$
בשולי הרשת

בשולי הרשת

הקורבנות האחרונים של הצנזורה הסינית: ברווזים צהובים ענקיים

בניסיון לחסום תכנים שעלולים להזכיר לציבור הגולשים בסין את טבח כיכר טיאננמן, מחקו הצנזורים את שאילתת החיפוש "ברווז צהוב גדול". זאת, בגלל מם משעשע שעלה לרשת

עומר כביר 17:0204.06.13
סין נגד הברווזים: במסגרת המאמצים לבלום דיונים ברשת על טבח כיכר טיאננמן צנזרה ממשלת סין את הביטוי התמים "ברווז צהוב גדול" ממנוע החיפוש של Sina Weibo, הרשת החברתית הפופולרית במדינה. כך, לפי דיווח של האינטרנשיונל הראלד טריביון.

מדי שנה עושה משטר הגולגלות של בייג'ינג מאמצים ניכרים על מנת לחסום אזכורים לטבח הפעילים בכיכר, שאירע היום לפני 24 שנה. אלו כוללים כדרך שגרה צנזור שאילתות חיפוש בעלות נגיעה ישירה לאירועים (כמו "4 ביוני") או הצגת תוצאות לא רלוונטיות.

 

ואולם, השנה הצטרפה לרשימת השאילתות האסורות גם השאילתה "ברווז צהוב גדול". מה הקשר? גולשים במדינה יצרו פוטו-מונטאז' של תמונת האדם מול הטנק המפורסמת בו את הטנקים המאיימים מחליפים ברווזוני פלסטיק ענקיים (ההשראה, אגב, היא ברווזון פלסטיק ענק שהוצב בנמל הונג קונג.

 

התמונה שמפחידה את ממשלת סין התמונה שמפחידה את ממשלת סין

 

בין אם מדובר בניסיון מקורי לעקוף את הצנזורה או בסתם בדיחת רשת, הצנזורים בסין לא היססו יותר מדי וחסמו את השאילתה על מנת למנוע מגולשים מלהיחשף לתמונה שיכולה להעלות שאלות מטרידות.

 

ההשראה: הברווז הענק של הונג קונג ההשראה: הברווז הענק של הונג קונג

 

זהו לא הניסיון הראשון לצנזר תמונה רק משום שהיא מתייחסת לאירועי טיאננמן: לפני שלושה ימים העלה הפורטל הסיני NetEase.com מצגת של מכוניות צעצועים קלאסיות, שהחביאה בתוכה שחזור לגו של התמונה המפורסמת. המהלך זכה לשבחים רבים מצד קוראים, אך התמונה נעלמה מן המצגת לאחר מספר שעות ללא הסברים נוספים. יש לקוות שעורך האתר לא ייעלם גם הוא.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x