$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: האסטרואיד פוגע במיקרוסופט

צרפת מצטרפת לגרמניה וקוראת לנטוש את אינטרנט אקספלורר, גוגל בודקת אם עובדיה סייעו להאקרים הסינים, טמבל שאיים בטוויטר לפוצץ נמל תעופה לא מבין איך עצרו אותו, ואינטל מפתחת ממשק מחשב שמופעל באמצעות המחשבה

יוסי גורביץ 12:4219.01.10

סאקרבלו!

 

הנפגעת העיקרית, בינתיים, ממלחמת גוגל-סין היא מיקרוסופט: בסוף השבוע המליצה ממשלת גרמניה לאזרחיה להפסיק להשתמש בדפדפן שלה, אינטרנט אקספלורר, יען כי הלז מסוכן לאבטחת הרשת שלהם אפילו יותר מכפי שהזיקוקים שמשווקת אפל תחת התווית "אייפוד" מסוכנים לבריאות.

 

עכשיו מצטרפת גם צרפת לחגיגה, וסוכנות הגנת הרשת שלה ממליצה בחום למשתמשים לנטוש את אינטרנט אקספלורר. מיקרוסופט ממשיכה לטעון – למרות הראיות – שעם הגדרות אבטחה הדוקות מספיק (שם זמני: גוואנטנמו) שום איום לא יצליח לפרוץ את אינטרנט אקספלורר 8, אבל מעט מאד אנשים קונים את זה. בבריטניה כבר נרשמת תרעומת על כך שהממשלה לא הולכת בעקבות גרמניה וצרפת ומשמיעה הכרזה דומה. יתר על כן, משרדי הממשלה והצבא של בריטניה ממשיכים להשתמש באינטרנט אקספלורר – ועוד בגרסה 6 המושמצת. יצוין שחבר פרלמנט עירני זיהה את הבעייתיות שבהמשך השימוש ב-IE6 כבר לפני שנה.

 

אז מה נשאר למיקרוסופט? להפוך את הלימונים שנחתו בחיקה ללימונדה. היא מנסה לשכנע אנשים לנטוש את IE6 – דבר שהיא עושה מזה חודשים – ואם אפשר, אז גם באותה הזדמנות לוותר על חלונות XP ולעבור לחלונות 7. בינתיים, מיקרוסופט לא הצליחה לתקן את הפרצה שניצלו ההאקרים הסינים.

 

לא שגזרת גוגל-סין נרגעה.

 

משרדי מיקרוסופט ברדמונד וושינגטון. תחת אש בצרפת, גרמניה ועיתוני בריטניה. משרדי מיקרוסופט ברדמונד וושינגטון. תחת אש בצרפת, גרמניה ועיתוני בריטניה. צילום: בלומברג

 

תנועת מלקחיים

 

בעוד שכולם מחכים לתגובת ממשלת סין לעוגה שגוגל מרחה על פרצופה, גוגל ממשיכה להוכיח שהיא רצינית: היא החלה לשתף פעולה עם חבר קונגרס שהגיש הצעת חוק שתעשה מעשים מגונים בחברות שמשתפות פעולה עם הפרות זכויות האדם בסין. ב-2006, כשניסה חבר הקונגרס להעלות את הצעת החוק לראשונה, גוגל התנגדה, מסיבות מובנות. עכשיו היא דוחפת את הצעת החוק במלוא הכוח.

 

זה יופי של מהלך: קודם לנטוש את הזירה המגואלת בדם ואז להאשים את האחרות שנשארו בה בחוסר מוסריות. גוגל היא הרודראנר, יאהו ומיקרוסופט בתפקיד הקויוטה. אלא שזו לא טקטיקה, על כל פנים לא רק טקטיקה: לרוע מזלה של סין, אחד המייסדים של גוגל, סרגיי ברין, הוא בוגר העריצות הרוסית. מאחר שהוא קצת יהודי ורוסיה היא מאוד אנטישמית, הזיכרונות שלו לא לגמרי חיוביים. ברין, על פי הדיווחים, הוא זה שהטה את הכף בדיונים הפנימיים של גוגל על צורת התגובה הנכונה למתקפה הסינית.

 

בתוך כך, שני עיתונאים זרים בסין גילו שחשבונות הג'ימייל שלהם אכן נפרצו, ושההאקרים של המשטר קראו את הדואר שלהם. אחד מהם הוא איש AP, סוכנות הידיעות הגדולה ביותר שפועלת בסין. המשטר, בקיצור, פתח גם חזית נגד העיתונות. יופי של עבודה.

 

ואם זה לא היה מספיק, מקורות בגוגל מסרו לרויטרס שגוגל פתחה בחקירה פנימית, כדי לגלות אם עובדים בסניף הסיני שלה היו מעורבים במתקפה הסינית עליה. גוגל סין מכחישה, כמובן, אבל זה לא באמת יפתיע אף אחד אם הדיווח הזה יתברר כאמיתי ויתברר שהמשטר שתל חפרפרות בגוגל או סתם גייס את עובדיה באיומים. מה יעשה המידע הזה לחברות אחרות שמנסות לפעול בסין, ואיך הוא ישפיע על יחסן למשטר, מוקדם לקבוע. טוב זה כנראה לא יהיה.

 

החסר מטומטמים אנוכי?

 

העולם, מה לעשות, מכיל מספר גדול של מטומטמים. זו עובדה פשוטה: כמחצית מהאוכלוסייה חיה עם אינטלקט שהוא נמוך מהממוצע. פול צ'יימברס משתייך אליהם, ללא ספק.

 

הבריטי הלז רצה לארגן לעצמו חופשה באירלנד, וכשגילה לזוועתו שמזג האוויר הקשה חוסם את נמל התעופה המקומי – הקרוי על שם הדמות המיתולוגית רובין הוד, ככל הנראה על שם הנוהג המקובל בשדות תעופה לבזוז את המבקרים – הוא לא היסס, ועדכן מיד את טוויטר בנושא. הוא הוסיף ש"יש לכם שבוע ומשהו לטפל בזה, או שאני מעיף את הנמל השמימה".

 

מאחר והוא, כאמור, לא בדיוק מפלג האוכלוסייה שמלך שבדיה מארח מדי שנה בטקסים על שם ממציא הדינמיט, הוא הופתע מאוד כששוטרים התדפקו על דלתו כמה ימים לאחר מכן, עצרו אותו, חקרו אותו ארוכות, ערכו חיפוש בביתו, ובסופו של דבר שחררו אותו תוך אזהרה שהוא, כדאי שאת הפרצוף שלו לא יראה יותר בנמל התעופה רובין הוד. ואם הוא רוצה להגיע לאירלנד, כדאי שילמד לשחות. והם עדיין שוקלים אם להעמיד אותו לדין או לא.

 

אז למי שעוד לא קלט: לאנשי אבטחת התעופה אין חוש הומור. הם הונדסו גנטית כדי שלא יהיה להם חוש הומור. אם אתם רוצים להתבדח בקרבתם, דכאו את הדחף. שום דבר טוב לא ייצא לכם מזה. מקסימום תהפכו לאייטם בטור כלשהו באתר זר בשפה שאתם אפילו לא קוראים. לא חראם?

 

מד"ב בהישג יד

 

מדי פעם אני צריך לצבוט את עצמי: אני חי בשנות האלפיים. זה היה כל כך מדע בדיוני לפני לא הרבה מאוד זמן – כך אני מנסה לשכנע את עצמי – והשינויים הפסיכיים שעברו על החברה שלנו לא באו במכה, אלא אחד אחד, והתרגלנו אליהם.

 

חשבו על זה: כל הידע האנושי, פלוס מינוס, נמצא במרחק כמה הקלקות מחשב. יותר ויותר, מה שהיה מאכלס פעם ספריות זמין לא רק במחשב צמוד לקיר, אלא במכשיר זעיר שנישא בכיס. כל אדם הוא תחנת שידור – יש יותר סלולרים מבני אדם – וכמעט כל אחד יכול להיות מו"ל. הידיעה על המתרחש בהאיטי מגיעה לישראל בתוך שניות. אחד ממוצרי הנישה הנחשקים הוא רובוט ששואב אבק. יש, כמובן, מחיר: שליחתה של הודעת SMS עולה יותר משליחתה של אותה כמות מידע למאדים. אבל בסך הכל, לא רע.

 

אינטל רוצה לדלג אל השלב הבא, ההגיוני; היא רוצה להגיע אל הממשק האולטימטיבי. לא עוד מקלדות ועכברים, אלא הפעלה באמצעות המחשבה. זה נראה מופרך במבט ראשון והגיוני לגמרי במבט שני. היכולת לכך כבר הופגנה: קסדות שחוברו למוחם של אנשים ששותקו איפשרו להם להפעיל כלים שונים באמצעות המחשבה,ויש מי שעובד על פיתוח כלי שיאפשר שליטה אלחוטית מהמוח בכלים אלקטרוניים.

 

השימושים שאינטל מחפשת, כמובן, הם שימושים מסחריים. לצבא יש עניין גדול בכל התחום הזה, ולצורך העניין כנראה שהוא יתיר לחיילים לחשוב. עכשיו מדברים החוקרים על שבב פנים מוחי שיאפשר למשתמש לכתוב מכתב על מסך מחשב בכוח המחשבה, ושימושים דומים. לכל זה יש שתי בעיות מרכזיות: ראשית, בכלל לא בטוח שאנחנו יודעים מספיק על המוח כדי לשחק איתו משחקים כאלה, ושנית – בתוך כמה שנים גוגל תשתיל לך פרסומות בחלומות, לא לפני שהיא תבטיח לך לאנדקס אותם בחינם. בכלל לא בטוח שאנחנו רוצים להגיע לשם.

 

קצרצרים

 

ועוד בחדשות אימפריית הרשע: הכנסותיהן של חברות סיניות מסחר מקוון עלו ב-2009 ביותר מ-30%, והן מסתכמות בכ-10.9 מיליארדי דולר. על פי ההערכות, הסחר המקוון שם צפוי לגאות בכ-50% או יותר במהלך 2010. לא ברור מה תהיה השפעת הבלגן של גוגל על כל זה.

 

אפל ממשיכה בריקוד שבעת הצעיפים שלה: עכשיו היא כבר מוכנה להודות שכן, היא תערוך אירוע כלשהו ב-27 בחודש. מה יהיה שם? בואו ותראו בעצמכם. נדע עוד שבוע ומשהו אם היה שווה להתרגש. אם הטאבלט החדש של אפל יהיה דומה לראשון, כנראה שלא. זה יצטרך להיות משהו גדול באמת, אחרת כל הבאזז הזה יוביל לגל של זעם בקרב הג'אנקיז של אפל. אישית, אני חושב שזה יהיה האייפון 4 – זוכרים את הבחור הסיני ההוא שנטען שהתאבד כשנחשד בגניבה של דגם אייפון מתקדם? - אבל לא נאכיל את הטרול.

 

ואם כבר הייפ חסר הכרה, זוכרים את העווית שתקפה את עולם הטכנולוגיה לפני כמה חודשים, כשגוגל הודיעה על Wave? איך דיברו עליו כעל הדבר הטוב ביותר מאז הלחם, המהפכה שתשים קץ לכל המהפכות, עגל הזהב של עולם הטכנולוגיה? זה היה אז. עכשיו, כמו בשורה של מקרים אחרים – זוכרים את הדבר ההוא, נו איך קוראים לו, שאמור היה להיות תחליף הוויקיפדיה של גוגל? גם אני לא – מסתבר שמכרו לנו עוד מוצר בשלב בטא שאף אחד לא יודע מה בעצם לעשות איתו. מדובר בכלי מוצלח לעריכה קבוצתית, כשהוא לא קורס, אבל זהו בערך.

Google Wave. הדבר הטוב ביותר מאז הלחם? Google Wave. הדבר הטוב ביותר מאז הלחם?

 

הרודן – עדיין לא נשיא לכל החיים, אבל הוא עובד על זה – של ונצואלה, הוגו צ'אווס, מצא לנכון לתקוף דווקא את הפלייסטיישן, שמלמדת לדבריו את האדם להרוג אנשים אחרים. קצת משונה כשזה מגיע מצנחן לשעבר ומעריץ של דיקטטורים קומוניסטים, ואז הכל מתבהר: לטענתו של צ'אווז, שהקשר בינה ובין המציאות לא ברור, יש משחק פלייסטיישן שבו המטרה היא לחסל את צ'אווס.

 

מערכת חדשה שהפעילה ה-TSA דורשת כעת מכל מי שנוסע לארה"ב לזהות את עצמו מראש באמצעות הרשת 72 שעות לפני הטיסה. בין השאר, נדרש הנוסע להצהיר שאיננו נאצי. אם מישהו היה צריך הוכחות לכך שהמערכת הזו פשוט לא מתפקדת, הנה היא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x