סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

לראשונה: בחירות דיגיטליות להסתדרות בהשקעה של 30 מיליון שקל

במלם תים שזכו במכרז אומרים שקיום מערך בחירות באופן דיגיטלי יאפשר להנגיש את ההצבעה מכל מקום בארץ, יקטין את הסבירות לזיופים ויאפשר לפרסם תוצאות אמת בתוך זמן קצר

הבחירות הבאות להסתדרות העובדים במאי 2022 יתקיימו לראשונה בפלטפורמה דיגיטלית. כך עולה מהודעת מלם תים שזכתה במכרז של ההסתדרות. ממידע שהגיע לכלכליסט עולה כי היקף הפרויקט נאמד בכ-30 מיליון שקל.
הפרויקט יכלול כ-2,000 עמדות הצבעה וכ-5,000 מחשבים שיוצבו בכל עמדות המזכירות וההצבעה. זו הפעם הראשונה שבה צפויות להתקיים בארץ בחירות בפלטפורמה דיגיטלית בפריסה ארצית בהיקף של מאות אלפי מצביעים.
2 צפייה בגלריה
קירות מתקלפים ההסתדרות 2
קירות מתקלפים ההסתדרות 2
בית ההסתדרות בתל אביב
(צילום: ניצן כהן)
2 צפייה בגלריה
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד
(צילום: דוברות ההסתדרות)
הסיבה לכך שהדבר לא נעשה עד כה קשורה לבעיות אבטחת המידע ועמידה בעומסים המאיימות על ההליך. במלם תים מבטיחים שהפלטפורמה שלהם המבוססת על מערכת ERP שפותחה במיוחד לצורך המטרה הזו, מותאמת להתמודד גם עם מצבי קיצון במקרים של בעיות תקשורת ובתקלות ברשת החשמל. עדיין לא ברור עד כמה המערכת מסוגלת להתמודד עם ניסיונות חדירה של גורמים עוינים שמאיימים בשנתיים האחרונות על שלל פלטפורמות דיגיטליות פרטיות וציבוריות בישראל.
במלם תים אומרים שקיום מערך בחירות באופן דיגיטלי יאפשר להנגיש את ההצבעה מכל מקום בארץ, להקטין את הסבירות לזיופים ולפרסם תוצאות אמת בתוך זמן קצר. אם הפלטפורמה תתמודד בהצלחה עם הבחירות בהסתדרות - בחברה מעוניינים גם לנסות ולשכנע את המדינה לבצע את הבחירות הבאות לכנסת באופן דומה. "הבחירות מהוות תקדים למערכות בחירות דיגיטליות עתידות במדינה", אומרים במלם תים.
הבחירות לכנסת עדיין מתבצעות באמצעות פתקי הצבעה מנייר במסגרת מדיניות מכוונת. משיחות בעבר עם מומחי סייבר וגורמים שתפעלו מערכות בחירות דרך פלטפורמות טכנולוגיות (כמו למשל בטלדור) עולה שגם כיום קשה מאוד להבטיח שלא תהיה הטיה של הבחירות בזמן אמת, מעבר לבעייתיות של קישור המערכות לרשת. בשנים האחרונות עלו טענות רבות נגד חברות מיכון בחירות בארה"ב על כך שהפלטפורמות שלהן כללו פרצות אבטחה רבות - חלקן אף ברמה שהאקר חובב היה יכול לנצל.
במלם תים סבורים שהם מוכנים לעמוד באתגר, "המערכת שתתמוך בבחירות הקרובות להסתדרות העובדים תפתח עידן חדש שיאפשר להצביע מכל מקום בקלות ובמהירות, להימנע מזיופים, תקצר את מועד קבלת תוצאות האמת ותוכל לספק מענה מהיר ואיכותי במקרה של תקלות", אומר שמואל סוננבליק, מנהל חטיבת הפרויקטים במלם תים. יש לקוות שאכן החברה תוכל לעמוד באתגר ולהבטיח לציבור חברי ההסתדרות בחירות אמינות ושקופות.