סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

הקשר בין הצעת החוק של ח"כ בן ארי ליועץ הסתרים של רוסק־עמינח

הצעת החוק שהגישה ח"כ מירב בן ארי אוסרת דיווח על מתקפות סייבר לתקופה של 30 יום עד ארבעה חודשים, וקובעת עונשי מאסר למפרים. על אף שבן ארי מסרבת לחשוף את הגורמים שסייעו לה בניסוח הצעת החוק, גורמים בתחום העריכו כי מדובר בטיראן פרטוק, מומחה ותיק בתחום ניהול משברים ויוצא מערכת הביטחון, שנודע כמי שטיפל בעבר במשברים של בנק לאומי

לא מעט גבות הורמו השבוע לאור הצעת החוק שהגישה ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד), האוסרת דיווח על מתקפות סייבר לתקופה של 30 יום עד ארבעה חודשים, וקובעת עונשי מאסר למפרים. ח''כ בן ארי סירבה אמנם לחשוף את הגורמים שסייעו לה בניסוח הצעת החוק, אך גורמים בתחום העריכו בפני “כלכליסט” כי טיראן פרטוק, מומחה ותיק בתחום ניהול משברים ויוצא מערכת הביטחון, הוא מי שמעורב בכך.


חיזוק לכך ניתן למצוא בפרוטוקול ישיבת ועדת ביטחון הפנים שנערכה בנובמבר 2021 בראשות ח’’כ בן ארי. פרטוק אמר אז כי “ישראל (גם) חווה אלמנט נוסף שהוא אירועי תודעה. האירועים המתוקשרים אלו אירועי תודעה, שירביט, אטרף (אירועי פריצות) זה אירוע תודעה. המטרה שלהם זה ליצור פה תחושה של אי ביטחון... כדי לקטוע את שרשרת ההדבקה יש פה משהו מאוד פשוט שצריך לעשות... להוריד את הבמה. המשוואה היא פשוטה – אין קהל, אין הצגה וככה זה עובד. אם אנחנו נצליח ליצור סיטואציה, מערכת משפטית שמאפשרת החשכה בזמן אמת, אין יותר אירוע סייבר".
2 צפייה בגלריה
ח"כ מירב בן ארי נואמת בכנסת
ח"כ מירב בן ארי נואמת בכנסת
ח"כ מירב בן ארי
(צילום: רפי קוץ)
פרטוק נודע כמי שטיפל בשני משברים בולטים של בנק לאומי. הראשון, כשנשכר על ידי הנהלת הבנק לטפל באירוע ב־2014 שבו עובד לאומי קארד גנב את מאגר הלקוחות ואיים לפרסם את פרטיהם האישיים אם לא יקבל תשלום.
לאחר מכן שכר אותו הבנק לטפל במשבר “באים לבנקאים” והמחאה נגד מנכ”לית הבנק אז רקפת רוסק־עמינח. פרטוק, סא”ל במיל’, שהתמחה בניהול מו”מ עם פלסטינים, נשכר לעקוב אחר מוביל המחאה ברק כהן. רוסק־עמינח אמרה במשפט נגד פעילי המחאה כי “לא ידעתי שהבנק שכר מומחה למו”מ עם פלסטינים כדי לעקוב אחר כהן”.
2 צפייה בגלריה
טיראן פרטוק
טיראן פרטוק
טיראן פרטוק
(צילום מסך: ערוץ הכנסת)
פרטוק אינו איש טכנולוגיה והתמחותו היא במשאים ומתנים, שאותם הוא מעדיף לערוך הרחק מאור הזרקורים. פרטוק סירב להתייחס לשאלות “כלכליסט” בנושא.