סגור

תורי ענק לדלק ולגז בישול בסרי לנקה: ראש הממשלה מזהיר מפני מחסור באוכל

המדינה משותקת, בעוד יתרות המט"ח שלה מידלדלות, והיא נאבקת במחסור בתרופות ובדלק. "בלי גז ונפט אנחנו לא יכולים לעשות כלום, וללא מזון נמות בוודאות", אומרים התושבים המיואשים

אלפי אנשים עמדו היום (ו') בתורי ענק לגז ולדלק בסרי לנקה על רקע אזהרה ששיגר ראש הממשלה רניל ויקרמסינגה ממחסור במזון, בעוד המדינה נאבקת במשבר כלכלי חמור. התורים השתרכו בחלקים רבים של העיר קולומבו, שבה מתגוררים כ-900 אלף איש, בעוד התושבים מנסים לאגור דלק, שרובו מיובא ונדיר מאוד כעת על רקע עתודות המט"ח האוזלות במהירות של המדינה.
"נמסרו רק כ-200 מיכלים, אף שהיו פה כ-500 איש", אמר לרויטרס מוחמד שזלי, נהג במשרה חלקית שעומד בתור זה היום השלישי בתקווה לרכוש גז בישול למשפחתו בת חמש הנפשות. מאות אחרים עמדו בתור, מחזיקים מיכלים ריקים. "ללא גז ונפט אנחנו לא יכולים לעשות כלום", אמר שזלי. "בלי מזון אנחנו הולכים למות, זה ודאי".
1 צפייה בגלריה
מחאה נגד הממשלה קולומבו סרי לנקה משבר כלכלי חדלות פירעון
מחאה נגד הממשלה קולומבו סרי לנקה משבר כלכלי חדלות פירעון
מחאה נגד הממשלה בסרי לנקה, על רקע המשבר הכלכלי
(צילום: גטי)
סרי לנקה, הנסמכת מאוד על תיירות, מתמודדת עם מחסור חמור במטבע חוץ, תרופות ודלק, והפעילות הכלכלית בה האטה בחדות. התחבורה הציבורית עובדת במתכונת חלקית, והתנועה דלילה כיוון שהתושבים נשארים בבית, בעקבות המחסור בדלק. ויקרמסינגה, שהזהיר גם ממחסור במזון, הבטיח לרכוש מספיק דשן עבור עונת הזריעה הבאה, כדי להעלות את התפוקה ולעמוד בדרישות המזון של 22 מיליון תושבי המדינה.
החלטתו מהשנה שעברה של הנשיא גוטאבאיה רג'פקסה לאסור על שימוש בדשן כימי הורידה בחדות את התבואה, ואף שהממשלה הפכה את ההחלטה טרם התקבל במדינה יבוא משמעותי של מזון כדי לחפות על המחסור.
"אף שאין מספיק זמן להשיג דשן עבור העונה הנוכחית, אנו פועלים כדי להבטיח מלאי מספיק עבור עונת המאהא (ספטמבר עד מרץ)", צייץ ראש הממשלה בטוויטר אתמול. "אני מפציר בכולם להבין את חומרת המצב".
יפן, שלה קשרי מסחר ארוכי שנים עם סרי לנקה, אמרה שתספק מענק חירום של 3 מיליון דולר לתרופות ומזון. חברת ליטרו גז שבבעלות המדינה מקווה להתחיל להפיץ 80,000 מיכלי גז עד מחר, אך תצטרך למצוא פתרונות לגירעון של 3.5 מיליון מיכלים שקיים כרגע במדינה, כך אמר מנכ"ל החברה, וויג'יטה הראט.