$
חדשות טכנולוגיה

ה-NSA עוקבת גם אחרי כרטיסי האשראי שלכם

סנודן ממשיך להדליף מסמכים פנימיים של סוכנות הביון האמריקאית - ועכשיו מתגלה כי ל-NSA יש תוכנית בשם Follow the Money, העוקבת אחרי עסקאות אשראי ברחבי העולם

יוסי גורביץ 11:5916.09.13

ה-NSA פרצה, כבר ב-2011 וככל הנראה מוקדם הרבה יותר, לשרתים של חברות האשראי הגדולות ואספה מהן מידע על מאות מיליוני עסקאות אשראי שהתבצעו בכל העולם. כך עולה מפרסום של העיתון הגרמני "דר שפיגל" אמש (א').

 

אדוארד סנודן, עובד הקבלן לשעבר ב-NSA ו-CIA, ממשיך להביך את הממשל האמריקאי ולהדליף את המסמכים הפנימיים של סוכנות ביון האותות האמריקאית, ה-NSA. המצגת האחרונה שהדליף היא של פרויקט בשם Follow the Money, או FTM, העוסק במעקב, תיעוד וניתוח של עסקאות אשראי בינלאומיות. הפרויקט היה פעיל לפחות לזמן מה כבר ב-2011 וככל הנראה המשיך לפעול ללא הפרעה מאז.

 

חברת ויזה אמרה כי המידע לא הגיעה ממנה - אנשי ה-NSA פרצו לשרתיה חברת ויזה אמרה כי המידע לא הגיעה ממנה - אנשי ה-NSA פרצו לשרתיה צילום: בלומברג

 

לפי הדיווח, כבר ב-2011 הפרויקט אגר לא פחות מ-180 מיליון רישומים על עסקאות ורכישות, 84% מהן בוצעו דרך כרטיסי אשראי. ה-NSA אספה מידע על עסקאות שבוצעו באירופה, אפריקה והמזרח התיכון על ידי לקוחות חברות האשראי הגדולות, כגון ויזה. המיע נאסף על ידי שימוש בפרצות אבטחה בשרתי החרות - דוברי ויזה אמרו ל"דר שפיגל" כי המידע לא הגיע מהחברה.

 

בנוסף לעסקאות כרטיסי אשראי, המערכת גם אספה כמות גדולה של נתונים פיננסים מהמערכת הבנקאית הבינלאומית SWIFT, המאפשרת ניוד כספים בין סניפים, בנקים ומדינות. בין השאר, הצליחה ה-NSA לחדור למספר רב של מדפסות הממוקמות בבנקים,  ולאגור דרכן מידע על עסקאות SWIFT.

 

עם זאת, המסמכים מעידים כי אפילו סוכנויות הביון עצמן הביעו חשש מההשפעות המזיקות של הריגול הפיננסי: תכתובת בין ה-NSA ובין מקבילתה הבריטית, GCHQ, העלו כי האחרונה מסרה כי היא אינה מעוניינת לשתף פעולה עם ה-NSA בתחום זה, בשל האפשרות לפלישה לפרטיות ו"איסוף כמות גדולה של מידע שמכיל מידע אישי עשיר" שרובו "איננו על המטרות שלנו." שיתוף הפעולה בין הסוכנויות כבר כולל, בין השאר, העברה של רוב התעבורה הזורמת דרך הסיביים האופטיים הבריטים לידי הרשויות האמריקאיות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x