$
אינטרנט

פייסבוק נכנעת ללחץ הציבורי, תילחם בסוחרי הנשק המקוונים

הרשת החברתית היא זירה פעילה של סחר בנשק לא חוקי; באחד המקרים הצליח משתמש לרכוש נשק תוך 15 דקות ובאחרים נחשפו בני נוער לפרסומות לחלקי רובים. לחץ של ארגונים בארה"ב הוביל לשינוי מדיניות בנושא

עומר כביר 11:4906.03.14
פייסבוק נכנעת ללחץ הציבורי, ותגביל מעתה את הפרסומות, הפוסטים ופעילות העמודים למכירת נשק ברשת החברתית הגדולה בעולם ובאינסטגרם - כך מסרה החברה בהודעה לעיתונות.

בשבועות האחרונים נמצאת פייסבוק תחת לחץ ציבורי הולך וגדל, לאחר שארגונים שפועלים נגד מכירת נשק בארה"ב פרסמו סרטון שמדגים את הקלות שבה ניתן לסחור בנשק לא חוקי (מאקדחים ועד רובי סער) ברשת החברתית.

 

 

בשבוע שעבר דיווח אתר חדשות הטכנולוגיה VentureBeat שהצליח לרכוש נשק לא חוקי בפייסבוק בתוך 15 דקות, והוול סטריט ג'ורנל חשף שפרסומות לחלקי כלי נשק הוצגו לבני נוער.

 

כעת נכנעה פייסבוק ללחץ באופן חלקי. הרשת החברתית לא תמנע לחלוטין מכירת כלי נשק, אך הבהירה שתפעל נגד פעילות שמטרתה למכור נשק תוך עקיפת החוק. כך, למשל, מוכרים פרטיים בארה"ב לא יוכלו לפרסם כלי נשק תוך צירוף האמירה שאין צורך בבדיקת רקע, ולא יוכלו לבצע עסקה תוך חציית גבול מדינה בארה"ב ללא רישיון לסחר בנשק.

 

נשק אוטומטי בין חברים נשק אוטומטי בין חברים

 

בנוסף, פייסבוק תגביל את הגישה לפוסטים העוסקים במכירת נשק או פריטים אחרים שנמצאים תחת רגולוציה (סמים אסורים, מוצרי טבק וכו') לבני 18 ומעלה. מפעילי עמודים שעוסקים במכירת פריטים אלו ידרשו להוסיף הבהרה לגבי חשיבות העמידה בחוקים הרלוונטיים והגבלת הגישה לקטינים.

 

מייקל בלומברג: הניצחון סמלי בלבד

 

הגופים שניהלו את המאבק הציבורי ברכו על ההחלטה. “אני משבח את פייסבוק על כך שהקשיבה לקריאות ועשתה את הדבר הנכון", אמר ראש העיר ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, ממובילי המאבק.

 

עם זאת, אני סבור שהתשבוחות מוקדמות מדי: הצעד של פייסבוק הוא בעיקר הצהרתי. למוכרים אין בעיה לעקוף או להתעלם מהאיסורים הזניחים שמטילה הרשת החברתית (אחרי הכול, הם עדיין יכולים למכור נשק ללא בדיקת נשק, רק בלי להצהיר על כך בריש גלי), ובכל מקרה פייסבוק לא טיפלה בבעיית היסוד ועדיין מאפשרת מכירת כלי רצח. הניצחון הוא, בינתיים, סמלי בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x