$
חדשות טכנולוגיה

החל פיילוט המאגר הביומטרי. השר סער: בלי פאניקה

במסגרת פיילוט התוכנית יוכלו ישראלים למסור טביעות אצבע ותמונת פנים ולקבל תעודת זהות ודרכון חכמים. שר הפנים דחה את הטענות לפיהן המאגר אינו מאובטח כהלכה. לעומתו, טענו מומחי אבטחה ואנשי אקדמיה שמדובר בסכנה לישראל

עומר כביר וחן פונדק 14:1708.07.13

אחרי שנים של מאבקים ותחת ביקורת ציבורית קשה, פיילוט המאגר הביומטרי ותעודות הזהות החכמות השנוי במחלוקת יוצא היום לדרך: כבר משעות אחר הצהריים, אזרחים שיגיעו ללשכות רשות האוכלוסין באשדוד או בראשון לציון יוכלו למסור טביעות אצבע וצילום פנים, להצטרף למאגר ולקבל בתמורה תעודת זהות ודרכון חכמים.

את אזהרות המתנגדים הדף שר הפנים, גדעון סער, באמירה: “אין שום סיבה להיכנס לפאניקה. זה פחות ממה שכל ישראלי מתבקש לתת כשהוא רוצה לצאת לארה"ב”.

 

השר גדעון סער ותעודת הזהות החכמה השר גדעון סער ותעודת הזהות החכמה צילום: עמית שעל

 

הפיילוט, שיימשך כשנתיים, הושק במסיבת עיתונאים שנערכה בלשכת רשות האוכלוסין בראשון לציון. “ישראל מחכה כמעט שני עשורים לתחילת תהליך הנפקת התעודות החכמות", אמר שר הפנים. "אנו יוצאים לדרך לפיילוט של שנתיים שבמהלכו יוכלו אזרחי ישראל לבחור אם לקבל תעודות חכמות. המצב הנוכחי היווה תשתית למקרים רבים של מרמה, הונאות, התחזות, מעשים פליליים ופגיעה בביטחון המדינה. כל מי שיבחר להצטרף יעבור תהליך שיכלול בסך הכל צילום של הפנים ולקיחת טביעת שתי אצבעות”.

 


 

סער ציין שמחר יצטרפו לפיילוט גם לשכות הרשות בכפר סבא ובהרצליה, ושעד סוף אוגוסט הוא יפעל בלשכות בכל הארץ. “אני משוכנע שהמערכות ערוכות ליום הזה. הרשות לניהול המאגר עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר של אבטחת המידע. שמירת הנתונים במאגר מאפשרת מניעת התחזות וגניבת זהות. בסיס הנתונים מופרד מכל רשת והנתונים מוצפנים. אין יסוד לפאניקה".

 

עמדת רישום לפיילוט המאגר עמדת רישום לפיילוט המאגר צילום: עמית שעל

 

"אין שום סיכוי שהתעודות יזויפו"

 

סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום התייחסה להתנגדות העזה להקמת המאגר: “אנחנו שומעים הרבה התנגדויות, ואני רוצה לציין כמה זה נעשה מחוסר הבנה וידיעה. המאגר הוא אוטונומי, וכל השאלות שמועלות אין להן קשר למאגר. הפרויקט מלווה על ידי ועדת שרים, ועדה ציבורית ואנשי מקצוע. בעוד שנתיים כשהפיילוט יסתיים נבדוק ונסיק את המסקנות. הקמפיין ההסברתי יתחיל בעוד חודש, ואז הציבור יבין לעומק את הפרויקט והחשיבות שלו לכל אחד”.

 

סער וקירשנבאום באירוע השקת הפיילוט סער וקירשנבאום באירוע השקת הפיילוט צילום: עמית שעל

 

ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי, גון קמני, הגדיר את הפרויקט כהישג לאומי של כל אזרחי המדינה. “השילוב של תעודות חדשות עם המאגר הביומטרי יאפשרו לנו לאמת שכל אדם מחזיק רק בתעודה אחת והיא בזהותו המקורית. אנחנונ מבינים את מלוא האחריות שמוטלת עלינו בשמירה על הנתונים. הפיילוט ייבחן במגוון תרחישים וחובת ההוכחה מוטלת עלינו”.

 

מנהל אגף הפרויקטים ברשות האוכלוסין, ברוך דדון, הציג את אמצעי האבטחה של התעודות והדרכונים החכמים. תאורת UV מציגה, למשל, תמונות ופרטים נוספים שסמוים מהעין תחת אור רגיל. “אין שום סיכוי שאנשים יוכלו לזיייף דבר מעין זה", הוא טען. "תעודת הזהות היא מפוליקרבונט. אי אפשר לחתוך את התמונה, לשנות את הפרטים או לגעת בה”.

 

סכנה לאזרחי ישראל

 

בתשובה לשאלה מדוע יש צורך במאגר ולא ניתן להסתפק רק בתעודות חכמות אמר סער: “מי שקבע את ההסדר שמכוחו יוצאים למהלך היא הכנסת, והיא זו שגם תכריע בסוף הפיילוט. זו הדרך הטובה ביותר למנוע זיופים. יש יתרון במעבר לתעודות החכמות בראיית היכולת להתמודד עם תופעות של זיופים וגניבת זהות. איננו מחייבים את אזרחי ישראל, כי בפיילוט זה עניין של בחירה. בתום הפיילוט נחזור לכנסת, ואז נראה אם זה דבר שהוא בגדר חובה או בחירה”.

 

קמני הוסיף: "כל מדינות העולם הולכות לביומטריה לצורך אימות זהות אזרחים. מדינות כמו שוויץ ופינלנד מחזיקות בסיס נתונים מרכזי עם תיעוד חכם וביומטריה”. 

 

דורון אופק, שעתר לבג"ץ נגד הפעלת המאגר, אמר ל"כלכליסט" בתגובה לטענות אלו: "שקר. המגמה הפוכה. מדינות אירופה נסוגות ממאגרים. משאירות ביומטריה בתעודות בלבד”. בעקבות דברי קמני שלפיהם במהלך הפיילוט רק רשות האוכלוסין תוכל לעשות שימוש כלשהו בנתונים השמורים במאגר אמר אופק: "אז בעצם הפיילוט לא יבדוק גישה של גופים אחרים למידע. עוד חוסר יעילות שלו".

 

פרופ' קרין נהון מהתנועה לזכויות דיגיטליות אמרה: “התעודה החכמה היא שתמנע את הזיופים, ולא המאגר הביומטרי. דליפת המסמך בשבוע שעבר מוכיחה זאת. זוהי סכנה לאזרחי ישראל ואין שום סיבה להשתתף בניסוי שרק יזיק למדינת ישראל”. 

 

יחימוביץ': זה רק עניין של זמן עד שמאגר כזה ידלוף

 

"אנחנו מתנגדים בתוקף לקיומו של מאגר כזה. אין שום מדינה מערבית מתוקנת, כולל אלה שמנפיקות תעודות זהות חכמות עם אמצעי זיהוי ביומטרים, שמחזיקה מאגר כזה ואין שום קשר בין אמצעי זיהוי ביומטרים ובין הקמת מאגר מידע מרכזי", אמרה יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' בישיבת סיעת העבודה.

 

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' צילום: נמרוד גליקמן

 

"כל חומת מגן יכולה לקרוס מהרבה מאוד סיבות. הנזק יהיה בלתי הפיך עד סוף ימי חייהם של מי שנמצאים במאגר המידע. כרטיס אשראי אפשר לבטל, סיסמה מזהה אפשר לשנות אבל טביעת אצבע ותווי פנים אי אפשר. שאלת היסוד היא עצם זכותה של המדינה להחזיק מאגר כזה שמקנה כוח בלתי מרוסן לא רק כלפי עבריינים אלא כלפי כל אדם", אמרה.

 

"כולנו יודעים שזה רק עניין של זמן עד שמאגר כזה יזלוג לגורמים עתירי ממון או אפילו לגורמים עוינים שעלולים להחזיק גם כתובת, גם תווי פנים וגם דגימת אצבע של חיילי צה"ל לדוגמה". יחימוביץ' אמרה כי בכוונתה להילחם בתוכנית המאגר.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x