סגור
צפרא כץ, מנכ"לית אורקל
(צילום: יריב כץ, סיני דוד)

TechTLV 2024
מנכ"לית אורקל צפרא כץ אופטימית: ״אף אחד לא מסתגל לאתגרים כמו מדינת ישראל״

כץ התארחה בכנס TechTLV של כלכליסט בשיתוף בנק לאומי ופאפאיה: ״אנחנו כאן לעזור לממשלה ולצבא. אין קהילה בעולם שיכולה לעשות התאמות כמו ישראל. אל תדאגו, ההון ימשיך להגיע לכאן״

צפרא כץ, מנכ"לית אורקל העולמית, התארחה היום (ב׳) בכנס TechTLV של כלכליסט בשיתוף בנק לאומי ופאפאיה. את השיחה ניהלה כץ עם סופי שולמן מכלכליסט.
כשאת מבקרת בימים אלה במשרדך הישראלי, מה הפוקוס העיקרי? למה החלטת לבוא באופן אישי? אחרי הכל זה מאוד פשוט היום לתקשר באינטרנט?
באתי לישראל בגלל שמאז ה-7 באוקטובר אני חשה שאנחנו בטראומה וקטסטרופה. מהרגע הראשון ישר ידענו שיש לפני ה-7 באוקטובר ויש אחרי. ב-8 באוקטובר אני ואחותי רצינו לטוס לכאן במהירות וידענו שנהיה נטל ולא עזרה. רצינו לעזור לעובדים שלנו לעשות כל דבר שניתן ושמנו בכל האתרים שלנו שאנחנו עומדים עם ישראל ולצידה. אנחנו פועלים בהרבה מדינות והיה חשוב לנו להעביר מסר עוצמתי כמה חשובה ישראל ומה ההבדל בין הרע לטוב.
הייתי בזום עם נשיא המדינה וסיפרנו לו מה עושים, הוא אמר בואי ואז הגעתי. מדינת ישראל היא לא רק החיילים הגיבורים שראיתי - זה גם המשפחות והניצולים מהעוטף. זה נכון שהמחשבות שלנו עם האובדן אבל כאשר נפלתי לעצבות אמרו לי שאני חייבת להילחם - את לא יכולה להרשות לעצמך ליפול. אנחנו כאן לעזור לממשלה ולצבא ואני מתכוונת לעזור למדינה וכלכלה ההייטק של ישראל - הם הגיבורים.
מה התוכניות שלך לסניף הישראלי לאור המלחמה? האם תרחיבי פחות מהמתוכנן או תבצעי צמצומים מסוימים?
אסור להגיד דברים כאלה לידי. אנחנו מכפילים את ההשקעה כאן, הענן שלנו היה הראשון לקום בלי חוזה ובלי הבטחה ממישהו. ישראל חייבת שיהיה ענן מאובטח כי אנחנו גרים בשכונה גרועה. הענן חייב להיות בעומק של 9 קומות למטה אבל אסור לסכן את השרידות העסקית. ככל שהעסקים שלנו גדלים אני מגדילה כאן את הפעילות הפעילות שלנו בענן. כל החברות הטובות ב-AI נמצאות בענן שלנו כי הוא מהיר יותר וזול יותר.
ממה שאתה רואה בישראל אתה חושב שפספסנו את רכבת הבינה המלאכותית?
אמרו עלינו שפספסנו את רכבת הענן אבל הדור השני של הענן תמיד מנצח וישראל תהיה בדור השני של ה-AI. אף אחד לא מסתגל לאתגרים במהירות כמו ישראל. אין קהילה שיכולה לעשות התאמות כמו ישראל ואתם תראו את זה. מי שמודאג שההון לא יגיע לישראל מאיזה סיבה אל תדאגו. היום בבוקר קיבלתי דואר מאחד המשקיעים המובילים ביותר בארצות הברית שמביאים משלחת של משקיעים לישראל. כולם באים לעשות עסקים ולא רק צדקה. אף אחד לא רוצה לפספס עסקים. יש לנו מספר אנשים במילואים ונתקלתי בכמה מהם בקריה והם הודו לנו על החיבוק שנתנו להם ואני מודה להם. אנחנו מעל 100 ימים במלחמה וזה יימשך ואנחנו נתגבר על זה. זה לא ספרינט וזה מרתון ואנחנו ננצח ואף אחד לא ירצה להפסיד את זה. כולם רוצים להיות עם המנצחים.
מה שאת אומרת לא ייפגע בך בזירה העולמית
בשבילי זה ברור מאליו אנחנו תמיד עם הטובים מול הרוע. כל עובד או כל אדם שלא איתנו עם הטוב וכנראה אנחנו לא המקום בשבילך וכך גם לקוחות שאינם נגד רצח והשמדת עם אז לא רוצים אותך.
היהודים קיימים אלפי שנים וכל פעם שאנחנו מחולקים וחלשים נטפלים אלינו ואנחנו תמיד קמים אפילו מאפר ואנחנו חזקים יותר תמיד. אמריקה אוהבת מנצחים וישראל היא כזו.
כצופה מבחוץ מה שונה בישראל לאחר שבעה באוקטובר?
אני חושבת שכולנו הופתענו מרמות האנטישמיות בעולם ובארה"ב ספציפית.
קראתי שהממשל של הנשיא טראמפ נחשב לך לתפקיד מרכזי, האם היית שוקלת ללכת לפוליטיקה בעקבות הבחירות בנובמבר? האם ה-7 באוקטובר שינה משהו בדעותיך?
אני עסוקה בשתי משרות לפחות בימים אלה וזה מעל ומעבר למה שאני יכולה לעשות בימים אלה.
אורקל נמצאת בכל המקומות הנכונים - ענן ובינה מלאכותית, אבל אתם עדיין רחוקים ממועדון טריליון הדולר. איך את מתכננת להגיע לשם, אם בכלל?
לנו זה הכל מתחיל בעולם ההנדסה בצורה שונה והקרדיט צריך להיות ללארי אליסון מייסד החברה ולצוות הטכני. הוא אף פעם לא מסתכל איך אחרים עשו את זה אלא איך צריך לעשות את זה. הענן שלנו מהיר יותר מכל השאר. הרעיון הוא שאתה משלם עבור כל דקה בענן אם אתה מסיים משימה בעשירית שניה ולא בשניה אתה משלם הרבה פחות מכל ענן אחר וזה משנה את המשוואה לחברות וסטארטאפים. אנחנו תמיד חשים שכל פעם מישהו רוצה לפגוע בנו והלקוחות שלנו יקבלו בכל דבר יותר וישלמו פחות.
AI יהיה חלק מהכל בכל דבר ויהיו יכולות חדשות ואנחנו נעשה שם עבודה חשובה ולשנות תעשיות כמו בריאות. אם נוכל לשנות דברים מהותיים כמו הצלת חיים ועל זה עובדים ושותפיות שיש לנו גם כאן בישראל. אנחנו יכולים לעשות שם מהפכה משמעותית ולעשות שינוי משמעותי. רוצים לעשות עולם טוב יותר, בטוח יותר.
לצוות הישראלי שלי אני אומרת תגידו תמיד כן ואנחנו משקיעים בכמה חברות בימים אלו ולא רוצה לצמצם אנחנו מאוד פתוחים וכל דבר שעוזר לממשלות ארגונים ואזרחים להצליח הוא מתאים לנו. אנחנו מאמינים שזה הזמן להיות בישראל.