$
אינטרנט

גוגל מחלקת דרקונים: חושפת את הטרנדים הבאים באופנה

ענקית האינטרנט פרסמה מחקר שמנתח את עולם האופנה על בסיס מילות החיפוש הנפוצות בארצות הברית. מסתבר שסקיני הוא תלוי עונה ושהוא עתיד להיעלם, ושהדבר החם הבא הוא סווטשרטים של KALE וחולצות עם אמוג'י

רפאל קאהאן 12:2928.04.15

גוגל פרסמה החודש מחקר אודות הטרנדים החמים בעולם האופנה על בסיס מושגי החיפוש שהקלידו משתמשי מנוע החיפוש בארה"ב. הרעיון הוא לספק מעין תצוגת תכלית עבור מקצועני עולם האופנה וגם עבור החובבים המתעניינים.

ההתמקדות של המחקר מתייחסת לתקופת האביב וכוללת כמה טרנדים חביבים. למשל מסתבר שחצאיות מלמלה הן הדבר החם הבא בחוף המערבי, זאת ביחד עם חזרת הביקיני בגזרה גבוהה - כמו בשנות החמישים. גם חליפות שמלה (Romper) מבצעות קאמבק ישר משנות השמונים - אבל בגזרה קצת שונה, יותר חצופה וסקסית.

 

בגדי ים קומנדו

 

במחקר מבחינים בטרנדים חמים ובטרנדים שצומחים לאורך השנים ואינם רק גחמה רגעית. כך בגדי ים מנאופרן (הבד של חליפות הצלילה) הפכו לדבר לוהט בחודשים האחרונים, כך שמי שירצה להיראות מעודכן בחוף הים צריך לחשוב על לוק של צוללן מהקומנדו הימי. אבל הטרנד שצומח בשנים האחרונות ומאיים להפוך למילה אחרונה הם דווקא מכנסי ג'וגינג, או למעשה מכנסי יום-יום בגזרה של מכנסי ריצה ארוכים.

 

כן, האמוטיקונים המטופשים מהצ'ט עומדים להגיע לחולצה שלך כן, האמוטיקונים המטופשים מהצ'ט עומדים להגיע לחולצה שלך

 

הרעיון של שימוש בגוגל כדי לנבא טרנדים באופנה הוא יישום מעשי של ביג דאטה - ניתוח נתונים גולמיים בהיקף נרחב במטרה להפיק מידע ערכי. בין אם מדובר בחנות השכונתית או ברשת אופנה גלובלית, אנשי השיווק והעיצוב ישמחו לדעת מה צריך להזמין כדי שלא להישאר עם עודפי מלאי בסיום העונה.

 

יש לזה משמעות כספית עצומה בתחום בו הטעם האישי של קובעי דעת הקהל שולט לא מעט. למשל, סווטשרטים של KALE הפכו לאחד הפריטים העיקריים שאנשים חיפשו, לאחר שלנה דאנהם פרסמה תמונה של ביונסה לובשת אחד כזה לפני מספר חודשים באתר MTV.

 

המחקר גם יודע לנבא איזה טרנדים נוטים להיעלם לאיטם. למשל גזרת הסקיני הופכת לאיטה לזיכרון עמום (וטוב שכך, לדעתי), כמו גם בגדי ים חוטיני, שמלות עם כתף חשופה וטרנד ה-Normcore שמקדש את הלוק הממוצע והלא מתבלט. אבל אם אתם רוצים להיראות הכי מעודכנים שיש, באביב הזה - תצטרכו ללבוש חולצות עם אמוג'י - וזו כנראה הכניסה הראשונה של תרבות הגיקים לעולם הכי מנוגד לו.

 

מצטערים, צוקרברג: הנורמקור יוצא מן האופנה מצטערים, צוקרברג: הנורמקור יוצא מן האופנה צילום: בלומברג

 

האם החיפוש באמת מוביל לרכישה?

 

הניתוחים הללו כבר הפכו לחלק מתהליכי העבודה בקרב מותגים כמו קלווין קליין, או רשתות קמעונאות מובילות. ומדובר בשיטות עבודה שאינם נחלתה הבלעדית של גוגל, למרות שכאן יש לחברה גישה ישירה לנתונים הגולמיים לפני כולם. IBM וטוויטר משתפות פעולה כדי להפיק תובנות עסקיות מהמידע שמופיע בפיד של הרשת החברתית.

 

"אנשים נוטים לנפק תובנות על בסיס מספר מצומצם של צפיות, וזו שיטה שאינה מדוייקת", הסביר מומחה למוצרי צריכה שעבד עם IBM על פרויקט דומה. "היתרון של זיהוי טרנדים בשלב מוקדם ולעקוב אחר העלייה שלהם הוא בעל ערך רב". אבל ישנו גם עקב אכילס בנתונים האלה, וזה שאין שום דרך לדעת מראש איזה מהחיפושים הללו יסתיים ברכישה אמיתית ואיזה מהם היו רק סקרנות רגעית.

 

למשל חיפוש אחר המושג "שמלת מלמלה" יכול לבוא מלקוחה שמעוניינת לקנות אותה, או ממישהו שפשוט מעוניין לדעת כיצד זה נראה. בשלב הזה, גוגל מעמידה את המידע הזה לשימוש חופשי עם הבטחה שהיא לא תשתמש במידע הזה כדי להתאים פרסומות למשתמשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x