$
חדשות טכנולוגיה

ארצות הברית גינתה את החלטת רוסיה לתת מקלט לסנודן

נציגי הבית הלבן התריעו כי הם שוקלים לבטל את מפגשי הפסגה והדיונים המשותפים בין רוסיה וארצות הברית. זאת בעקבות שחרורו של חושף פרשיית הריגול האמריקאי משדה התעופה הרוסי בו היה עצור במשך כארבעים יום

הראל עילם 13:2302.08.13
ממשלת ארצות הברית הביעה היום (ו') זעם וגינתה את החלטת רוסיה להעניק לאדוארד סנודן בן השלושים מקלט מדיני בשטחה. סנודן הוא עובד הקבלן לשעבר ב-CIA וב-NSA שהדליף לעיתונות את פרשיית הריגול האמריקאי, שרק ממשיכה להסתעף בחודשים האחרונים.

במשך כארבעים יום, סנודן שהה בשדה התעופה שרמטיבו אשר במוסקבה, לאחר שנמלט מהונג-קונג. לפי עורך דינו הרוסי, אנאטולי ק'וצרנה, סנודן העביר את הזמן על ידי קריאת ספרים ברוסית, למידת השפה המקומית וגלישה באינטרנט. סנודן הודה אתמול לרשויות הרוסיות ולנשיא הרוסי על שחרורו, בהודעה שפורסמה באתר ויקיליקס.

 

רוסיה אמרה בהתחלה כי לא תעניק לסנודן מקלט אלא רק תארח אותו באופן זמני עד שיקבל מקלט מדיני במדינה אחרת, כגון ונצאולה וניקרגואה. עם זאת, לפני יותר משבוע היא נסוגה מההצהרה הזו ואמרה כי סנודן יקבל ברוסיה מקלט מדיני למשך כשנה. אתמול, הוא שוחרר משדה התעופה ונמצא כעת במקום מאובטח בבירה הרוסית.

 

אדוארד סנודן, במוקד מערכת היחסים המתוחה בין רוסיה וארצות הברית אדוארד סנודן, במוקד מערכת היחסים המתוחה בין רוסיה וארצות הברית צילום: רויטרס

 

ארצות הברית אינה מרוצה

 

הדבר ללא ספק יפגע במערכת היחסים בין ארצות הברית ורוסיה שהיא כבר מתוחה. זאת בין השאר בגלל החוקים הגזעניים וההומופוביים שהועברו לאחרונה ברוסיה, וכן חוסר הסכמה בעניינים של פיראטיות תוכנה, סיבר ושיתופי פעולה בתחום הסחר הבינלאומי.

 

הבית הלבן ציין כי החלטתה של רוסיה להעניק לסנודן מקלט מעמידה בסימן שאלה את קיום מפגש הפסגה שהיה מתוכנן בין פוטין ואובמה בספטמבר, וכן את השתתפותה של ארצות הברית במפגש השנתי של פורום מנהיגי המדיניות G20, שאמור להתרחש בסנט פסטבורג. גם הדיונים המשותפים בין שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל ושר החוץ ג'ון קרי ועמיתיהם ברוסיה יבוטלו כנראה.

 

"אנחנו מאוד מאוכזבים שרוסיה התעלמה מהבקשה הלגיטימית והחוקית שלנו להסגרתו של סנודן" אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני. "זה לא רק שאלה משפטית, אלא גם של מערכת היחסים שלנו עם רוסיה. הצעד הזה פוגע בשיתוף פעולה ארוך שנים בתחום אכיפת החוק".

 

קרני הוסיף: "אנחנו יודעים שסנודן ברוסיה כבר זמן מה. יש כאן סיכון עצום, וחייבים לאבטח את המידע הבטחוני שברשותו". לאחר מכן, הוא פנה לממשל הרוסי: "אל תעשו את זה, זה לא נכון".

 

ארצות הברית הגישה לפני יותר מחודש כתב אישום פדרלי ופלילי כנגד סנודן באשמת ריגול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x