$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

האייפון 5 שלך לא מקולקל, הוא סעודי

ישראלים רבים רכשו את הסמארטפון באלפי שקלים וגילו שתכונת שיחות הווידאו FaceTime אינה פועלת. ל"כלכליסט" נודע שמדובר במכשירים שיוצרו במקור עבור מדינות ערב, בהן השלטונות עקרו לחלוטין את התכונה מהאייפון, ברמת החומרה

עומר כביר 16:3801.07.13

ישראלים רבים שרכשו בשבועות האחרונים מכשיר אייפון 5 ממשווקים עצמאיים שונים התאכזבו לגלות שהסמארטפון החדש מגיע ללא FaceTime, תכונת שיחות הווידאו המובנת של המכשיר - כך נודע ל"כלכליסט".

ככל הנראה, הסיבה להיעדר FaceTime היא משלוח גדול של אייפונים זולים שיבואן עצמאי הביא לארץ מאחת ממדינות ערב, בהן נחסמה תכונה זו על ידי אפל לבקשת הממשלה המקומית.

 

לבקשת השלטונות, האייפון שלך עוקר

 

FaceTime היא אחת התכונות הבולטות של מכשירי האייפון והאייפד של אפל ומשולבת גם במחשבי המקבוק של החברה. היא מאפשרת ביצוע שיחות וידאו בין משתמשי iOS ומקבוק לבין עצמם, על גבי ה-WiFi והחיבור הסלולרי לרשת. בגרסה הבאה של iOS, שתהיה זמינה להורדה בסתיו הקרוב, ניתן יהיה להשתמש בה גם לביצוע שיחות אודיו.

 

FaceTime. מסתבר שלא בכל אייפון FaceTime. מסתבר שלא בכל אייפון

 

ואולם, לקוחות ישראלים רבים שהזמינו אייפון בשבועות האחרונים גילו שהתכונה, שאמורה להגיע כחלק מובנה במכשיר, אינה זמינה כלל. מבדיקה שערך "כלכליסט" בין מספר משווקים עצמאיים עולה שרבים מהם מוכרים דגמי אייפון 5 ללא FaceTime. חלקם אמנם מצהירים על כך בעמוד המידע של המוצר, אך אצל אחרים אין כל עדות להיעדר התכונה.

 

בניגוד לדוגמה זו, חלק מהחנויות לא יטרחו לספר לכם שהמכשיר מוגבל בניגוד לדוגמה זו, חלק מהחנויות לא יטרחו לספר לכם שהמכשיר מוגבל

 

לפחות במקרה אחד מצוין במפורש שהיא קיימת, אף שבשיחה טלפונית הודה נציג החנות שאין לדגם שנמכר על ידה תמיכה ב-FaceTime (אך ציין שלקוח שרכש את המכשיר מעודכן בכך לפני השלמת העסקה). למרבית החנויות איתן דיברנו לא היה במלאי דגם אייפון 5 עם FaceTime, ובאחדות היו דגמים מעטים שהוצעו למכירה בתוספת לא זניחה של 150 עד 200 שקל.

 

לדברי הנהלת חנות מוצרי אפל iStore, בשבועות האחרונים הגיעו לשירות הלקוחות של החברה מאות פניות מישראלים שקנו אייפון 5 בחנויות אחרות וחשבו ששירות FaceTime אינו פועל בשל בתקלה טכנית. ככל הנראה שהפונים התבלבלו בשל מיתוג החנות וסברו שמדובר במעבדה שמשויכת לאפל עצמה.

 

מבדיקה שעשה צוות החנות התברר שמדובר בדגם שמיוצר עבור השוק הסעודי, שם קיים איסור מהממשלה על הפעלת תכונה זו. החסימה הינה ברמת החומרה, וגם התקנה מחדש של מערכת ההפעלה או פריצה של המכשירים לא יאפשרו את הפעלת FaceTime.

 

בכל החנויות איתן דיברנו הודו הנציגים שהיעדר התכונה נובע מכך שמדובר במכשירים שמיובאים במדינה בה התכונה לא זמינה, אם כי רובם טענו שהם לא יודעים על איזו מדינה מדובר או שהמכשירים מיובאים מארה"ב או מאירופה (היכן שהתכונה דווקא זמינה). רק במקרה אחד הודתה נציגת השירות כי מדובר במכשיר שמיובא מאחת ממדינות ערב: “אלו מכשירים שמיובאים מדובאי, שם אין FaceTime. אפל מייצרת אותם בלי FaceTime. אין את השבב הזה במכשיר עצמו"', אמרה ל"כלכליסט".

 

איך נזהרים?

 

לקוחות שמעוניינים להימנע מרכישת אייפון 5 נטול FaceTime יכולים להקפיד לרכוש מאחת מספקיות הסלולר, שם מדובר בדגמים שמיוצרים בעבור ישראל וכוללים את מערך התכונות המלא. מי שמעדיף שלא לשלם את המחיר הגבוה יחסית של הספקיות יכול לפנות ליבואן עצמאי שמתחייב כי המכשיר מכיל את מלוא התכונות, או לברר עצמאית בין הספקים הקטנים יותר האם יש או אין FaceTime במכשיר בטרם הרכישה. במקרה שמדובר בספק אלמוני יחסית, מומלץ לנסות ולבקש התחייבות בכתב שניתן יהיה להחזיר את המכשיר תמורת החזר מלא, גם אם נעשה בו שימוש, אם יתברר שהוא אינו כולל FaceTime.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x