$
התעשייה

האיחוד האירופי קנס את אינטל ב-1.44 מיליארד דולר

ועדת הסחר של האיחוד האירופי קיבלה את תלונתה של AMD כנגד אינטל, ומצאה כי עברה על חוקי ההגבלים העסקיים ומנעה תחרות. מדובר בקנס הגדול ביותר בהיסטוריה

יוסי גורביץ 14:0613.05.09

ועדת הסחר של האיחוד האירופי הודיעה היום (ד') כי היא מקבלת את תלונתה של AMD כנגד אינטל, ומוצאת את אינטל אשמה בהפרת חוקי ההגבלים העסקיים ובמניעת תחרות, ועל כן היא קונסת אותה ב-1.44 מיליארדי דולרים, שהם כ-1.06 מיליארד יורו.

 

במייל ששלחה הנהלת אינטל לעובדיה נאמר כי בכוונת החברה לערער על ההחלטה, אך הפסיקה קובעת כי כתנאי להגשת הערעור, עליה להפסיק את התנהגותה המונעת תחרות. הקנס נחשב לגדול ביותר בהיסטוריה, כאשר "השיא" הקודם הוא הקנס שספגה מיקרוסופט מהאיחוד האירופי ב-2004 - גם היא בשל פגיעה בתחרותיות - בסך 497 מיליוני יורו.

מנכ"ל אינטל פול אוטליני מנכ"ל אינטל פול אוטליני צילום: בלומברג

 

ההליך כנגד אינטל החל ב-2001, כאשר הגישה AMD תלונה רשמית, והוועדה הודיעה ב-2007 וב-2008 כי היא חשודה בדיכוי התחרות בשוק. הוועדה מצאה כי אינטל הציעה החזרים ללקוחותיה, כדי שהללו יימנעו מרכישת שבביה של AMD, ובכך מנעה מ-AMD לרכוש נתח שוק העולה על 20%. כמו כן, מצאה הוועדה כי אינטל שילמה לקמעונאי מחשבים כדי שיתקינו את שבביה, ולא את אלה AMD.

 

אינטל טענה כי ההחזרים שהציעה היו אמצעי לגיטימי להטבה עם לקוח שרוכש כמויות גדולות ממוצריה, אך הוועדה מצאה כי ההחזרים הותנו בכך שהלקוחות לא ירכשו שבבי AMD, כך, למשל, הסכימה אחת החברות לקבל 160,000 שבבים מ-AMD ללא תשלום – אך לא יותר מכך, שכן מעבר לכמות זו היתה מפסידה את ההחזרים שקיבלה מאינטל. במייל ששלחה לעובדיה, הכחישה אינטל את הטענות הללו וטענה כי פעלה בהתאם לתנאי התחרותיות בשוק.

 

נציבת התחרותיות של האיחוד, נילי קרויס, אמרה כי ממסמכיה הפנימיים של אינטל עולה בבירור כי ראתה ב-AMD תחרות מסוכנת וניסתה לחבל בה. קרויס ציינה עוד כי בסמכות הוועדה היה להטיל קנס גבוה יותר, עד כארבעה מיליארדי דולרים – היא מוסמכת להטיל קנס בגובה של 10% ממחזורה של חברה העוברת על החוק – אך נראה היה לוועדה שדי בכך.

 

לפני שנה, פתחה גם ועדת הסחר הפדרלית בארה"ב בחקירה דומה כנגד אינטל.  
בטל שלח
    לכל התגובות
    x