$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

צפיתם בסרטוני הסנאף של דאע"ש? אתם חשודים בטרור

בעוד טוויטר מאיימת שתחסום חשבונות שיפיצו סרטוני הוצאות להורג וזוועות דאע"ש אחרות, משטרת בריטניה הודיעה שתעקוב אחר מי שיצפה בתכנים שכאלה, עשירי עמק הסיליקון משתלטים על פסטיבל ברנינג מן והמשחק World Of Warcraft מתקרב לסוף דרכו

יוסי גורביץ 13:5821.08.14

אין כניסה לסנאף

 

החמושים של ארגון דאע"ש רצחו בברוטליות ולעיני המצלמות את העיתונאי האמריקאי ג'יימס פולי - וכהרגלם, החלו להפיץ את הסרטון ברחבי הרשת. כפי שדיווחנו אתמול (ד'), החשבונות של דאע"ש בטוויטר נסגרו כולם והארגון מפיץ את המידע באמצעות דיאספורה, כאשר התומכים שלו מפיצים את התעמולה שלו בטוויטר.

  

אבל אולי לא עוד: משתמשים רבים בטוויטר קראו להסיר את התמונות והסרטונים של הרצח. חלק ניכר מהם ביקש לקשר דווקא לתמונות של פולי מחייו, כדי לזכור אותו אחרת.

 

התגובה של טוויטר היתה מהירה: מנכ"ל החברה דיק קוסטולו, הוא ולא שרף, כתב ציוץ שבו הוא הבהיר שהחברה תקפיא כל חשבון שיקדם את סרטוני ותמונות הרצח. בינתיים זו עמדה רשמית בודדה של טוויטר; לא ברור מה עמדת פייסבוק ויוטיוב. למרות שהאחרונה מיהרה להסיר את הסרטון המקורי - אפשר למצוא העתקים של הסרטון בקלות.

 

טוויטר נוקטת בקו נוקשה. קוסטולו טוויטר נוקטת בקו נוקשה. קוסטולו צילום: CC-BY Joi Ito @ Flickr

 

העמדה הזו מפתיעה קצת את מי שזוכר את הסיקור של מלחמת עיראק, שבמהלכה ביצע ארגון-האם של דאע"ש, אל קאעדה במסופוטמיה, הוצאות להורג של בני ערובה על בסיס שבועי כמעט, וכלי התקשורת דיווחו עליהן, כולל תמונות. מה השתנה פה? לא ממש ברור. בגרדיאן ציינו כי בעוד שהחשבונות של דאע"ש נחסמו בטוויטר, חשבונות של הפשמרגה שמראים את גורלם של שבויי דאע"ש (נמסר שהוא לא טוב בהרבה) פעילים למדי.

 

לעומת זאת, משטרת בריטניה בחרה בעמדה קיצונית משלה בנוגע לסרטון: אמש נודע שבעיני המשטרה, מי שצפה בו עלול להיעצר ולהיחקר בחשד למעורבות בפעילות ארגוני טרור. לאחר שנדרשו לספק הבהרה, אמרו במשטרה שלא, הצפיה עצמה איננה בהכרח עבירה - אבל היא תירשם ותתועד. ואם יהיו פעולות נוספות של המשתמש שעשויות להיחשב לטרור, אז זו תהיה ראיה תומכת. אז אם אתם מקליקים על קישור כזה, דעו לכם שיש כוחות בטחון שיראו בכם חשודים בטרור. ולכו תדעו לאיזו רשימה סודית אתם מכניסים את עצמכם.

 

ממשיכו של סנודן

 

כולם מכירים את אדוארד סנודן והארכיון המקוון שלו, אבל ל-NSA יש עכשיו בעיה חדשה. אם את סנודן הם יכלו לתאר כאדם לא אחראי, על גבול הבגידה, שחושף את סודות המדינה, יהיה קשה לסוכנות המודיעין לעשות את זה לג'ון טיי.

 

טיי הוא בכיר לשעבר במחלקת המדינה, שביולי האחרון חשף פרט לא מוכר כמעט מהתנהלותה של ה-NSA: צו 12333. מדובר בצו נשיאותי שמקורו בממשל רייגן ואמור לשמש את ה-NSA לאיסוף מידע על אזרחים זרים. עם פיגועי ה-11 בספטמבר, החלה ה-NSA במסע איסוף מסיבי של מידע וקיבלה אחר כך הסכמה מצד הנשיא בוש, שהחיל את צו 12333 גם על האיסוף הזה.

 

אין גבול לריגול הממשלתי אין גבול לריגול הממשלתי צילום: שאטרסטוק

 

אבל, לדברי טיי, אף שרשמית צו 12333 מאפשר ל-NSA לאסוף מידע רק על אזרחים זרים, הכמויות העצומות של המידע שהיא אוספת מביאות לכך שהיא אוספת, באופן בלתי מכוון, כמויות בלתי נתפסות של מידע על אמריקאים. האיסוף הזה, לטענתו, הוא בלתי חוקתי וגם לא מועיל.

 

בתגובה, טענה הממשלה שאף שטיי צודק - ואכן יש איסוף בלתי מכוון כזה - הרי שהעובדים של הסוכנות לא יכולים לחפש במידע הזה. זה, במחילה, בולשיט. את זה כבר למדנו ממסמכי סנודן. גם ה-NSA מודה שהאנשים שלה יכולים לעשות חיפוש "אם הם מחפשים אזרח זר". טיי אומר שארה"ב התקרבה, כחלק מתגובת יתר לאיום הטרור, בצורה מסוכנת למצב של מדינת משטרה. 

 

הטאבו נשבר

 

אחת הבעיות בדיווח על מיזוגניה בעמק הסילי-קון היתה החשש של נשים לציין את שמם של הגברים שהטרידו אותן מינית. אחרי הכל, הטרדה מינית מבוצעת לעתים קרובות על ידי אנשים שחשים שהמעמד החברתי או הכלכלי שלהם חזק יותר משל הקורבן, חזק מספיק עד שהם יכולים להרשות לעצמם הטרדה. בהתאם, הקורבן חוששת להתלונן, מחשש הן להמשך פגיעה מצד התוקף, הן בשל התפיסה החברתית המעוותת שאומרת שקורבן לתקיפה מינית צריך קודם כל להאשים את עצמו.

 

התוצאה של השתיקה הזו היתה קושי ניכר במאבק נגד הטרדות מיניות מצד בכירי עמק הסיליקון, אבל עכשיו נראה שהטאבו הזה נשבר: עובדת הייטק מניו יורק, גשה האס, האשימה בפומבי את פאבל קורדה, משקיע וכותב ב-TheNextWeb, בכך שהטריד אותה מינית. זמן קצר לאחר שהאס נקבה בשמו של קורדה בפומבי, נשבר קשר השתיקה: לוסי מונטל, עוד עובדת הייטק, האשימה גם היא את קורדה בהטרדה מינית.

 

המטרידן קיבל את שהגיע לו. אילוסטרציה המטרידן קיבל את שהגיע לו. אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

קורדה, מבוהל, הודיע שהוא מוכן להתנצל ושהוא מוכן לפגוש את האס ולתת לה פרחים. מישהו צריך לחדד את הכישורים החברתיים שלו, כי לא נראה שאישה שהטרדת מינית רוצה ממך דווקא פרחים. ב-TheNextWeb מיהרו להעביר את קורדה לסטטוס של כותב-לשעבר. זו התחלה לא רעה. ככה צריך. 

 

מגע מידאס הפוך

 

יש פסטיבל אמנות ידוע בשם Burning Man. הוא מתרחש במדבר בנוואדה בסוף אוגוסט והמטרה היא ליצור לזמן קצר סוג של חברה אחרת: אנשים אמורים לדאוג לעצמם לשינה ולמזון, אין מה לקנות שם חוץ מקפה וקרח (וסמים מרוב הסוגים שידועים לאדם), אין חיבור סלולרי או חיבור WiFi ולכמה זמן אפשר להעמיד פנים שחברת-הנגד של שנות השישים רקמה עור וגידים.

 

ואז הגיעו עשירי עמק הסיליקון.

 

פתאום, זה כבר לא אוהל מצ'וקמק. פתאום, חברות הייטק ומשקיעים מטביעים מיליוני דולרים במאהלים מפונפנים וממוזגים. פתאום, יש לכם קרוואנים ממוזגים לשירותים והשתתפות במחנה כזה עולה 2,500 דולר - אלא אם, כמובן, את דוגמנית, ואז את יכולה להגיע בחינם. פתאום, זה לא רק אתם, החבר'ה והטבע – זה אתם והמשרתים האישיים והשפים הפרטיים במחנה הפרטי, המפואר והממוזג שלכם. המשרתים גם ידאגו להביא את הסמים אליכם.

 

תמונות מפסטיבל ברנינג מן תמונות מפסטיבל ברנינג מן

 

ברנינג מן, בקיצור, הפך לעוד דרך של עשירי עמק הסיליקון לבצע את הטקס העתיק של שופוני: תראו כמה כסף יש לי, כמה ממנו אני יכול לשרוף בלי לשים לב. ההיפים הוותיקים של הפסטיבל מוצאים את עצמם פתאום בתוך משהו שהוא לגמרי ההיפך ממה שהם תכננו, והם לא אוהבים את זה.

 

לא שזה יעזור להם.

  

קצרצרים

 

1. זוכרים את הסצינה המפורסמת של "השוליה" מדיסני, שבה שבירת מטאטאים קסומים רק יוצרת שניים מהם והם ממשיכים להציף את האזור במים? אז ככה נראית המלחמה בפיראטיות. חברות התוכן נהגו לפנות לגוגל עם עשרות פניות להסרת קישורים פיראטיים ביום, אחר כך עם מאות, אחר כך עם אלפים - ועכשיו מודיעה גוגל שהמספר מגיע למליון קישורים מדי יום. אם ההגדרה של טירוף היא עשיה חוזרת של משהו שכבר נוסה בציפיה שהפעם התוצאות ישתנו, יש כמה בכירים בחברות התוכן שצריכים פגישה דחופה עם פסיכיאטר.

 

זה לא הפיראט שאתם מחפשים זה לא הפיראט שאתם מחפשים

 

2. מישהו בעל חוש יזמות ומצפון קלוקל פרסם ברדיט את הדולרים המזויפים שלו. אלה היו, כמסתבר, דולרים מזויפים באיכות גבוהה והוא מכר אותם ב-45% מערכם האמיתי. הקניה המינימלית היתה 500 דולר, שהיו עולים למשתמש 225 דולר - בביטקוין, כמובן. בהתחלה הנהלת רדיט אמרה שאין לה כל עניין בנושא משום שהיא לא פורום מסחרי, אבל אחר כך היא חשבה על זה שוב וחיסלה את כל הפורום הרלוונטי, בטענה המעניינת שמדובר בספאם.   

 

3. חברת בליזארד, שיצרה את המשחק האיקוני World of Warcraft, הודיעה בצער רב וביגון קודר שאין לה עוד אמונה שמספר השחקנים במשחק יצמח אי פעם מחדש. המשחק, שהושק ב-2005, הגיע לשיא של מספר שחקנים ב-2010, עם 12 מיליון מנויים והיתה לו השפעה פנומנלית על עולם הגיימינג והפאנדום. ביולי האחרון, מספרם צנח לכמעט מחצית מזה: 6.3 מיליון. זה עדיין הרבה מאוד אנשים והחברה ממשיכה להוציא תוספים למשחק, אבל אנחנו בעליל בשלב הדשדוש ונראה שאפשר לומר שהגיע סופו של עידן. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x