$
מכשירים ומדריכים
CES 2013

גוגל, מאחוריך: המשקפיים החכמים של Vuzix

החברה הציגה בתערוכת CES משקפיים חכמים שמסוגלים להציג שכבות מידע - מה שיכול להיות שימושי גם עבור הצרכן וגם עבור ארגונים. עם זאת, העיצוב הוא מסורבל, הממשק מוגבל ועלול להיות אפילו מסוכן

עומר כביר, לאס וגאס 14:4414.01.13

משקפי הסמארטפון של גוגל שבו את הדימיון של חובבי הטכנולוגיה הודות לפוטנציאל שלהן - והיותם פיתוח שאפתני שמזכיר סצנות מסרטי מד"ב. אבל הם לא המוצר היחיד בשטח שמנסה להחדיר את הסמארטפון למשקפיים. חברת Vuzix האמריקאית הציגה ב-CES את הטייק שלה בתחום.

 

המוצר של החברה, Wrap 1200XLD, הוא למעשה שתי מצלמות HD המורכבות על מסגרת משקפיים, שבצידן השני מסכים המדמים תצוגה בגודל של 75 אינץ'. מעשה המרכבה הזה, שמזכיר בעיצובו מערכות של קסדות טייסי מסוקים, מאפשר להקרין על גבי התמונה שמתקבלת מהמצלמות שכבות שונות של מידע. בתערוכה הודגמו רק דמויות שנעות רנדומלית על המסך, אבל לדברי החברה ניתן לפתח בעבור המשקפיים יישומים שימושיים כמו הצגת מלאי במחסן גדול בהתאם לכיוון אליו מביטה המחסנאית.

 

המשקפיים של Vuzix המשקפיים של Vuzix צילום: עומר כביר

 

מהבדיקה שלי הפיתרון של Vuzix לא נראה כמוצלח במיוחד: הבחירה להשתמש במצלמות וצגים כמתווכים עם העולם האמיתי יוצרת לא רק מוצר כבד ומסורבל, אלא גם לא שימושי במיוחד: המציאות שמועברת דרך העדשות הינה ברזולוציה נמוכה, והתנועה איטית ולא נעימה. הפתרון של גוגל, הצגת המציאות ללא תיווך והקרנה רק של שכבות המידע הנוספות, נראה כנכון ומוצלח יותר. בנוסף, המשקפיים אינם אלחוטיים, מה שמונע מהם להפוך למוצר שימושי בכל מקום.

 

תצוגת המשקפיים של Vuzix תצוגת המשקפיים של Vuzix צילום: עומר כביר

 

המשקף החכם: מסך בגודל שמותאם לעין

 

ל-Vuzix יש גם מוצר אלחוטי, שמורכב ממסך בגודל קטן שבצידו השני מצלמת HD ואוזנייה שמתלבשים על הראש לא כמו משקפיים אלא כמו "מדונה".

 

מסך אישי עבור העין. המשקף של Vuzix מסך אישי עבור העין. המשקף של Vuzix צילום: עומר כביר

 

את המשקפיים האלה ניתן לצמד לסמארטפון אנדרואיד, ואז המסך משקף למעשה את המתרחש על המכשיר והמשקפיים נשלטים באמצעותו. בנוסף, ניתן להוריד למשקפיים אפליקציות שונות בנפרד מהאנדרואיד (למשל של מציאות רבודה), ולשלוט בין ישירות. בתערוכה לא ניתן היה להתרשם ממלוא הפונקציונליות של המשקפיים, מכיוון שהם ננעלו להצגת סרטון בלופ מתמשך.

 

עיצוב שדומה יותר למיקרופון הופעות מאשר למשקפיים חכמים עיצוב שדומה יותר למיקרופון הופעות מאשר למשקפיים חכמים צילום: עומר כביר

 

עם זאת, גם פיתרון זה, שמשווק כדרך חדשנית לשליטה בסמארטפון, לא מצטייר לי כמוצלח במיוחד: מעבר לסרבול שלו, הקדשה עין אחת לתצוגה נפרדת לחלוטין מעולם המציאות יכולה להיות לא נוחה ומעיקה במקרה הטוב, ומסוכנת מאוד במקרה הרע. המוצר יושק בקיץ, במחיר שלא יעלה על 500 דולר, להגדרת החברה.

 

העתיד של משקפי הסמארטפון ייאלץ לחכות, כך נראה, לפחות עד שגוגל תשיק את המוצר שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x