$
חדשות טכנולוגיה

חיכיתם לאייפון 6? הוא חזר לחנויות - אך התייקר בפראות

לאחר שבועות של ציפייה לאייפון 6 ו-6 פלוס, שאספקתם לישראל התעכבה, המלאי התחדש אולם מחיר הדגמים זינק במאות שקלים מאז מועד ההשקה. בשוק הסלולר נטען שהסיבה היא עליית הדולר, אך שיעור העלייה במחיר גבוה בהרבה

עומר כביר 07:5001.01.15
מחירי הסמארטפונים הפופולריים של אפל זינקו בימים האחרונים במאות שקלים לעומת מחירי ההשקה שלהם בישראל. לטענת גורמים בשוק הסלולר, העלייה במחיר משקפת את שער הדולר שעלה מאז רכשו היבואניות את המכשירים לפני מספר שבועות, כך שהן ספגו חלק מהעלייה במחיר ששילמו לאפל, שנעה בין 10% ל-12%.

אחרי כמעט חודשיים שבהם הביקוש הגבוה ברחבי העולם לדגמי הסמארטפון החדשים של אפל הוביל לאספקה נמוכה של מכשירים לישראל, בימים האחרונים זכו המפיצות למשלוח גדול של מכשירים, שמאפשר להן לספק מוצריםללקוחות שהזמינו אותם מראש, כמו גם לרוכשים חדשים.

 

דגמי האייפון האחרונים דגמי האייפון האחרונים צילום: נמרוד צוק

 

ואולם, הרוכשים החדשים יגלו כי מחירם של המכשירים החדשים של אפל זינק בינתיים במאות שקלים לעומת מועד השקה ‑ שגם כך הוגדר כגבוה.

 

זו אינה אנומליה קטנה כי אם עליית מחיר משמעותית שנוגעת כמעט לכל הדגמים שנמכרים. באיידיגיטל, למשל, מחירו של אייפון 6 עם נפח אחסון של 16 גיגה־בייט עמד בעת ההשקה על 3,690 שקל. לקוחות שיקנו את המכשיר היום, יידרשו לשלם 3,899 שקל ‑ תוספת של 209 שקל וזינוק של 5.7% במחיר. גם מחיר האייפון 6 עם נפח אחסון של 64 גיגה-בייט (הדגם הפופולרי ביותר, לדברי היבואניות) והאייפון 6 פלוס עם נפח אחסון של 16 גיגה-בייט עלה בכ-6%, ומחיר המכשיר קפץ מ-4,225 שקל ל-4,480 שקל.

 

עוף בשקל, אייפון ב-4,000

 

הזינוק במחירים מאפיין את כל היבואניות הגדולות. בפלאפון, מחיר האייפון 6 עם נפח האחסון של 64 גיגה-בייט והאייפון 6 פלוס עם נפח האחסון של 16 ג'יגה-בייט עלה מ־4,297 שקל ל-4,494 שקל, עלייה של 4.6%. באורנג' מחירם של דגמים אלה עלה ב־190 שקל ועומד על 4,489 שקל, עלייה של 4.4%. בהוט מובייל עלה המחיר ב-250 שקל ל־4,449 שקל, עלייה של 6%. בחברת סלקום המחיר עלה ב־200 שקל ל־4,390 שקל, עלייה של 4.8%. יצוין כי בסלקום, מחיר האייפון 6 עם נפח אחסון של 16 גיגה-בייט לא השתנה מאז ההשקה ועדיין עומד על 3,690 שקל. ואולם, דגם זה נחשב פחות פופולרי בקרב הלקוחות.

 

 

אצל רמי לוי זינקו המחירים בצורה הניכרת ביותר: מחיר האייפון 6 עם 16 גיגה-בייט עלה ב-385 שקלים ועומד על 3,910 שקל ‑ עלייה של כמעט 11%, ומחיר האייפון 6 עם 64 גיגה-בייט, שבעת ההשקה היה 4,099 שקל, הוא כעת 4,449 שקל, עלייה של 8.5%. כתוצאה מכך, הרשת לא עומדת בהבטחתה לשווק את המכשירים במחיר הזול ביותר.

 

אף על פי ששער הדולר ירד בימים האחרונים, היבואניות רכשו את המכשירים לפי השער הגבוה יותר. כמו כן, המחיר בעת ההשקה משקף שער דולר נמוך יותר, מסוף ספטמבר או תחילת אוקטובר, אז רכשו היבואניות את המלאי הראשוני. כך, לטענת גורמים בשוק הסלולר, הרווח של החברות על מכשירי האייפון הוא אפסי לאור המחיר הגבוה שדורשת אפל, זאת בנוסף למע"מ ולמכסים שנדרשות היבואניות לשלם.

 

עם זאת, שיעור העלייה במחיר המוצרים הוא גבוה משיעור עליית שער הדולר מאז השקתם. בכל המקרים הללו, העלייה במחיר חדה יותר מהעלייה בשער הדולר מאז סוף אוקטובר, שעומדת על 3.24% בלבד.

 

הגלקסי לא מושפע משער הדולר

 

שינוי זה גם לא מאפיין את המצב במכשירי סלולר אחרים: הגלקסי נוט 4 של סמסונג, שהושק בישראל בסמוך להשקת האייפון החדש ונמכר תחילה במחיר של 3,899 שקל, נמכר כיום ב-3,787 שקל ‑ ירידה של 2.9% במחיר, זאת חרף העלייה בשער הדולר.

 

עם זאת, לא כל החברות העלו מחירים. יופון והום סלולר מציעות דגמי אייפון 6 עם נפח אחסון של 16 גיגה-בייט במחיר שזהה למחירם בעת ההשקה. ואולם, חברות אלו לא מציעות כרגע את הדגמים הפופולריים יותר ‑ מה שמעיד שהן טרם קיבלו משלוח מכשירים חדש. לא מן הנמנע שכשמשלוח זה יגיע, גם הן יעדכנו את המחיר. מפיצות אחרות ששווקו לפני חודשיים את מכשירי האייפון החדשים, כגון מחסני חשמל ואופיס דיפו, לא מציעות בשלב זה דגמים למכירה.

 

מחברת אורנג' נמסר: "מחירי האייפון מותאמים לשינויים בשערי המטבע". תגובת שאר החברות לא התקבלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x