סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
הפגנת אנשי הייטק ר"ח קפלן דסק
הפגנת עובדי הייטק בת"א (צילום: שאול גולן)

אחת המשקיעות הגדולות בהייטק הישראלי: "לשקול העברת מזומן לחו"ל"

קרן הון הסיכון האמריקאית בסמר, שהשקיעה ביותר מ-60 סטארט-אפים מקומיים, כתבה למנהלי החברות כי "ישראל נכנסת לעידן חדש של חוסר יציבות המתאפיין במדיניות בלתי צפויה של ממשלה חסרת מעצורים"; לדבריהם, "ההמלצה שלנו היא לשמור על חשיפה שקלית רק בפקדונות לזמן קצר"

קרן הון הסיכון האמריקאית בסמר, אחת המשקיעות הגדולות בהייטק הישראלי, קוראת למנהלי חברות הסטארט-אפ המקומיות בהן השקיעה לשקול להעביר כספים לחשבונות זרים, ברקע ההפיכה המשטרית. הקרן, שמנוהלת בישראל על ידי אדם פישר, אינה דורשת במפורש הוצאת כספים לחו"ל, אך מרוח המכתב משתמעת דרישה להוצאה משמעותית כזו.
בשבוע שעבר פורסם בכלכליסט כי בשבועות האחרונים חברות הייטק הוציאו מישראל מעל 1.5 מיליארד דולר.
לפי המכתב, "ישראל נכנסת לעידן חדש של חוסר יציבות המתאפיין לא בקואליציות הבלתי יציבות של ארבע השנים האחרונות, אלא במדיניות בלתי צפויה של ממשלה חסרת מעצורים. בששת השבועות הראשונים שלה בשלטון, הממשלה התעלמה באופן שגרתי מחוות הדעת והאזהרות של מומחים בתעשייה, כולל כלכלנים, בנקאים, משקיעים ובעלי עסקים, ובמקום זאת קוראת לכלוא מבקרים מסוימים ותוקפת את התקשורת. כבר עכשיו, הממשלה מפנה אצבע לקהילה העסקית בטענה שכל שפל כלכלי יהיה בגלל פעולות הקהילה העסקית והצהרות פומביות, ולא תוצאה של מדיניות הממשלה.
"בבסמר אנו בטוחים בחוסנו של ההייטק הישראלי בהתחשב בחשיפה המוגבלת שלו לכלכלה המקומית, אך יש לנו חששות משמעותיים שהאקלים הנוכחי עלול לגרום להשפעה מצמררת על השקעות זרות שאינן טכנולוגיות והצריכה המקומית בישראל.
"הדאגה העסקית העיקרית שלנו היא היחלשות מתמשכת של השקל והקטנת הסיכון של פיקוח על מטבע חוץ, כאשר יציאת הכספים מהבנקים הישראליים ממשיכה לצבור קיטור. בעוד ששני החששות עשויים להרגיש מוגזמים ברגע זה, תפישת המשקיעים והציבור יכולה להפוך את שני הסיכונים למציאות באופן פתאומי. הדבר מצריך התייחסות למדיניות חדשה המכסה כיצד עסקים מנהלים את החשיפה השקלית שלהם וכיצד הם מחלקים סיכונים בין חשבונות ומדינות שונות.
"ההמלצה שלנו היא לשמור על חשיפה שקלית של לא יותר מ-6 חודשים (רק פיקדונות לזמן קצר), ולשקול ברצינות שמירת מטבע חוץ בחשבונות בנק זרים.
"אנו מודעים לשונות בין שיעורי הריבית על פיקדונות דולריים בבנקים ישראליים ביחס לבנקים בארה"ב ואירופה, אך איננו חושבים שהדלתא משקפת את הסיכונים שפורטו לעיל. אנו גם מכירים בכך שחלק גדול מהמזומנים שלכם עשויים להיות נעולים בהפקדות לטווח ארוך בבנקים ישראליים, ולכן תצטרכו לשקול היטב אילו פיקדונות לפתוח ומתי. לפני שתמשיכו בהעברת מטבע חוץ בין חשבונות, עליכם להתייעץ עם היועצים שלכם שכן העברות בין יישויות משפטיות עלולות להפעיל ניכוי מס במקור ולגרור עלויות אחרות.
"רבים מכם כבר נקטו צעדים נבונים לקראת המלצה זו, אז אם יש לכם המלצות אנא שתפו".
בסמר השקיעה במשך שלושה עשורים ביותר מ-60 סטארט-אפים ישראליים במגוון רחב של תחומים, בהם Fiverr, Habana, ו-Wix. בספטמבר השלימה גיוס של 3.85 מיליארד דולר עבור קרן ה-12 שלה - BVP XII. הקרן החדשה תשקיע בחברות בשלבי סיד וצמיחה ראשונים בחברות תוכנה, מחשוב ארגוני, דיפ-טק פינטק, קונסיומר והלת'-טק.