סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

מיקרוסופט חשפה את ווינדוס 11: תמיכה באפליקציות אנדרואיד ושדרוג חינם לבעלי ווינדוס 10

ענקית התוכנה חשפה את מערכת ההפעלה החדשה שתחליף את ווינדוס 10. החידושים העיקריים כוללים תמיכה באפליקציות אנדרואיד, תפריט התחל חדש עם עיצוב מאוורר שזונח את הלייב טיילס ושמיושר למרכז סרגל היישומים, פיצ'ר ווידג'טים חדש, מגירת מערכת חדשה עם התראות מפוצלות וממשק לפעולות מהירות

מיקרוסופט חשפה הערב (ה') - למרות קשיים טכניים רבים בשידור האירוע - את גרסת ווינדוס החדשה שתחליף את ווינדוס 10 הוותיקה (יחסית). אחרי שווינדוס 11 נחשפה בטעות לפני יותר משבוע, רבים לא ציפו לחידושים משמעותיים שיוכרזו מעבר לגרסה שהוצגה. ואולם מיקרוסופט שמרה את הקלפים שלה קרוב לחזה והצליחה להפתיע גם את מי שהתנסה בגרסה הפיראטית. החידושים העיקריים כוללים תמיכה באפליקציות אנדרואיד (סוף סוף אינסטוש ב-PC), תפריט התחל חדש עם עיצוב מאוורר שזונח את הלייב טיילס ושמיושר למרכז סרגל היישומים, פיצ'ר ווידג'טים חדש, מגירת מערכת חדשה עם התראות מפוצלות וממשק לפעולות מהירות.


העיצוב החדש מדגיש את שיפור בחוויית הממשק והשימוש עם צלילים חדשים וגרפיקה משופרת. הרעיון הוא להעניק למשתמשים חוויה יותר זורמת וקרובה למה שניתן לקבל בממשק מגע בסמארטפון או בטאבלט. למעשה, החידוש העיקרי כאן הוא מה שמיקרוסופט ניסתה כבר שנים לבצע וזה להעביר את ווינדוס למכשירים בעלי ממשק מגע. כיום אפילו המחשבים החלו לתמוך במסכי מגע ואלה נעשים יותר ויותר פופולריים גם בקרב משתמשים שאינם מתקדמים. הכפתורים ואזורי המגע גדולים יותר ומונעים טעויות הקשה.

5 צפייה בגלריה
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
ווינדוס 11
(צילום: מיקרוסופט)

עוד חידוש הוא חנות האפליקציות שכעת כוללת כאמור תמיכה באפליקציות אנדרואיד דרך השת''פ של החברה עם אמזון. זאת אומרת שהאפליקציות יהיו אלה שנמצאות בחנות של אמזון ולא בחנות של גוגל. זאת אומרת שחלק קטן מהאפליקציות לא יהיו זמינות ולפעמים לא מעודכנות לגרסתן האחרונה. מנגד הן יפעלו ישירות על ווינדוס ולא דרך אמולציה - זאת אומרת שהפעלתן תהיה חלקה לחלוטין ושקופה למשתמש.

5 צפייה בגלריה
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
ווינדוס 11
(צילום: מיקרוסופט)

חידוש נוסף הוא שם חדש - Microsoft Store - במקום ווינדוס סטור לפני כן. זה אמנם לא נראה משמעותי אך זה מעיד לכיוון החדש של מיקרוסופט שפילוסופיית הפעולה שלה תחת סאטיה נאדלה היא לא להתחשב בפלטפורמה אלא בשירותים שרצים עליה. החידוש השני יעניין מאוד את המפתחים - בצעד חסר תקדים וגם כסוג של הטרלה לאפל וגוגל - החברה הודיעה שהיא לא תגבה עמלה על הכנסותיהם מהאפליקציה אם הם יעשו שימוש בשירות סליקה משלהם.

5 צפייה בגלריה
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
ווינדוס 11
(צילום: מיקרוסופט)

ווינדוס 11 תהיה שדרוג חינם למשתמשים שלהם רישיון ווינדוס 10. או במילים אחרות כמעט כל העולם. מדובר בצעד מעניין. אם ווינדוס 10 היתה שדרוג חינם למשתמשי ווינדוס 7 או 8, משתמשי XP נאלצו לשלם וכך גם כל מי שפספס את תאריך השדרוג החינמי שנמשך כחצי שנה. עם זאת היו דרכים לעקוף את ההגבלה ומיקרוסופט אף איפשרה אותן בקריצה. אך כעת מדובר במדיניות רשמית. כך שאם רכשתם מחשב עם ווינדוס 10 או שיש לכם אותה מסבב השדרוגים הקודם לא תצטרכו להוציא שקל אחד על השדרוג. מדובר בצעד מקורי ומיטיב עם הלקוחות אך גם כזה שמיועד לשמור על ווינדוס כשליטה העיקרית בעולם מערכות ההפעלה.


5 צפייה בגלריה
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
ווינדוס 11
(צילום: מיקרוסופט)

למיקרוסופט יש כעת דרך לייצר תחרות אמיתית מול MacOS של אפל או כרום OS של גוגל שהפכו לפופולריות מאוד בשנים האחרונות בעיקר בזכות הפופולריות של האייפון ומכשירי האנדרואיד. מחשבי כרומבוק זולים תומכים כיום באפליקציות אנדרואיד ומחשבי מק מעניקים חוויית שימוש שקופה עם האייפונים והאייפדים. ווינדוס מצידה הפכה למעין אלטרנטיבה מיושנת שמוגבלת לשימוש במחשבים. כעת התמיכה באפליקציות אנדרואיד כמו גם העיצוב החדש והשיפורים בממשק ובמנוע שלה צפויים להפוך אותה לתחרותית יותר מול השתיים האחרות.
למעשה ווינדוס 11 היא מה שהיתה אמורה להיות ווינדוס 10X. לפחות מבחינת ממשק המשתמש שלה. 10X היתה אמורה להיות מערכת למכשירים בעלי שני מסכים או מסכים מתקפלים. אך את כל החידושים האלה היא הוסיפה ל-11 במקום להוסיף עוד גרסה ל-10. ווינדוס 11 גם מעלימה את כל הירושות מווינדוס 8 הלא מוצלחת. ממשק הריבועים בתפריט התחל למשל. הממשק החדש מזכיר הרבה יותר את כרום ומק OS מאשר את 8 או 10. מנהל המוצר של ווינדוס, פאנוס פאנאי אמר במהלך האירוע שמדובר במוצר שכמעט כל פרט בו נבדק באובססיביות על ידי המפתחים. יש תמיכה אפילו במצב חשוך כמו באנדרואיד. תכונה שימושית מאוד למי שעושה שימוש במסכי LED למשל. זאת מכיוון שהיא מאפשרת לחסוך באנרגיה. למעשה פאנאי ציין שכל המנוע שמפעיל את המערכת יעיל יותר בכ-40% מאשר זה של ווינדוס 10. וזה מובן. הדור הבא של המחשבים יזכיר הרבה יותר טאבלטים או סמאטרפונים, זאת אומרת שיהיה בהם פחות מקום לסוללה אימתנית כמו בלפטופים המסורתיים.

5 צפייה בגלריה
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
ווינדוס 11
(צילום: מיקרוסופט)

יש גם תמיכה בעבודה על מסכים מרובים. זאת בעזרת תכונה שתאפשר לשמור על מיקום האפליקציות בהתאם לאופי השימוש שאתם עושים במחשב שלכם. כך למשל תוכלו לעבוד על מסך נוסף מחובר ללפטופ או לעבור למספר מסכים במקביל ועדיין ווינדוס תדע לשמור על המיקומים השונים של האפליקציות ועל הקיצורים לא משנה באיזה אופן אתם עובדים. גם עדכוני ווינדוס ישקלו כ-40% פחות ממה שהיה עד כה. עם זאת לא ברור אם מנגנון העדכון יאפשר התאמה אישית יותר נרחבת כך שלא נצטרך בכל פעם להוריד חבילה שלא תמיד נזדקק לכול מה שהיא מכילה.
אפליקציית הצ'אט של מיקרוסופט, Teams, הופכת רשמית לאפליקציה הרשמית של ווינדוס. מכיוון שיש לה כבר גרסאות אנדרואיד ואייפון, היא עשויה להפוך לברירת מחדל להרבה מאוד משתמשים. משהו שעשוי בעתיד אולי לסבך את מיקרוסופט בעוד משפט הגבלים עסקיים, שכן זום ושאר המתחרות כנראה לא יאהבו את הרעיון הזה. ישנם גם ווידג'טים המופיעים במסך נלווה וכוללים עדכוני מזג אוויר וחדשות. ישנה גם תמיכה בתגובות הפטיות, זאת אומרת שכל לחיצה על המסך תספק למשתמש משוב כמו באייפון למשל. כמובן שגם האקסבוקס נכללת בווינדוס 11 והחיבור בין שתי הפלטפורמות יהיה שקוף מאי פעם ויכלול אפליקציית אקסבוקס חדשה לגמרי.