$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: האמריקאים רוצים מחשב שמזהה פושעים מראש

המחלקה להגנת המולדת בארה"ב מפתחת את המערכת, שתיעזר בקצב הנשימה ובתנועות העין. וגם: הקינות על מות ג'ובס יצאו מפרופורציה והצרפתים מתחילים לנתק פיראטים מהרשת

יוסי גורביץ 13:3809.10.11

יש לך אקדח בכיס או שאתה סתם שמח לראות אותי?

 

המחלקה המושמצת ביותר בממשלת ארה"ב, המחלקה להגנת המולדת, יוצאת במיזם חדש: תפקידו היומרני הוא לנסות ולברר מראש מי עשוי להיות פושע, ולבלום אותו בטרם יבצע את זממו. המחלקה לא מכחישה את הידיעה, היא רק אומרת שהיא בוחנת את התכנית "בשלבים ראשוניים", ורק על אזרחים שנתנו את הסכמתם לכך.

 

המערכת, המכונה FAST – כנראה לא ראשי תיבות של Foolish And Stupid Technology – תשתמש בפרמטרים כמו מוצא וגיל, אבל גם בקצב הנשימה, הדופק, תנועות העין, השינויים בחום הגוף  ושאר אמצעי וודו, כדי לברר האם למישהו יש כוונה פלילית (או, על כל פנים, סיבה להרגיש אשם). המטרה, במקור, היתה לנסות לבודד טרוריסטים מהקהל העצום שצובא על נמלי תעופה, אבל כעת המטרה שאפתנית יותר והיא מיועדת לזהות אנשים על סף ביצוע פשע.

 

או סתם אנשים עצבניים במקום גדול. או סתם אנשים שלא אוהבים להיות דחוסים עם אנשים אחרים. או סתם אנשים שפשוט טיפה שונים מהממוצע לגילם/מינם. בקיצור, האזרחים האמריקאים כנראה יוטרדו על ידי הרבה יותר שוטרים כשהמערכת הזאת, אם בתי המשפט לא יהרגו אותה כשהיא קטנה, תוצב באתרים ציבוריים. המשך, למרבה הצער, יבוא.

 

לצערם של האמריקאים, המערכת לא הצליחה לזהות בזמן את הפושעים בסיפור הבא.

 

אופס!

 

צי המל"טים של ארה"ב – פרדייטורים וריפרים – הפך לכלי החשוב ביותר שלה במלחמה בטרור, שמשמש אותה לתקיפות מדויקות, סוג של, כנגד מטרות. לכלי הזה יש יכולת קריטית: הוא מסוגל לחוג שעות מעל למטרה, מספיק זמן כדי לספק מודיעין איכותי ומספיק זמן כדי שלמפעיליו, אם ירצו, תהיה היכולת להמנע מפגיעה במטרות אזרחיות. על פי פרסומי "הוושינגטון פוסט", מל"טים הרגו כ-2,000 טרוריסטים ואזרחים בפקיסטן. על היחס טרוריסט:אזרח יש, מטבע הדברים, ויכוח עז.

 

עיתונים זרים דיווחו בעבר שישראל עושה שימוש בכלים דומים לשם התנקשויות, במיוחד ברצועת עזה. בואו נקווה שההגנות הממוחשבות של חיל האוויר טובות מזה של האמריקאי, כי אלה לא משהו. במילים אחרות, צי המל"טים האמריקאי חטף וירוס. מדובר ב-Keylogger, שרושם את כל הפעולות שמבצעים המפעילים.

 

פרדייטור. וירוס ממקור לא ידוע פרדייטור. וירוס ממקור לא ידוע צילום: בלומברג

 

כמו בבדיחה הישנה על המלחמה בטרור – ניצחנו אותו ב-1970 וב-1982 וב-1987 וב-1993 ונמשיך לנצח אותו - הטכנאים האמריקאים הצליחו להסיר את הווירוס, ואפילו יותר מפעם אחת. הוא חזר פעם אחר פעם.

 

האמריקאים מודים שאין להם מושג מאיפה הגיעה התועבה, האם היא מזיקה בכלל, ומה עושים עכשיו. ככל הנראה, הווירוס חדר למערכות באמצעות דיסקים ניידים שהמפעילים השתמשו בהם כדי להעביר מידע ממחשב למחשב. עכשיו, אחרי שהסוסים כבר הספיקו לברוח מהאורווה ולהקים קרקס, נאסר להשתמש בדיסקים.

 

אולי די?

 

סטיב ג'ובס מת בלילה שבין רביעי חמישי. מאז ועד היום, מלאה הרשת בקינות, יללות, בכי, חרוק שיניים, וכן הלאה. היסטריה כזו לא נראתה מאז מותה של הנסיכה דיאנה ב-1997. זו האחרונה, יש להזכיר, היתה במידה רבה מוגבלת לבריטניה, שלתושביה תמיד היתה פינה חלשה בלב לנסיכות פוטוגניות עם סיפור מוצלח, שטרחו להעמיד פנים שאכפת להן מהאזרח הפשוט – בעיקר משום שהיו מעט כל כך מהן.

 

סטיב ג'ובס מת מיליארדר, מהסוג שלא נתן שנקל – עד כמה שידוע – לצדקה. הוא היה מנכ"ל דורסני של חברה חסרת מעצורים, שעשה את הונו בין היתר מעבודת ילדים ומניצולם של עובדים בעולם השלישי. יותר מתריסר עובדים של פוקסקון קפצו אל מותם בסדנאות היזע שלו, וקצת פחות אנשים הזילו דמעה על חייהם שנקטעו בגיל צעיר. לעזאזל, לרוב האנשים אין מושג איך קוראים להם. והם לא הורישו מיליארדים לילדיהם. הם היו שמן על גלגלי המהפכה של אפל, עיכוב קצר בהעברת המזומנים לחשבון הבנק של ג'ובס.

 

כפי שכתבו יפה אחרים, לבני משפחתו של ג'ובס ולחבריו הקרובים בהחלט שמורה הזכות להתאבל. הם איבדו אדם קרוב. כל השאר? האספסוף שהגיע לחנויות אפל והדליק שם נרות? הטמבלים שבכו בפייסבוק? חפשו סיוע מקצועי.
מתאבלים על ג'ובס. לא הגזמתם? מתאבלים על ג'ובס. לא הגזמתם? צילום: בלומברג

 

סטיב ג'ובס בנה מחשבים. יש אומרים שהם היו מוצלחים במיוחד. הוא בנה גם טלפונים וכמה גאדג'טים אחרים. אומרים שגם הם היו טיפה יותר טובים מהמתחרים, אם כי הטלפונים שלו לא ממש אפשרו לדבר בהם. הוא היה משווק מוכשר מאוד שלהם, ועשה מזה כמויות מופרכות של כסף. בדרך, הוא בנה מעצמו אגדה. זה הכל. לא יותר. ולא, נחמה, הוא לא בנה את האייפון. הוא העסיק אלפי מהנדסים בשביל זה.

 

לא מדובר בתומס אדיסון, שהפך את החשמל למוצר להמונים. לעזאזל, לא מדובר אפילו בביל גייטס, האיש שהפנאפלים אוהבים לשנוא. גייטס מכר מחשבים להמונים והכניס מחשב לכל בית. המוצרים של ג'ובס תמיד היו מיועדים לאליטה, או לפחות לבני המעמד הבינוני-גבוה. גייטס, בניגוד לג'ובס התחייב לתת מחצית הונו ויותר לצדקה. בפרפרזה על ג'ון סטיוארט, בזמן שהמשטרה פרצה דלתות בסן פרנסיסקו בחיפוש אחרי האייפון 4 האבוד של ג'ובס, גייטס התעסק במשהו שולי כמו חיסול היתושים והקדחת.

 

כן, היה לג'ובס יח"צ מעולה. ככה זה עם אנשי מכירות: המוצר הראשון במעלה שלהם הוא הם עצמם. אבל די, לא מדובר במושיע האנושות. מנכ"ל של חברת טכנולוגיה גדולה, זה הכל.

 

סרקוזי מחייך

 

אחרי שנים של מאמצים, הנשיא ניקולא סרקוזי יכול להרשות לעצמו לחייך. הוא ניהל מאבק ארוך וקשה כדי להעביר חוק זכויות יוצרים דרקוני שיוכל לדפוק את הגולשים עד העצם, שבמהלכו ספג השפלה אחר השפלה, וגם שמועות זדוניות על כך שהוא מוטרד בעיקר מגניבת שיריה של אשתו, קרלה ברוני. תחילה הפרלמנט דחה את החוק שלו, ואחר כך בית משפט לחוקה בעט אותו מכל המדרגות. כשסרוקיז התעקש, הבירוקרטים הצרפתים דאגו לעכב את מימוש החוק.

 

אבל עכשיו, סוף סוף, החוק קם על רגליי. סוג של. בקרוב, תורה הסוכנות שהקים החוק של סרקוזי – HADOPI שמה, ראשי תיבות של משהו מסובך בצפרדעית – על הליכים לקראת ניתוקם של 60 גולשים צרפתים, שהתעלמו בבוז ממכתבי ההתרעה שלה והמשיכו להוריד תוכן מוגן מהרשת.

 

האדופי הוקמה בתחילת 2010, אבל החלה לפעול רק באוקטובר של אותה השנה, והתפקיד שלה בחיים הוא לברר – על פי נתונים שמספקות לה חברות התוכן – מי אחראי להורדה של קבצים מהרשת באופן לא חוקי. היא שולחת לפוחזים שלושה מכתבים, שמתרים בהם להפסיק את מעשיהם הרעים. מי שמתעלם מכל השלושה, מוצא את עצמו במגע עם תובע, שמסביר לו בעליצות שהוא יכול לבחור בין קנס של 1,500 יורו לניתוק מהרשת לתקופה שלא תעלה על חודש.

 

עד כה, אומרת האדופי, 650 אלף צרפתים קיבלו ממנה מכתב התרעה ראשון, 44 אלף קיבלו מכתב התרעה שני, וכאמור 60 צרפתים קיבלו גם שלישי. המנהלת של האדופי טוענת שלפעילות הסוכנות שלה יש השפעה חיובית, ושהמכתבים משמשים כגורם מרתיע. היא מודה, עם זאת, שיש להתייחס לנתונים הללו בזהירות, ושפיראטים עקשנים במיוחד משתמשים בשלל טכנולוגיות כדי להמנע ממעקב ולהמשיך לגנוב. 

 

סרקוזי עם קנצלרית גרמניה מרקל. החוק שקידם יוצא לדרך סרקוזי עם קנצלרית גרמניה מרקל. החוק שקידם יוצא לדרך צילום: בלומברג

 

קצרצרים

 

כמו כל אירוע מעורר הדים, גם מותו של סטיב ג'ובס שימש את נוכלי הרשת: הם פרסמו מודעה בפייסבוק, שעל פיה לרגל מותו של האיש והעוד דבר אחד, חברה כלשהי מחלקת 50 אייפדים. כל מה שצריך לעשות הוא למלא שאלון, שמכיל את הפרטים האישיים שלך. 15 אלף טמבלים כבר מסרו את הפרטים שלהם למישהו שכנראה יושב ומצחקק כרגע. נכון, זה מספר קטן ביחס למספר הטמבלים שג'ובס הפריד מכספם במהלך חייו, אבל היי, הוא באמת היה גאון.

 

המהפכה החברתית של האמריקאים, תחת הסיסמה Occupy Wall Street, צוברת תאוצה ומספרים עצומים של אזרחים כבר יצאו לרחובות, ולא רק בניו יורק. עם זאת, עד כה ההאשתג occupywallstreet# לא הגיע לרשימה הפותחת של טוויטר, מה שגרר את תיאוריות הקונספירציה הרגילות על כך שטוויטר משרתת את הממשלה. בטוויטר טרחו להתייחס לשמועות והכחישו בתוקף: הם הזכירו שהעובדה שכל הפיד שלך מדבר על משהו, לא אומרת שמישהו אחר דווקא מדבר עליו - מה שנכון. אבל בטוויטר יכולים להאשים רק את עצמם: זה מה שקורה כשהחברה שלך מתפרסמת בכך שהיא מקבלת הנחיות ממחלקת המדינה.

 

ממשלת דרום אפריקה נקטה עוד צעד שגרתי של כניעה לרודנות הגדולה בעולם, סין – שמחזיקה בנתחים נרחבים מאפריקה. היא אסרה על הדאלי לאמה להכנס לתחומה. אז גוגל, בנסיון שקוף לעשות יח"צ לגוגל+, תערוך צ'אט וידיאו – היא קוראת לזה Hangout – בין הדאלי לאמה ובין דזמונד טוטו. האחרון גם הוא זוכה פרס נובל לשלום, וביקור ביום ההולדת שלו היה מטרת מסעו של הלאמה מלכתחילה. ואם בדרך גוגל תדרוך על הבהונות של סין, נו, הסינים כבר צריכים להתרגל.

הבירה הבאה מוגשת לכם באדיבות גוגל הבירה הבאה מוגשת לכם באדיבות גוגל צילום: אי פי אי

 

סכנה חדשה מאיימת על תעשיית הסרטים, ועל פי מנכ"ל מירמקס מייק לאנג היא גרועה יותר מאשר הפיראטיות: המונופול של אפל בתחום שיווק הבידור. לאנג לא מרוצה מהדומיננטיות של iTunes, והוא חושש שתעשיית הסרטים תמצא את עצמה במעמדה של תעשיית המוזיקה: כלבלב שמקשיב לקול אדוניו מקופרטינו. באפל ודאי לא יאהבו את הדברים, ואם לאנג ימצא בפתח ביתו בקרוב קבוצה של אנשים שטוענים שהם שוטרים ושהם מחפשים סרט אבוד, אני במקומו לא הייתי מכניס אותם הביתה.

 

גוגל שולחת את הזרועות שלה לכל סוג אפשרי של תעשייה, ולאחרונה היא נכנסה לתחום חדש אפילו בשבילה: בישול בירה. למרבה הצער, השיווק של הבירה – גוגל סיפקה את המתכון, כמו גם דבש מהכוורות שלה (!) – מוגבל למבשלה אחת קטנה. גם אם גוגל מתכוונים לעשות את השטיק הרגיל שלהם - לספק מוצר בחינם תמורת פרסומות - אני מוכן להעלים הפעם עין, כי זה אולי יחסל את בירה מכבי.

   

בטל שלח
    לכל התגובות
    x