$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

פייסבוק תחנוך מרכז פיתוח ברמת גן באפריל

פייסבוק תשיק מרכז פיתוח במתחם הבורסה שיכלול גם פעילות מכירות לשוק המקומי. אף שהמכירות יבוצעו בישראל, פייסבוק אינה צפויה לשלם כאן מסים

אסף גלעד והראל עילם 06:5223.01.14

פייסבוק צפויה להשיק מרכז פיתוח חדש במתחם הבורסה ברמת גן באפריל, כחצי שנה לאחר שרכשה את הסטארט-אפ הישראלי אונאבו (Onavo). ל"כלכליסט" נודע כי מרכז הפיתוח יכלול גם את פעילות המכירות לשוק הישראלי, שמתנהלת כיום מאירלנד. פייסבוק מצויה כעת בתהליך איתור מנהל למרכז המכירות המקומי.

במסגרת פעילות המכירות תעביר פייסבוק כמה מעובדיה באירלנד לישראל, וכן תגייס 4-5 אנשי מכירות בארץ. מחלקת המכירות של פייסבוק תתמקד בשלוש פעילויות מרכזיות: מכירת מודעות פרסום למפרסמים ישראלים בעברית ובאנגלית, פרסומות שישולבו בפיד הפייסבוק במובייל או בטור המודעות לצד הפיד; וכן שיווק קוד התוכנה שלה (API) לחברות סטארט-אפ ישראליות במטרה לעודד אותן לפתח מוצרים משלימים לפייסבוק ואפליקציות. הפעילות השלישית תרכז מאמץ שיווקי כלפי חברות משחקים ישראליות וזרות, ותסייע לסטארט-אפים בתחום לפתח משחקים ויראליים לפייסבוק. לרשת החברתית שותפות גדולות בתחום הגיימינג בהן פלייטיקה ודרגונפליי הישראליות שמפתחות משחקי מזל. פייסבוק מבקשת לאתר בישראל גם חברות בתחומים המשלימים למשחקים, כמו למשל מטבע וירטואלי או טובין וירטואלי.

 

עובדי חברת אונאבו במשרדים ברמת גן עובדי חברת אונאבו במשרדים ברמת גן צילום: עומר לכיש

 

בנוסף, פייסבוק מצויה כעת בתהליך איתור מנהל למרכז המכירות המקומי, לקראת ההשקה באפריל. כיום, פעילו המכירות של פייסבוק כלפי חברות ישראליות מתנהלת מאירלנד. עד מרץ 2012 נוהלה פעילות המכירות של פייסבוק בישראל באמצעות נענע10, והתמקדה במכירת מודעות לדף הבית של פייסבוק. לאחר מכן לקחה פייסבוק את הטיפול בפרסום הישראלי לעצמה, פעילות המנוהלת עד היום ממשרדיה שבאירלנד ומתמקדת במודל עסקי של PPC (תשלום על כל הקלקה) על מודעות.

 

אונאבו תשפר את אפליקציית פייסבוק לסמארטפונים

 

באוקטובר רכשה פייסבוק את אונאבו, שפיתחה מערכת מחשוב מבוססת ענן המאפשרת להוריד את נפחי השימוש בגלישה בסמארטפונים. החברה מספקת גם טכנולוגיה לדחיסת נתונים עבור אפליקציות נפוצות כמו פייסבוק או גוגל Maps.

 

מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג

 

ככל הנראה, רכשה פייסבוק את אונאבו בכדי למזער את צריכת הדאטה של אפליקציות פייסבוק בטלפונים סלולרים, היות והאפליקציה של הרשת החברתית ידועה לשמצה כיום ככבדה ומסורבלת. פייסבוק צפויה להיעזר בטכנולוגיות אונאבו במסגרת פרויקט Internet.org להוזלת החיבור לרשת ולעודד משתמשים רבים ממדינות מתפתחות שעדיין לא התחברו לפייסבוק לעשות כן ולזכות בצמיחה במספר המשתמשים.

 

ועם זאת, לפייסבוק קוסמת במיוחד דווקא הטכנולוגיה הנוספת שפותחה באונאבו, זו שמנטרת את השימוש באפליקציות השונות ויודעת בכל רגע נתון אילו אפליקציות נחשבות לפופולריות, על גבי אילו מכשירים היא נצרכת, במשך כמה זמן ומהם השימושים הנעשים בה. הטכנולוגיה הזו היא קריטית במיוחד עבור פלטפורמת הפרסום של פייסבוק ויכולה לשמש אותה למכירת פרסומות ממוקדות בפלחי אוכלוסיה מסוימים. ככל הנראה, פעילות הפיתוח של פייסבוק תתמקד בתחום הפרסום, והיא מצויה בימים אלה בגל גיוסי עובדים מחברות תוכנה גדולות כגון גוגל ומיקרוסופט של מהנדסי תוכנה בכירים מתחומי הביג דאטה, ניתוח נתונים (אנליטיקס), ניהול קמפיינים פרסומיים ואופטימיזציה שלהם. במיקרוסופט ישראל אף טרחו להזהיר את המנהלים הבכירים מפני נסיונות הגיוס של פייסבוק מקרב עובדיה.

מה דעתך על מניית META PLATFORMS:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

חרף מרכז הפיתוח, פייסבוק כנראה לא תשלם מס בישראל

 

כוונותיה של פייסבוק לפתוח מערך מכירות שיפעל מישראל מעלה את השאלה אם היא תתחיל לשלם מסים בישראל - מע"מ ומס הכנסה - על מכירת הפרסומות שלה. כיום מפרסמים ישראלים קונים שטחי פרסום בפייסבוק, הם אינם נדרשים לשלם על כך מע"מ, בין השאר מפני שעד כה היא לא הוגדרה כחברה תפעולית בישראל.

 

פייסבוק מחזיקה 17 סימני מסחר בישראל, ולאחר רכישת אונאבו היא מחזיקה גם בפטנטים שלה, שעל העברתם לארה"ב היא עשויה לשלם עשרות מיליוני דולרים. עם זאת, עד שלא ישונו חוקי המס בישראל ובעולם, סביר להניח שפייסבוק, בדיוק כמו גוגל, המחזיקה בתל אביב מערך פיתוח ומכירות, תמשיך לא לשלם מסים על עסקאות פרסום בישראל. זאת משום שכמו גוגל, גם פייסבוק יכולה לטעון כי הקניין הרוחני שלה נמצא בארה"ב, ולכן אין לה חבות במסים אלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x