$
דעות

פייסבוק רוכשת את אונאבו הישראלית: עוד מרכז פיתוח?

החגיגות צריכות להיות כשחברה ישראלית תרכוש חברה זרה ותרים ראש מול ענקיות הטכנולוגיה

מאיר אורבך 07:5515.10.13
כשישראל הופכת להיות פאלו אלטו ועובדיה נבלעים בחברות הענק היא עשויה לשכוח שהיא מרכז חדשנות

 

אפל, גוגל, אינטל ועכשיו גם פייסבוק. אם עד היום ליד רשימת מרכזי הפיתוח היתה כוכבית קטנה שנאמר בה שרק לפייסבוק אין סניף בארץ, הרי שעכשיו גם הענקית מפאלו אלטו נכנעה לטאלנט הישראלי והיא מסתערת עליו בכל העוצמה.

 

עובדי חברת אונאבו במשרדים ברמת גן עובדי חברת אונאבו במשרדים ברמת גן צילום: עומר לכיש

 

עוצמה זו, בדומה לכוח של גוגל, מיקרוסופט, אפל ואחרות, תגרום בתוך זמן לא רב להעסקת עשרות רבות אם לא מאות של עובדים בישראל במשכורות שהעין המקומית לא רגילה לשזוף, להעברה של עובדים לפאלו אלטו ולכל התענוגות שנותנות חברות רב־לאומיות לעובדיהן.

ואולם, הרכישה אינה רק סיבה למסיבה, אלא גם צריכה להדליק נורת אזהרה. מדינת ישראל הופכת להיות באופן רשמי שלוחה של עמק הסיליקון. משקיע אמריקאי שירים את הראש כאן ויראה את שמות החברות עשוי לחשוב בטעות שהוא בפאלו אלטו.

 

כאשר ישראל הופכת להיות עמק הסיליקון במזרח התיכון היא מאבדת את מה שהיא באמת. ישראל היא מרכז חדשנות שמייצר טאלנטים איכותיים.

 

אותם טאלנטים גרמו גם למארק צוקרברג לוותר על עקרונותיו ולהקים בה מרכז פיתוח מקומי. אמנם פייסבוק היא תוספת נאה וחשובה לשלל מרכזי הפיתוח המקומיים, אבל היא אינה משנה כאן סדרי עולם. בכל שנה מופיעה כאן ענקית חדשה שגורמת לנו להתרגש, ועיקר עבודתה הוא מרדף אחר הטאלנט הישראלי.

 

רכישה של חברה ישראלית היא לפעמים חגיגה גדולה ולעתים בכייה לדורות. רכישה של חברה כמו אונאבו היא סיבה למסיבה. כחברה עצמאית ככל הנראה לא יכלה אונאבו ללכת רחוק הרבה יותר.

 

יש רכישות שמשאירות את ישראל מדממת על אובדן הזדמנות אדירה להקים כאן חברות מקומיות בעלות פעילות גלובלית ענפה ולא עוד סניף של חברה גלובלית גדולה ככל שתהיה.

 

טראסטיר, אשר נרכשה בידי חברת יבמ, היא דוגמה לחברה שאם היתה מוותרת על הסכום העצום שהוצע לה היתה יכולה להידמות לחברת אימפרבה, שהקימו חלק מהאנשים שייסדו את טראסטיר, חברת אבטחת מידע עצמאית עם פעילות גלובלית ענפה ופעילות עסקית, ולא רק מרכז פיתוח.

 

אין כל גנאי במכירה של חברות לענקיות הזרות, אך בין זה ובין פתיחה של בקבוקי שמפניה יש מרחק רב. החגיגות צריכות להיות כאשר חברה ישראלית תרכוש חברה זרה ותהיה ענקית אמיתית שמעזה להרים את הראש מול ענקיות הטכנולוגיה. אז נרים הרבה יותר מבקבוק שמפניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x