שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

האוצר: זינוק ברכישת דירות בנובמבר - למרות ההגבלות של בנק ישראל

זאת למעט אזור הדרום, שם נרשמה ירידה עקב המצב הביטחוני. לפי הנתונים, 7,800 דירות נרכשו באוקטובר - עלייה זינוק של 77% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד

אריאל נוי 13:0906.12.12
בחודש אוקטובר 2012 נרכשו 7,800 דירות, עלייה של 17% בהשוואה לחודש הקודם, זאת לאחר ירידה של 34% בספטמבר לעומת אוגוסט. כך עולה מדו"ח אורות אדומים שפרסם היום (ה') משרד האוצר. בהשוואה לרמת השפל בעסקאות שנרשמה באוקטובר אשתקד, אשר עמד בצל המחאה החברתית, נרשמה עלייה חדה של 77%. בהשוואה לאוקטובר 2010 כמות העסקאות באוקטובר 2012 היתה נמוכה ב-13%.

ההבדל הדרמטי נעוץ בעיקר בשמועות שהתרוצצו באוקטובר השנה כי בנק ישראל הולך לפרסם הגבלות במשכנתאות. רוכשי דירות מיהרו לסגור עסקאות, ואכן בסוף חודש אוקטובר פירסם בנק ישראל הוראות שהגבילו לראשונה את המימון שרשאים הבנקים לתת לרוכשי דירה. לרוכשי דירות להשקעה המימון יהיה מוגבל ל-50% ממחיר הדירה, רוכשי דירה ראשונה יוכלו לקבל הלוואה בשיעור של עד 75%, ומשפרי דיור יוכלו לקבל הלוואה של עד 70% ממחיר הדירה.

 

בפילוח העסקאות בין דירות חדשות לבין דירות יד שנייה נמצא כי רכישת דירות חדשות באוקטובר עלתה בשיעור של 40% בהשוואה לחודש הקודם לאחר ירידה של 53% בספטמבר. רכישת דירות יד שנייה עלתה ב-12% באוקטובר לאחר ירידה של 27% בספטמבר.

 

 

משקל המשקיעים בסך העסקאות ירד בחודש אוקטובר ב-1% לשיעור של כ-24%, תוך עלייה של 12% במספר הדירות שנרכשו להשקעה באוקטובר בהשוואה לחודש הקודם, לאחר ירידה חדה של 31% בחודש ספטמבר. סה"כ, בחודשים ספטמבר-אוקטובר נרכשו 3,500 דירות להשקעה, עלייה של 39% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

מחירי הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2012 נותרו ללא שינוי בהשוואה לחודש אוגוסט. עליית מחירים של 0.4% במחירי הדירות החדשות נרשמה באזור ב"ש, כאשר באזור המרכז ובאזור ירושלים נרשמה עלייה של 0.1%. מנגד, ירידת מחירים של 0.8% נרשמה באזור חיפה.

 

 

על פי האוצר, נתונים ראשוניים לחודש נובמבר מצביעים על עלייה חדה במספר העסקאות (הן בהשוואה לחודש אוקטובר והן בהשוואה לנובמבר אשתקד). העלייה החדה מקיפה את כל האזורים, למעט אזור הדרום שבו נרשמה ירידה, על רקע ההסלמה הביטחונית. באזור זה גם ניכר גידול במשקל המשקיעים המוכרים את דירתם - 35% ממוכרי דירה יד שנייה באזור זה היו משקיעים, עלייה של 4% לעומת החודש הקודם והשיעור הגבוה ביותר בשנתיים האחרונות. כמו כן מצביעים הנתונים על המשך הירידה במשקל המשקיעים בסך העסקאות. יחד עם זאת, כמות הדירות שנרכשו להשקעה בנובמבר רחוקה רק ב-5% מרמת השיא שלה בשנתיים האחרונות, שנקבעה בפברואר אשתקד.

  

x