סגור
כנס סטארטאפ פלוס מייסד ומנכ"ל nsKnox אלון כהן
אלון כהן, מייסד CyberArk ומנכ"ל ומייסד חברת nsKnox בגמר תחרות Startup+ (צילום: אוראל כהן)

+StartUp
"יתרון היזם בישראל - איכות הרמה הטכנולוגית, החיסרון - הבירוקרטיה הישראלית"

את הדברים אמר אלון כהן, מייסד סייברארק (CyberArk) ומנכ"ל ומייסד חברת nsKnox באירוע גמר תחרות +StartUp של כלכליסט ופועלים הייטק; הוא סיפר גם כי "הרעיון ל'חדר הכספות' הגיע כשאחד מחיילי יחידת ממר"ם בה שירתתי הפיץ מכתבי אהבה שלי לכל היחידה"

"ברוח התקופה החלטתי להציג את סיפור הקמת החברה דרך היתרונות והחסרונות של יזם ישראלי לעומת יזם זר, זאת בכדי לשים בקונטקסט את האירועים שאנחנו חווים כרגע", כך אמר אלון כהן, מייסד סייברארק (CyberArk) ומנכ"ל ומייסד חברת nsKnox באירוע הגמר של תחרות +StartUp של כלכליסט ופועלים הייטק.
"גם המשבר שאנחנו חווים כרגע יעבור", הבטיח כהן. "עברנו את פיצוץ בועת הדוט-קום, את האינתיפאדה ואת משבר הסאבפריים. כל האירועים עברו ואתם בכל זאת שומעים על ההצלחה של סייברארק. כמה מילים על עצמי: הקמתי חמש חברות, בסייברארק ביליתי 15 שנה ולכן היא הכי קרובה ללבי. הסיפור של סייברארק מתחיל בשנת 1999, אחרי שישבתי במרתף ופיתחתי את המוצר של החברה. לאחר מכן, גייסתי מיליון וחצי דולר משני משקיעים פרטיים ורציתי לצאת לדרך".
"אומרים שהקמת סטארט-אפ זה כמו טיפוס על הר. גם הרעיון לסייברארק הגיע אליי בזמן טיפוס על האוורסט. כעבור שנתיים, אחרי שסיימתי לפתח את הגרסה הראשונה של המוצר, פניתי לחבר הכי טוב שלי, אודי מוקדי, כיום המנכ"ל של החברה אחרי הרבה שנים. קראתי לו לדגל ואגיד זאת ליזמים: ההחלטה הכי חשובה בבניית החברה היא בחירת השותפים. אם אתה בוחרים את האנשים הנכונים, יש לכם סיכוי לא רע".
כהן אמר כי הרעיון של סייברארק צץ בנפאל, "אבל הסיפור באמת התחיל בסיפור אהבה בצבא הרבה שנים לפני כן. הייתי חייל שבע שנים בממר"ם, תפעלתי את מרכז המחשבים הגדול ביותר בארץ. הייתי מאוהב בחיילת וכותב לה כל יום פרק חדש של סיפור אהבה. גיליתי שעותקים של כל המכתבים האלה נמצאים אצל כל חיילי היחידה. התברר כי אחד החיילים פרץ למחשב המרכזי, מצא את הסיפור, חשב שזה מצחיק, הדפיס את הסיפור וחילק אותו לכולם. חשבתי לעצמי, 'אם כאן נמצאים סודות מדינה, אני אחראי על המערכת הזו - והמכתב הכי רגיש שלי יכול לדלוף החוצה, אני לא יכול לסמוך על רמת האבטחה של הרשת'".
"כך הגיתי את הרעיון לבנות 'חדר כספות'. אם משהו באמת חשוב לך תשים אותו שם. הבנתי שהדברים הכי חשובים עבור חברות זה מפתחות ההצפנה וסיסמאות המשתמשים וזה מה שסייברארק עושה עד היום. הכל התחיל עם הרצון לבנות משהו מאובטח בלי קשר לרמת האבטחה הכללית של הרשת".
"אעשה אתנחתא ברשותכם", אמר כהן. "למעשה יש שני יתרונות גדולים בלהיות יזם ישראלי: ראשית, יש לך כוח אדם נפלא מהצבא שעוזר לך לבנות את החברה. שנית, אנחנו מבינים טכנולוגיה ברמה גבוהה מאוד. אלה יתרונות מאוד גדולים". כחיסרון, ציין כהן את הסחבת הישראלית. "לאחר מכן יזמים צריכים להילחם עם הבירוקרטיה בישראל. אם בארה"ב אתה רושם חברה תוך עשר דקות ברשת - רישום החברה בישראל, הניהול והסגירה מאוד קשים כאן ארץ. אני נותן כאן נקודה ליזמים בחו"ל".