סגור
גיימריסט הפניה חדשה גג עמוד דסקטופ

גיימריסט
אפל מערערת על פסק הדין שיאפשר אמצעי תשלום חיצוניים באפסטור

יצרנית האייפון ביקשה להוציא צו מניעה זמני עד שפסק דין חדש יתקבל בערכאה עליונה. גם יצרנית פורטנייט הצהירה כי תערער על פסק הדין, לאחר שבית המשפט בקליפורניה הכריע כי אפל איננה מונופול וכי היא פעלה כשורה כאשר הסירה את המשחק הפופולרי מחנות האפליקציות

אפל הגישה ערעור על פסק הדין שיחייב אותה לאפשר למפתחי יישומונים להטמיע אמצעי תשלום צד-שלישי ובכך לעקוף את העמלה בסך 30% שאפל גובה מרכישות בתוך האפליקציות עצמן - רובן במשחקי מובייל חינמיים (Freemium). על פי דיווח בסוכנות רויטרס, יצרנית האייפון ביקשה מבית המשפט הפדרלי להוציא צו מניעה זמני. מטרת הצו היא הקפאת ביצוע פסק הדין עד שתתקבל הכרעה בערכאה גבוהה יותר בעניין הקרב המשפטי בינה ובין אפיק גיימס (Epic Games), יצרנית פורטנייט.
בית המשפט הפדרלי של צפון קליפורניה הכריע לטובת אפל בחודש ספטמבר, וקבע כי אפל איננה מונופול - וכי אין מחובתה להשיב את פורטנייט לחנות האפליקציות, משום שאפיק פעלה במכוון נגד תקנון האפסטור. אולם היא גם קבעה כי אפל מוכרחה לאפשר למפתחי אפליקציות להשתמש במערכות סליקה חיצוניות, העוקפות את מערכת הגבייה של ענקית הטכנולוגיה.
אפל התנגדה לפסק הדין בטענה כי ההחלטה תפגע בהכנסותיה ובלקוחותיה. לדברי החברה, היא שוקדת על פתרון שיאפשר ליצרני יישומונים להודיע למשתמשיהם על אמצעי תשלום צד-שלישי, תוך המשך גביית העמלה והגנת הצרכנים מפני הונאות. "צו המניעה המבוקש יאפשר לאפל להגן על צרכנים ועל הפלטפורמה שלה בעוד החברה ממצה את הסוגיות המשפטיות, הטכנולוגיות והכלכליות המורכבות", כתב היועץ המשפטי של אפל בבקשת צו המניעה הזמני.
1 צפייה בגלריה
פורטנייט מחאה אפל fortnite גיימינג אפיק גיימס
פורטנייט מחאה אפל fortnite גיימינג אפיק גיימס
מתוך סרטון המחאה של אפיק נגד אפל
(צילום מסך: יוטיוב)
גם אפיק איננה מרוצה מפסק הדין, ולפני כשלושה שבועות הגישה אף היא ערעור. לפי התצהיר שהגישה, אפיק מתכננת לערער על "פסק הדין וכל הצווים שהובילו או הפיקו את פסק הדין הזה" - כלומר, החברה מערערת גם על הצו האוסר על אפל לחסום קישורים לאמצעי תשלום חיצוניים, כנראה בתקווה להשיג פסק דין הנוטה יותר לטובתה. אפיק גם הגישה תביעות נגד יצרנית האייפון באוסטרליה, באיחוד האירופי ובבריטניה - אם כי רשות התחרות של הממלכה המאוחדת כבר דחתה תביעה דומה.
בשלב זה, שתי החברות לא מעוניינות לחדש את היחסים ביניהן. יצרנית האייפון דחתה את הבקשה של אפיק להשיב את חשבון המפתחים שלה בקוריאה הדרומית. זאת בשל חקיקה חדשה בפרלמנט של סיאול שנכנסה בחודש שעבר לתוקף - המונעת מאפל להכריח מפתחי יישומונים להשתמש במערכת התשלום הייעודית שלה.
אפל מסרה כי "כפי שאמרנו לאורך כל הדרך, נברך את אפיק בחזרה לאפסטור אם הם יסכימו לשחק לפי אותם כללים כמו כל אחד אחר. אפיק הודתה כי הפרה חוזה ונכון לעכשיו, אין שום יסוד לגיטימי להשבת חשבון המפתחים שלהם". אפיק הסבירה בחשבון הטוויטר של פורטנייט מדוע הגישה את הבקשה: "אפיק מתכוונת להשיק מחדש את פורטנייט ב-iOS בקוריאה הדרומית, ולהציע את אמצעי התשלום של אפיק לצד זה של אפל, בהתאם לחוק הקוריאני החדש".