$
חדשות טכנולוגיה

איירון סורס גייסה 80 מיליון דולר לקראת הנפקה ב־2015

ל"כלכליסט" נודע כי הגיוס מעניק לחברה שווי של כ־800 מיליון דולר. לפי ההערכה, לו היתה יוצאת החברה להנפקה, היא היתה נסחרת לפי שווי של כ־1.5 מיליארד דולר

אסף גלעד 08:2711.08.14

כשנה חלפה מאז תכננה איירון סורס (Iron Source) להתמזג עם בבילון, מיזוג שבוטל והביא את החברה לשקול הנפקה בבורסה לבדה. עתה, מתברר כי החברה יצאה בחודשים האחרונים לסבב גיוס שהוגדר כסבב טרום־הנפקה, שהסתיים בימים אלה והביא לגיוס של 80 מיליון דולר. ל"כלכליסט" נודע כי הגיוס מעניק לחברה שווי של כ־800 מיליון דולר.

אמנם, מדובר בשווי הדומה לשווייה של איירון סורס לו זו היתה מתמזגת עם בבילון, אך מדובר בשווי לפי גיוס פרטי, שאמור להיות קטן משמעותית משווי החברה בעת ההנפקה.

 

לפי ההערכה, לו היתה יוצאת החברה להנפקה, היא היתה נסחרת לפי שווי של כ־1.5 מיליארד דולר. בפועל מדובר בשווי גבוה יחסית לחברה הפעילה בשוק ההתקנות החינמיות, שעבר זעזועים רבים וכבר הספיק לזעזע משמעותית את שווי המתחרות בבילון ופריון.

 

זהו סבב טרום הנפקה שהובל על ידי ג'יי.פי.מורגן ועל ידי מורגן סטנלי, ומשקיעים בו קרן דיסרפטיב של טל ברנח, שחלקה בסבב מגיע לפי ההערכה לכ־10–15 מיליון דולר. שאר המשקיעים הנם גופים מוסדיים גדולים מארה"ב ומסין. כמקובל בסבב טרום הנפקה, מעורבים בו בעיקר גופים מוסדיים המשקיעים בחברות ציבוריות מאשר בקרנות הון סיכון פרטיות, מתוך כוונה לקבל עדיפות בהשקעה בחברה בהנפקה, לכשזו תתרחש, ככל הנראה כבר בשנה הבאה.

 

קרן כרמל, נכון להיום המשקיע החיצוני היחיד בחברה, משמרת את מניותיה בחברה. לפי ההערכה, רכשה כרמל לפני כשנתיים מניות של המייסדים תומר בר זאב והאחים מילרד בכ־15 מיליון דולר.

 

סבב הענק ישמש את איירון סורס לבצע רכישות נוספות לקראת ההנפקה. איירון סורס מבקשת לרכוש חברות בתחום הפרסום המקוון, חברות המנהלות היצע של מפרסמים או שטחי פרסום וכן חברות טכנולוגיות פרסום במובייל.

 

איירון סורס נחשבת כיום לאחת מחברות האינטרנט הפרטיות הגדולות בישראל, המעסיקה כ- 370 עובדים בבניין ברחוב ליליבלום בתל אביב. החברה נהנתה מצמיחה הדרגתית בהכנסות, שצפויות להגיע השנה לכ־270 מיליון דולר - עלייה של כ־35% ביחס לשנה הקודמת. למרות המשבר שנחת על ענף סרגלי הכלים והתוכנות החינמיות, במסגרתו הקשיחו חברות כמו גוגל ומיקרוסופט את התנאים להפצת תוכנות חינמיות, היא נחשבת לאחת החסינות בתחום, ואף דורגה בסקר חברות ההייטק המבטיחות של 'כלכליסט' במקום גבוה. איירון סורס חתומה על מנוע הפצת התוכנות החינמיות הגדול בעולם, InstallCore, והיא נחשבת לאחת מחברות התוכנה הצומחות בישראל תוך שהיא ממזגת לתוכה ארבע חברות סטארט־אפ ישראליות מתחומים שונים..

 

תומר בר זאב תומר בר זאב צילום: תומי הרפז

 

מנוע התקנות התוכנה של איירון סורס ממליץ על התוכנות של לקוחותיה למחשב האישי ולמובייל בכל פעם שהמשתמש מוריד תוכנה חינמית כמו אנטי וירוס, ממיר PDF או מנקה קבצים מיותרים. המנוע מפיץ תוכנות למאות מיליוני משתמשים וביכולתה להתאים את התוכנות להורדה לכל משתמש בהתאם להיסטוריית ההורדה שלו ומאפייני הגלישה שלו. ספקיות התוכנה משלמות לחברה סכומים גדולים בגלל יכולתה לא רק להגיע למשתמשים רבים, אלא גם להקנות להם יתרון תחרותי: כפי שעושה גוגל בטור ההמלצות הממומנות בדף החיפוש, גם איירון סורס יודעת לקדם את מפתחי התוכנה שמשלמים לה את הסכום הגבוה ביותר על חשבון המתחרים שלהם. בין לקוחותיה: ענקיות אנטי וירוס כגון סימנטק ו־AVG וענקיות תוכנה כגון סקייפ ואדובי.

 

נוסף על מנוע ההתקנות, מחזיקה איירון סורס גם ברשת לפרסום אפליקציות ותוכנות, המשולבת במנוע ההתקנות שלה, כך שבמהלך ההתקנה נחשף המשתמש לפרסומות של תוכנות אחרות. בנוסף, לחברה פעילות משמעותית של הפצת אפליקציות מובייל, וכן מנוע המלצה להורדת אפליקציות סלולריות מהמחשב האישי, ולפי ההערכה היא מכניסה כ- 30-40 מיליון דולר בשנה על הפצת 25 אלף אפליקציות, ובהן משחקיה של חברת קינג והמשחק טמפל ראן.

 

מאיירון סורס לא נתקבלה תגובה לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x