סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

החשש: התקפות סייבר יחריפו את הפגיעה באספקת המזון

לא מספיק ששרשראות האספקה נפגעו כתוצאה מהקורונה והמלחמה באוקראינה, עתה מזהירים מומחים מפני התקפות האקרים על ציוד חקלאי חכם כמו רחפנים, מרססים אוטומטיים ורובוטים המשמשים לקציר

מומחים מזהירים כי ציוד חקלאי "חכם" פגיע להתקפות האקרים זדוניות, שעלולות לסכן עוד יותר את שרשראות האספקה העולמיות. באתר ה-BBC דיווחו כי החשש הוא שהאקרים ינצלו פרצות בחומרה של הציוד החקלאי המשמש לשתילה ולקציר של יבול.1 צפייה בגלריה
שדה חיטה קנדה מחירי המזון
שדה חיטה קנדה מחירי המזון
שדה חיטה בקנדה
(צילום: רויטרס)

עם זאת, דו"ח שפרסמה לאחרונה אוניבסיטת קיימברידג' טען שמרססים אוטומטיים, רחפנים ומכשירים רובוטיים לקציר היבולים ניתנים לפריצה. במקביל, הממשלה הבריטית והבולשת הפדרלית בארה"ב הזהירו גם כן כי איום התקפות הסייבר בתחום הולך וגדל.
השימוש בטכנולוגיה החכמה בחקלאות מתפשט במהירות ועוזר להפוך חוות ליעילות יותר. ההתקדמות בטכנולוגיה יכולה להביא לכך שבקרוב גם קצירה עדינה של יבולים כמו אספרגוס תיעשה על ידי מכונות במקום בני אדם.
הדור האחרון של רובוטים חקלאיים משתמשים בבינה מאלכותית וממזערים את המעורבות האנושית. הם יכולים לעזור לפצות על מחסור בכח אדם, אך במקביל גובר החשש לאיומים ביטחוניים, מה שעלול להחמיר את הפגיעה בשרשראות האספקה של המזון שכבר נפגעו כתוצאה מהמלחמה באוקראינה ומהתפרצות הקורונה.
כך למשל, בשנה שעברה, JBS, אחת מהחברות הגדולות בעולם לעיבוד בשר, נאלצה לשלם כופר בסך 11 מיליון דולר לאחר שחוותה התקפת סייבר. החודש הותקפה חברת החקלאות האמריקאית AGCO על ידי כופרה שפגעה בייצור. בחודש שעבר הזהירה קבוצה של רשויות אבטחת סייבר ממדינות כמו בריטניה, ארה"ב ואוסטרליה כי האקרים רוסים עלולים לתקוף שרשראות אספקה מערביות.
בהתאם, ג'יימס ג'ונסון, אחראי אבטחת המידע בג'ון דיר, אמר כי בחברה עובדים עם האקרים אתיים לתיקון נקודות תורפה שהתגלו במערכות. לדבריו, "אף אחד, כולל ג'ון דיר, לא חסינה אך אנחנו מחוייבים לנושא ועובדים קשה כדי להגן על הלקוחות שלנו".