סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט-טק
בלי לערב הורים: העדכון החדש של אפל מעורר מחלוקת

אפל תשיק החודש עדכון לאייפון שמזהיר משתמשים מתחת לגיל 18 לפני שליחה או פתיחה של תמונות עירום. הבעיה היא שהעדכון לא שולח התראה להורים במקביל, גם כשמדובר בילדים מתחת לגיל 13

העדכון הבא של אפל למכשירי האייפון צפוי לכלול מאפיין חדש שיזהיר משתמשים בארצות הברית מתחת לגיל 18 לפני שהם שולחים או פותחים הודעות המכילות תמונות עירום, כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל". הפיצ'ר החדש, שגם מטשטש תמונות כאלה במקביל להתראה, צפוי להיות כלול בעדכון שיתפרסם החודש למערכת ההפעלה. כעת, בכל אופן, מתנהל סביבו דיון ער בנוגע לעובדה שהורים לילדים מתחת לגיל 13 לא יקבלו מאפל התראה במקרה שילדיהם יקבלו או ישלחו תמונות עירום. כלומר ההתראה תישלח רק לילדים, גם אם הם קטנים מאוד.
לעמוד כלכליסט-טק לחצו
לצד מי שהביע תמיכה בעדכון, נשמעים גם לא מעט קולות המאשימים את ענקית הטכנולוגיה של טים קוק בכך שהיא בעצם מותירה את הילדים פגיעים לחשיפה לתכנים מיניים, פוגעניים ואלימים. "הם היו צריכים להוסיף התראות להורים לילדים מתחת לגיל 13", אמר לעיתון סטיבן בלקם, מנכ"ל המלכ"ר המכון לבטיחות מקוונת למשפחות (Family Online Safety Institute). "אין סיבה שנבקש מילדה בת 11 לשמור על עצמה באינטרנט".
1 צפייה בגלריה
אייפון 13 עם צילום קולנועי באייפון גם קקטוס יכול להפוך לכוכב הוליוודי
אייפון 13 עם צילום קולנועי באייפון גם קקטוס יכול להפוך לכוכב הוליוודי
אייפון 13. לא לדאוג, זה רק קקטוס, אימוש
(צילום: רפאל קאהאן)
הורים רבים, בהתאם, סבורים שזה הגיוני שיעדכנו אותם לגבי מה שהילדים שלהם עושים במכשירים. לפי הדיווחים, היקף ההפצה של תכנים מיניים בקרב ילדים מתחת לגיל 13 עלה מאוד לאחרונה. לפי דו"ח שפרסמה חברת תורן, 14% מהילדים בגילי 9-12 שהשתתפו בסקר הודו כי שלחו תמונות שלהם בעלות אופי מיני. זאת לעומת 6% בשנה קודם לכן.
"הרעיון של עדכון הורים של ילדים מתחת לגיל 13 יוצא מנקודת הנחה שיש מערכת יחסים טובה עם הילד ושהוא בטוח", אמרה אליסה רדמילס ממכון מקס פהנק למערכות תוכנה. דובר מטעם אפל ציין בתגובה כי המערכת שעליה הוחלט מספקת הגנה יעילה לילדים, והורים יכולים לבחור לנטר את המכשירים של הילדים בדרכים אחרות, כמו בדיקה ידנית של הודעות הטקסט והתמונות.
המאפיין החדש, שמטשטש את התמונות בזמן הצגת ההתראה, יפעל רק באפליקציית המסרים של אפל, ולא באפליקציות צד שלישי כמו ווטסאפ או סיגנל או אפליקציות כמו אינסטגרם וסנאפצ'ט.