$
חדשות טכנולוגיה

ציפורים נופלות: מייסד מפתחת אנגרי בירדס עוזב על רקע ירידה ברווחים

מייקל הד יוחלף בידי סמנכ"ל השיווק. רוביו דיווחה על צניחה של 52% ברווחים מתחילת השנה - על אף צמיחה בהכנסות. החברה הפינית המשיכה להשקיע בפרויקטים שונים לקידום כותריה ואף שכרה מאות עובדים

הראל עילם 13:0231.08.14
מייקל הד, מנכ"ל ומייסד חברת המשחקים רוביו (Rovio), הודיע שהוא פורש מתפקידו במהלך סוף השבוע - פחות מיממה לאחר שהחברה דיווחה על ירידה משמעותית ברווחים השנתיים שלה. הד לא ציין מהן הסיבות מאחורי פרישתו. הוא ימונה ליו"ר סטודיו האנימציה של החברה.
רוביו הוקמה במקור ב-2003 אבל לא רשמה הצלחה מסחרית מרשימה עד 2009, כאשר השיקה את מה שהפך להיות משחק המובייל המצליח בכל הזמנים - Angry Birds. המותג, שזכה כבר ליותר מעשרה משחקים שונים, צבר יותר מ-2 מיליארד הורדות בכל הפלטפורמות והגרסאות השונות.

 

החברה השכילה להפוך את Angry Birds למותג חזק במיוחד והשיקה שלל מוצרים נלווים למיניהם ופעילויות שיווק: משחקי לוח, תוכנית טלוויזיה, משקאות קלים, תחרויות, חסות למרוץ פורמלה 1, מתקנים בגני שעשועים ועוד. סרט אנימציה באורך מלא אמור לצאת לשוק בעוד כשנתיים, אם כי בהחלט ויתכן והוא יגנז לאור הירידה בעניין סביב המותג.

 

אנגרי בירדס סטאר וורס אנגרי בירדס סטאר וורס

 

מאחורי כל הפיתוח העסקי עמד סמנכ"ל השיווק פקה רנטאלה, שמונה לתפקיד המנכ"ל במקומו של הד. המינוי יכנס לתוקף בינואר הקרוב. רנטאלה עבד בעבר בנוקיה וחברת המשקאות הפינית Hartwell. 

 

ציפורים דועכות

 

בשנה האחרונה Rovio התגלתה כגרסה עכשווית של זינגה - חברת משחקים שמבוססת כולה על מותג אחד והצלחה שקשה לשחזר. אף אחד ממשחקי Angry Birds אינו מוביל יותר את טבלאות ההורדה. רווחי החברה קרסו ונפלו ב-52%, ל-26.9 מיליון יורו בלבד. גם קצב הצמיחה של ההכנסות ירד משמעותית ובשנה הפיסקלית 2013 הכנסות Rovio עלו ב-3% ל-156 מיליון יורו. בו זמנית, החברה המשיכה לגייס עובדים, ותפחה מ-500 ל-800 איש.

 

מספר אנליסטים העריכו כי בין השאר הסיבה לירידה בקרנה של Rovio היא השינויים בשוק: גוגל ואפל החלו לתעדף משחקי premium בתשלום על גבי משחקי freemium (שבהם השחקן אינו משלם על המשחק, אלא מבצע רכישות בתוך המשחק). זאת לאחר שרשות הסחר האמריקאית ומספר גופים רגולטורים נוספים החלו לחקור את החברות על כך שהן מעודדות ילדים לבצע רכישות ענק בתוך המשחקים ללא אישור.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x