$
חדשות טכנולוגיה

פיילוט המאגר הביומטרי מתחיל מחר; מיכאל איתן: אל תשתתפו בניסוי

במסגרתו, יוכלו אזרחי ישראל למסור נתונים ביומטריים ולקבל תמורתם תעודת זהות ודרכון חכמים. זאת, על אף חשיפת ליקויי אבטחה חמורים במערכת הנפקת התעודות. השר לשעבר מיכאל איתן: הפרויקט לא יועיל לא למדינה ולא לאזרחיה

עומר כביר 16:3107.07.13
מחר זה קורה: פיילוט תעודות הזהות החכמות והמאגר הביומטרי יתחיל לפעול מחר בלשכות מנהל האכולוסין בראשון לציון ובאשדוד. זאת, על רקע התנגדות חריפה ומתמשכת מצד פעילי זכויות אזרח, בראשם השר לשעבר מיכאל איתן.

הפיילוט אמור היה להתחיל בינואר השנה, לאחר פתרון סוגיות החוקתיות ומשפטיות להפעלתו, אך הוא התעכב בגלל עיצומים של עובדי מנהל האוכלוסין. במסגרת הפיילוט, אזרחים שיגיעו ללשכות מנהל האוכלוסין כדי לחדש דרכונים ותעודות זהות או לבצע פעולות אחרות, יתבקשו למסור טביעות אצבע ותמונות פנים שיוכנסו למאגר.

 

עמדות הרשמה למאגר הביומטרי עמדות הרשמה למאגר הביומטרי

 

בתמורה, יונפקו להם תעודות זהות חכמות בהן יקודדו גם הנתונים הביומטריים. בשלב הפיילוט, שאורכו כשנתיים, יתבצע האיסוף בצורה וולנטרית בלבד. ואולם, עם השלמתו ובמידה שיוכתר כהצלחה יהיה איסוף הנתונים חובה בעבור כל אזרח שמבקש להנפיק או לחדש תעודת זהות או דרכון.

 

הפעלת המאגר מעוררת התנגדות רבה בקרב פעילים להגנת הפרטיות. אלו טוענים שאין צורך במאגר על מנת להנפיק את תעודות הזהות החכמות ומזהירים מפני ניצול לרעה של המידע שיישמר בו - ומפני דליפה אפשרית של המידע לרשות הרבים.

 

בשבועיים האחרונים התפרסמו דיווחים רבים שמעלים שאלות לגבי פרטיות ואבטחת המאגר. בסוף יוני נחשף ב"כלכליסט" כי הרשות לניהול המאגר הביומטרי פרסמה מכרז למתן שירותי אבטחת מידע למאגר, שכונה על ידי התנועה לזכויות דיגטליות כהפרטת אבטחת המידע בו. בשבוע שעבר נחשף דו"ח ביקורת חיצונית שבדק את מערכת התעודות החכמות, וחשף בה ליקויי אבטחה רבים.

 

הישג משמעותי לתומכי התוכנית

 

הפרסומים האחרונים מטילים צל כבד על הפעלת המאגר, שמומחים ופעילים רבים טוענים כי עצם הפעלתו יכולה לשמש לפגיעה בפרטיות אזרחים, למשל באמצעות ניצול המידע שבו על ידי גורמים מורשים לצרכים לא מורשים. ואולם, החשש הגדול ביותר הוא מפני דליפה של המידע הרגיש השמור במאגר והגעתו לגורמים בלתי מורשים, כמו שקרה בעבר עם מאגר המידע של מנהל האוכלוסין.

 

תחילת הפיילוט הינה הישג משמעותי במאמצים להקמת המאגר, ואפשר להניח שאם יציאתו לדרך יצאו הגופים המתנגדים לו בפעילות הסברה נרחבת על מנת לשכנע אזרחים שלא לקחת חלק בפיילוט.

 

מיכאל איתן: אל תשתתפו בניסוי

 

השר לשעבר מיכאל איתן, מהמתנגדים הנחרצים ביותר להקמת המאקר, קרא היום לאזרחים שלא להשתתף בניסוי. "זהו מאבק על דמותה של מדינת ישראל. האם נהיה מדינה חופשית, השומרת על פרטיות אזרחיה, כמדינות הנאורות בעולם, או שנהפוך למדינה המובילה בעולם בבילוש אחרי אזרחיה?”, אמר בהודעה לעיתונות.

 

מיכאל איתן מיכאל איתן צילום: עמית שעל

 

"אין שום חובה להשתתף כיום בניסוי המאגר הביומטרי, ואיני רואה שום סיבה מדוע אזרחי ישראל צריכים להיות שפני ניסוי בפרויקט שלא יעשה שום דבר טוב לא למדינת ישראל, לא לאזרחיה ולא לביטחונה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x