$
חדשות טכנולוגיה

בלקברי: עסקת הרכישה התבטלה והמנכ"ל פוטר; המניה צוללת ב-11.5%

פיירפקס, בעלת המניות הגדולה ביצרנית הסמארטפונים, לא תרכוש את החברה - ותעביר כחלופה אג"ח בשווי של מיליארד דולר. בנוסף, תורסטון היינס פוטר מהנהלת החברה והודח מהדירקטוריון

הראל עילם 16:4204.11.13

רעידת אדמה בשוק הטכנולוגיה: בהכרזה מפתיעה ובשינוי כיוון של 180 מעלות עבור החברה, הודיע דירקטוריון בלקברי הודיע על ביטול התוכנית למכירתה ועל פיטוריו של המנכ"ל  תורסטון היינס. במקום זאת, החברה תגייס מיליארד דולר מקבוצת משקיעות. מיד לאחר ההכרזה, צנחה המניה ב-11.5%.

לפני כחודשיים, הדירקטוריון הודיע על כוונתם למכור את בלקברי בתקופה שבה מניית החברה עמדה על 10 דולר למניה. אבל אזהרות רווח, הפסדי ענק של מיליארד דולר ברבעון ודיווחים על כך שהדירקטוריון התקשה למצוא קונה שמוכן לרכוש את כל החברה דרדרו את השווי שלה ל-8 דולר.

 

כל המחזרות נפסלו

 

בסוף ספטמבר, הודיעה קבוצת האחזקות הקנדית פיירפקס – בעלת המניות הגדולה בחברה – שחתמה עם הדירקטוריון על מסמך הבנות לרכישת החברה תמורת 4.7 מיליארד דולר, שווי של בערך 9 דולר למניה. אחרי פיירפקס, לפי הדיווחים, מספר חברות נוספות הביעו התעניינות ברכישת החברה, ביניהן גוגל, פייסבוק, SAP, לנובו וסיסקו.

 

מכשיר Z10 של בלקברי מכשיר Z10 של בלקברי צילום: ניצן סדן

 

הדירקטוריון לא נענה להצעות - שככל הנראה היו נמוכות מהצפוי או שכללו פירוק החברה לחטיבות ורכישת חלקן. יתכן גם כי ההצעות לא היו קונקרטיות - מחר (ב') היה אמור להיות תאריך האחרון שבו פיירפקס יכלה להגיש הצעת רכש סופית ויתכן כי חזרה בה.

 

ישנן סיבות נוספות בגינן יתכן והתוכנית למכירת החברה כשלה. דווח גם כי הדירקטוריון ניסה לשמר את עיקר כוח האדם של החברה בקנדה, ללא הצלחה. בנוסף, ראש ממשלת קנדה וגופים רגולטורים בארצות הברית גם התנגדו למכירת החברה לחברה אסייתית כגון לנובו. 

 

עיקר נכסיה של בלקברי הם מאגרי הפטנטים הנחשבים שלה ומערכת שליחת ההודעות המיידיות המוצפנת, הנחשבת לבין הטובות והמאובטחות בשוק. היא משמשת לא מעט ארגונים גדולים, ובעיקר גופים פיננסיים.

 

עם זאת, מחלקת המוצרים של החברה נחשבת לאבן שואבת, עם הפסדים כבדים וכוח אדם רב. היא נאלצה לרשום לאחרונה את רוב מלאי הטלפונים החכמים הקיימים שלה כהפסד.

 

תורסטון היינס, מנכ"ל בלקברי היוצא תורסטון היינס, מנכ"ל בלקברי היוצא צילום: בלומברג

 

היינס פוטר באופן מיידי

 

הגיוס שהוכרז יתן לחברה מיליארד דולר מקבוצת משקיעות בהובלת פיירפקס, סכום שמכסה רבע מהחוב שלה. ההון הוא בחוב נזיל לפי ערך מניה של 10 דולר, פרימיום של 28% מעל מחיר המניה הנוכחי.

 

היינס, שהוביל בעבר את חטיבת המוצרים של בלקברי, מונה למנכ"ל בתחילת 2012. כעת הוא פוטר כמעט באופן מיידי; פיטוריו יכנסו לתוקף עם אישור העסקה. הוא החליף את המייסדים מייק לזארדיס וג'ים בלסליס, שגם תפקידו בעבר כמנכ"לים, נשיאים, יו"רים ומנהלים משותפים של החברה במה שתואר כאחת ממערכות הניהול הפחות יעילות בתחום הטכנולוגיה.

 

אבל היינס תואר כמנהל חסר ניסיון שלא הסתדר עם עובדיו. זאת למרות שהוביל מספר מהלכים חשובים, כגון פתיחת מערכת ההודעות המיידיות של החברה למערכות הפעלה אחרות, פיתוח גרסה חדשה של מערכת ההפעלה של בלקברי שתומכת במסכי מגע, שינוי שם החברה לבלקברי במקום RIM, השקת מכשירי ה-Z10 וה-Z30 ועוד.

 

היינס גם פוטר מהדירקטוריון. הוא יוחלף באופן זמני בידי חבר הדירקטוריון ג'ון שן ומנכ"ל Sybase לשעבר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x