$
אינטרנט

פייסבוק, למה את לא מסירה את תמונות הזוועה של דאע"ש?

ארגון הטרור הציף את הרשת החברתית בתמונות מחרידות - ממעשי טבח המוניים ועד ראשים ערופים. בשל כך, פנו לחברה מספר גופים ודרשו רפורמה במדיניות פרסום התמונות. פייסבוק צפויה להיענות לדרישתם כדי להימנע מתביעות ויח"צ שלילי

נמרוד צוק 13:1228.08.14

פייסבוק תחת אש: הפעם לא מצד ארגוני הגנת פרטיות, כי אם מצד הורים מודאגים. הפצת תמונות העריפה של העיתונאי האמריקאי ג'יימס פולי בידי אנשי דעא"ש, לצד צילומי זוועה אחרים, היא מתכון לפגיעה בילדים, לטענת ארגונים מספר גופים הדואגים לגלישה בטוחה.

אחת ההצעות לפתרון הבעיה הועלתה על ידי סטפן בלקהאם, מנכ"ל גוף אמריקאי בשם "המכון לבטיחות המשפחה ברשת": מערכת אוטומטית שתזהה צילומים של מעשי אלימות ותכסה אותם בהודעת אזהרה שתסתיר את התוכן מפני גולשים מזדמנים.

 

מדובר בפתרון שיאפשר להשאיר ברשת תמונות מעוררות מחלוקת אבל כאלה שיש חשיבות ציבורית בהפצתן, מבלי לפגוע במי שאינו רוצה שחומרים מסוג זה יצוצו בפיד של או של ילדיו ללא שליטה או התרעה מוקדמת.

 

חושפים ילדים לתוכן בעייתי. פעילי דאע"ש בעיראק חושפים ילדים לתוכן בעייתי. פעילי דאע"ש בעיראק

 

בלקהאם יעלה את ההצעה במפגש הקרוב של קבוצת היועצים לבטחון הגולשים של פייסבוק, בה הוא חבר, לצד הצעה נוספת להגביל את הצפיה בחומרים אלה לבני 18 ומעלה בלבד."ישנם מקרים בהם הצגה של תמונות או קטעי וידאו שמציגים אלימות גרפית, כמו תיעוד עריפת הראשים בסוריה, עשויה להיות מוצדקת בנימוקים של עניין ציבורי. אבל כאשר החומרים הללו מופצים ברשתות חברתיות כמו פייסבוק יש להציב מחסומים ראויים בינם לבין הגולשים", הוא אמר בראיון ל-BBC.

 

בשנה שעברה נקטה פייסבוק במדיניות דומה במקרה של סרטון שזכה לתפוצה רחבה והציג הוצאה להורג של אישה במקסיקו בעריפת ראשה. באותו מקרה בלקהם דווקא מתח ביקורת על ההחלטה. לאחר שהביקורת הציבורית גברה, פייסבוק שינתה את עמדתה, הצהירה כי הסרטון מהלל אלימות והסירה אותו לחלוטין.

 

פייסבוק: מתנגדים לסאדיזם, לא למחאה פוליטית

 

במקרה של החומרים המציגים את מעשי דעא"ש, סירבה פייסבוק בתחילה לבקשות להסיר את הסרטונים והתמונות בנימוק שהם מותרים על פי מדיניות השימוש באתר, אבל בעקבות קמפיין נרחב בעיתונות הסירה אותם, כפי שעשו אתרים נוספים כמו יוטיוב וטוויטר. על פי מדיניות החברה אסור להשתמש בפלטפורמה לשיתוף של תכנים המציגים אלימות גרפית או מעודדים הנאה סדיסטית, אבל מותר להשתמש בהם כדי לגנות אלימות או להביע עמדה פוליטית.

 

"אנשים באים לפייסבוק כדי לחלוק את החוויות מעולם שסביבם, ולעתים התוצאה היא תכנים שיש מי שימצא מטרידים. אנו מצפים מאנשים שרוצים להשתמש בפייסבוק כדי לגנות אלימות לעשות זאת באופן אחראי, שיכלול אזהרות בנוגע לתכנים שהסרטונים או התמונות שהם משתפים מכילים, ובחירה קפדנית של קהל היעד. המטרה שלנו היא ליצור איזון בין הרצון של אנשים להביע את דעתם על המציאות, גם כאשר היא ברוטלית, לבין הגנה על המשתמשים מפני תכנים קיצוניים מדי", אמר דובר פייסבוק בתגובה רשמית לידיעה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x