$
אינטרנט

גרמניה: יוטיוב הורשעה בהפרת זכויות יוצרים

גוגל נדרשה להוסיף מסננים לאיתור תוכן מוגן, וצפויה לשלם פיצויים כבדים אם פסיקת ביהמ"ש בהמבורג בנוגע לאתר הסרטונים תישאר על כנה. הערכות: ענקית הרשת תערער

יוסי גורביץ 10:2922.04.12

בית משפט בהמבורג פסק בסוף השבוע נגד גוגל ואתר הווידיאו שלה יוטיוב בתביעה שהגיש ארגון GEMA, המייצג כ-60 אלף אמנים בגרמניה. לפי הפסיקה, יוטיוב אחראית להפרות זכויות יוצרים המתרחשות באתר, המתבסס על תוכן שמעלים אליו הגולשים, וכי היא צריכה לפצות את הנפגעים.

 

GEMA תבעה

את יוטיוב בשל 12 סרטוני מוזיקה שהועלו ליוטיוב מבלי שהאמנים קיבלו על כך תמלוגים. ההערכות הן שאם הפסיקה תישאר על כנה, גוגל תצטרך לשלם סכומים גדולים כפיצוי. עם זאת, ההערכות הן שענקית הרשת תערער על החלטת בית המשפט.

 

יוטיוב טענה כי אין לראות בה אחראית לסרטונים שגולשים מעלים אליה, משום שהיא רק פלטפורמה לתוכן, ומשום שהיא התקינה שורה של מסננים שמטרתם לזהות תוכן מוגן בזכויות יוצרים. החברה טענה עוד כי היא מתריעה בפני משתמשים שאסור להם להעלות תוכן מוגן.

 

בית המשפט מצא, עם זאת, שההגנות של יוטיוב אינן מספיקות וכי עליה להתקין מסננים נוספים, שעורכים חיפוש על פי מילה, כדי למנוע הפרות זכויות יוצרים בעתיד. עם זאת, בית המשפט פסק כי אין לדרוש מיוטיוב לערוך חיפוש לאחור בתוכן שלה כדי למצוא תוכן מפר זכויות, וכי היא לא יכולה להיות אחראית לכל התוכן שמועלה אליה.

 

יוטיוב טענה בתגובה כי משמעות הדרישות של בית המשפט היא שייקח זמן רב יותר להעלות סרטונים לאתר, כדי שתוכל לסנן את החומר. לטענתה, הדבר יפגע בעיקר בעיתונאים-אזרחים. הסנגורים הציגו הערכה ולפיה מועלים לשרתי יוטיוב כ-60 שעות של וידיאו מדי דקה.

 

GEMA ניהלה מו"מ עם גוגל בעבר, בנסיון להגיע להסכמה בנושא התמלוגים. אך דרישות הארגון ל-10% מהכנסות יוטיוב ממוזיקה, כמו גם תשלום עבור כל שיר מוזרם, לא התקבלו על ידי גוגל. זו המכה השניה שסופגת גוגל סביב יוטיוב וזכויות יוצרים, לאחר שלפני כשבוע בית משפט בארה"ב הורה לערוך דיון מחודש בתביעת הענק של ויאקום כנגד יוטיוב, שבה ניצחה גוגל בעבר בבית המשפט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x