אינטרנט

חשיפה: ה-NSA אוספת את רשימות אנשי הקשר שלכם

המדליף אדוארד סנודן מכה שוב את סוכנויות המודיעין בארה"ב: הפעם, חשף כי ה-NSA מקבלת, בסיוע חברות הטכנולוגיה, את רשימות אנשי הקשר של משתמשים בכל העולם - בהיקף של 250 מיליון רשימות בשנה

נמרוד צוק 12:0315.10.13

נדבך נוסף בפעילות הריגול הדיגיטלית של המודיעין האמריקאי נחשף היום: בנוסף לשיחות טלפון ותכתובות מייל, ה-NSA אוספת מאות מיליוני רשימות אנשי קשר פרטיות מתוך שרותי מייל והודעות מיידיות.

הרשימות מושגות על ידי יירוט תשדורות בעת הסנכרון של המחשב האישי או הסמארטפון ובין שרתי חברות כמו גוגל, פייסבוק ויאהו. כך עולה ממידע שמסרו בכירים בקהילת המודיעין האמריקנית וממסמכים שהגיעו לידי המדליף אדוארד סנודן.

 

רשימות אנשי הקשר שלכם חשופות. עוברים לספר טלפונים? רשימות אנשי הקשר שלכם חשופות. עוברים לספר טלפונים? צילום: shutterstock

 

ביום בודד של פעילות במהלך השנה שעברה, אספה היחידה הסודית, המכונה Special Source Operations, כ-448 אלף ספרי כתובות מיאהו, 105 אלף מהוטמייל, 83 אלף מפייסבוק, 37 אלף מ-gmail ו-23 אלף ממקורות נוספים, כך עולה ממצגת פנימית של ה-NSA שנחשפה היום בוושינגטון פוסט. במהלך שנה של פעילות מסתכם האיסוף ב-250 מיליון ספרי כתובות.

 

האיסוף מתבצע באמצעות הסכמים חשאיים בין ה-NSA לבין חברות תקשורת בינלאומיות וגופי ביון במדינות אחרות, ששולטים על מתקני תקשורת שמהווים חלק מתשתית האינטרנט. על אף שהאיסוף מתבצע מחוץ לשטח ארה"ב, על פי הנתונים שנחשפו, חלק ניכר מיעדי האיסוף הם אזרחים אמריקאיים, שמספרם מוערך על ידי הוושינגטון פוסט במיליונים או עשרות מיליוני אנשים.

 

המידע שכלול בספרי הכתובות כולל כתובות מייל, מספרי טלפון, כתובות פיזיות ופרטים נוספים, מסייע ל-NSA למפות את הקשרים החבויים בין אנשים לנחשבים ליעדים מודיעיניים לבין אנשים אחרים הקרובים להם.

 

דובר המשרד לניהול המודיעין הלאומי, שמפקח על ה-NSA, הצהיר בתגובה כי "הסוכנות מתמקדת בגילוי ופיתוח מודיעין על מטרות זרות לגיטימיות כגון טרוריסטים, סוחרי אדם ומבריחי סמים, ואינה מתעניינת במידע אישי על אזרחים אמריקאים מהשורה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x