$
אינטרנט

על הכוונת של ההאקרים: הרגלי הפורנו שלך

פושעי סייבר משתמשים בנוזקות כדי להשיג היסטוריית גלישה של חובבי פורנוגרפיה ולדרוש מהם כסף כדי שלא תתפרסם ברבים רשימת האתרים שהם אוהבים. איך זה פועל וכיצד ניתן להתגונן?

ניצן סדן 20:0909.04.15
יש הרבה מאוד האקרים ברשת. בעוד שחלקם פועלים כדי להטיל אימה או לקדם אג'נדה פוליטית (כמו אלה שתקפו השבוע אתרים בישראל, ללא הצלחה משמעותית), אחרים הם פושעים ותו לא, שינסו להתעשר על חשבונכם. אחת הטכניקות הנלוזות ביותר היא לנסות לסחוט אתכם דרך איום בפרסום מידע שכנראה יביך כל אחד: את הרגלי הפורנו שלכם.
מאמר שפורסם לאחרונה ב-Vice מספר על גורם בתעשיית הפורנו שסיפר על העברת מידע אישי של גולשים מהאתרים אל חברות שונות, מה שמגדיל את הסיכון שרשימת היסטוריית הגלישה שלהם תתגלגל לידי פושעים. פה בישראל, דליפת הרגלי הפורנו שלכם יכולה להיות מביכה יותר או פחות (תלוי עד כמה נורמטיבי הטעם שלכם), ולסבך אתכם עם המשפחה ועם הבוס - אך יש מדינות בהן דליפה שכזו יכולה לסכן חיים; בכמה מדינות מוסלמיות, ברוסיה, בסין ובמקומות אחרים חשיפת הרגלי הפורנו עלולים להביא למעצר, מאסר ואף חמור מזה.

 

אושיית הפורנו רון ג'רמי מחקה את מיילי סיירוס. זה מצחיק עד שהאקרים שולחים לכם דרישת כופר אושיית הפורנו רון ג'רמי מחקה את מיילי סיירוס. זה מצחיק עד שהאקרים שולחים לכם דרישת כופר צילום מסך: youtube

 

איך יגיעו אליכם ההאקרים?

 

רוב פושעי הסייבר לא מחפשים אתכם ספציפית. הם ישלחו הודעת מייל, ווטסאפ, פייסבוק או SMS למספר גדול של נמענים, בתוכה לינק נגוע שמחופש לתוכן לגיטימי - באותה צורה שספאמרים מפיצים ספאם. אחרי שלחצתם על הלינק הנגוע, תותקן במחשב שלכם תוכנה זדונית שתחפש את היסטוריית הגלישה בדפדפן ואז תעביר אותה לפורצים.

 

אפשרות אחרת היא שימוש באתרי הפורנו עצמם: גולשים רבים לא נכנסים רק לאתר אחד, או מגיעים לאתרים שמרכזים תוכן פורנוגרפי מאתרים רבים שכל לחיצה עליו מעבירה את המשתמש לאתר אחר. כך, אפשר להתקין כלי מעקב באתרים עצמם. זה לא סוד שהגלישה שלכם משאירה עקבות דיגיטליים, שאתרים אוספים ומנטרים, בין היתר כדי לטייב את הפרסום המוצג לכם.

 

ההאקרים יפרסמו מה? ההאקרים יפרסמו מה? צילום: שאטרסטוק

 

לאחר שיש לפושעים גם את הרגלי הגלישה שלכם וגם את הזהות שלכם, כל שנותר להם הוא מהלך הסחיטה: תקבלו הודעה שדורשת כופר בביטקוין, או שכל מי שברשימת אנשי הקשר אצלכם במייל או בסמארטפון ידעו בדיוק אם אתם מעדיפים בלונדיניות או בלונדינים. הכופר יכול לנוע בין מאות דולרים לכמה אלפים, אם כי תועדו מקרים קיצוניים בהם נדרש אדם לשלם עשרות אלפי דולרים לפושעים.

 

אז מה עושים?

 

ראשית, מומלץ לבחור באתר פורנו אחד ולא לדלג בין אתרים שונים, כדי לצמצם את הסיכוי שתפגשו באתר נגוע. שנית, מומלץ לגלוש באופן אנונימי - תכונה שקיימת בדפדפנים מודרניים - מה שיקשה על אתרים להתחקות אחר עקבותיכם ברשת (זה עדיין אפשרי, אם כי קשה משמעותית). שלישית, אל תורידו תכני פורנוגרפיה למחשב ממנועי שיתוף קבצים, שכן אלה האחרונים מלאים בתוכנות זדוניות למיניהן וברשת יש מספיק תוכן לצפייה ישירה.

 

והכי חשוב: אל תקליקו על לינקים מוזרים שמגיעים אליכם בהודעות, אפילו אם הם מגיעים מאנשים שאתם מכירים (האקרים אוהבים לפרוץ למיילים ולהשתמש בהם להפצת תוכן לאנשי הקשר של בעל החשבון). אם יש לכם ספק, שאלו את המוען האם הוא זה ששלח לכם את ההודעה החשודה. אם פנה אליכם האקר בניסיון סחיטה, דווחו למשטרה והגישו תלונה. אפשר להתייעץ גם עם איגוד האינטרנט הישראלי או עם צוות IL-CERT, שמורכב ממומחי סייבר ישראלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x