרגיה חשמלית ולהטעין את הסמארטפון.
מכשירי סלולר מעצם טבעם פולטים כמות רבה של קרינה לא-מייננת, במיוחד בזמן תקשורת אלחוטית. לפי החברה, הכיסוי מסוגל ללכוד עד 90% מכל גלי הרדיו (RF) שהמכשיר פולט ולהמיר אותם בחזרה לזרם חשמלי (DC) שאז משמש להטענת הסוללה של המכשיר. הכיסוי מסוגל ללכוד את האנרגיה מכמעט כל ספקטרום תקשורת קיים, מ-WiFi, דרך בלוטות' ועד LTE.

  

יש חשמל באוויר. הכיסוי שפיתחה טסלה לאבס יש חשמל באוויר. הכיסוי שפיתחה טסלה לאבס

 

היתרון האמיתי של הכיסוי הוא ביכולתו להשתמש שוב בחלק מהאנרגיה המבוזבזת שהטלפון פולט: הכיסוי לא יוכל לשמור אנרגיה או להטעין מחדש מכשיר שהסוללה שלו נגמרה, אלא רק לספק לכם עוד שעות עבודה. החברה טוענת כי הכיסוי יכול להאריך את זמן העבודה של המכשיר בעד 30% בצורה זו.

 

באופן ראשוני, החברה מתכוונת לייצר את הכיסוי עבור האייפון 6 ותשיק בימים הקרובים קמפיין קיקסטאטר למימון הפיתוח. הכיסוי עצמו צפוי לעלות כ-99 דולר ויושק ככל הנראה לקראת אמצע 2016. מדובר גם בכיסוי קל יחסית - הוא לא יכלול סוללה או כל יכולת צבירת אנרגיה.

   

כיסוי קטן וקל יחסית, שמאריך חיי סוללה כיסוי קטן וקל יחסית, שמאריך חיי סוללה

 

המהפכה הבאה?

 

לא מדובר בנס טכנולוגי שמייצר אנרגיה מהאוויר ומאפשר לטלפון לעבוד לנצח: ההמצאה מסוגלת בתיאוריה גם לשאוב אנרגיה מגלי רדיו באוויר, במיוחד בקרבת נתב אלחוטי או אנטנה סלולרית, אבל מדובר בכמויות אנרגיה זעירות - פחות ממה שתקבלו מכיסוי בעל פאנל סולארי, למשל. לפיכך, ככל הנראה שזו לא תהיה המהפכה הטכנולוגית הבאה בתחום הסוללות.

 

הפיתוח של טסלה לאבס אפשרי מבחינה פיזיקלית - אבל ביצועיו מוטלים בספק, בהתחשב בגודל ובמשקל שלו. בתיאוריה, הביצועים שהחברה מבטיחה דורשים אנטנה גדולה משמעותית מגודל הכיסוי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x