$
חדשות טכנולוגיה

סנאטור בארה"ב: מדוע הוכפל מחיר ה-SMS?

בין 2005 ל-2008 הכפילו חברות הסלולר בארה"ב את מחיר הודעות ה-SMS, והוא עומד כיום על 20 סנט. המחיר לחברות נמוך בהרבה – ויש סנאטור שדורש תשובות

יוסי גורביץ 15:2328.12.08
למרות עלות נמוכה מאד, חברות הסלולר האמריקאיות גובות ממשתמשיהן סכומים גבוהים עבור שליחת הודעת SMS: ב-2005 עמד המחיר על עשרה סנטים, ומאז הוכפל ובשנת 2008 עמד על כ-20 סנט להודעה. כך דיווח שלשום (ו') הניו יורק טיימס.
יקר יותר משליחת הודעה למאדים. למה? יקר יותר משליחת הודעה למאדים. למה? צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

הסנאטור הרברט קוהל, יו"ר תת-ועדת הסנאט לענייני הגבל עסקי, החליט לברר מדוע טיפסו המחירים כל כך, ובספטמבר שלח מכתב ובו דרש הבהרה מארבע ספקיות הסלולר הגדולות במדינה. קוהל חשף את מכתבו לתקשורת, אך הספקיות, מצידן, סירבו לחשוף לציבור את תוכן תגובתן. התוצאה היא שעד כה הוגשו 20 תביעות יצוגיות כנגד חברות הסלולר.

 

נפח הודעות הטקסט גדל משנה לשנה: על פי הערכות חברת האנליסטים גרטנר, כ-2.5 טריליוני הודעות נשלחו בארה"ב במהלך 2008 – עליה של 39% לעומת 2007. ב-2009 חוזה גרטנר כי נפח ההודעות יעלה לכ-3.3 טריליונים.

 

במאי 2008 ערך מדען בריטי חישוב, והגיע למסקנה שתמחור ההודעות הוא "שוד". על פי חישוביו של דר' נייג'ל בניסטר, מחירה של הודעת טקסט בבריטניה – כחמישה פני – עולה פי 4.4 על המחיר הנדרש לשלוח טקסט באורך דומה מכדור הארץ למאדים. חמישה פני הם כשבעה סנטים; המחיר האמריקאי להודעת SMS יקר, אם כן, בערך פי שלושה מזה שבבריטניה – ופי 13.2 מהנדרש לשלוח את ההודעה מכדור הארץ למאדים.

 

פרופסור סריניווסאן קשאב, מומחה למחשבים מאוניברסיטת ווטרלו, אמר לניו יורק טיימס כי משעה שהעמידה חברת הסלולר את התשתית שלה, עלות שליחת המודעות היא אפסית. חברות הסלולר משתמשות ב"רווחים" שבערוץ התקשורת שהוקצה להן כדי לשלוח את ההודעות, וזו הסיבה שהן קצרות כל כך. "הודעות הן זעירות" אמר קשאב, "יחסית לנפח, עלות ההפעלה היא זניחה. לספקית לא עולה יותר הרבה כסף לשלוח מאה מיליון הודעות מאשר מיליון הודעות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x