סגור
כדאי להכיר

אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ ובנק לאומי מציגים: שיתוף פעולה שובר שוויון

בשבועות הקרובים שרת הפנים איילת שקד תנסה לדחוף את תוכניתה בכל הנוגע לתוספת זכויות בנייה בשיעור של 400% לבניינים שייהרסו וייבנו מחדש, זאת במטרה לתת מענה חלופי לתמ"א 38

החוק החדש כולל פתרון חדש שנועד לקצר תהליכים, על פיו אישורה של תוכנית הבנייה יהווה גם היתר בנייה, כאשר נכון להיום לאחר אישור תוכנית בנייה, היזמים נדרשים להגיש לוועדות מקומיות בקשה נוספת להיתר בנייה.
בין לבין, רשויות מקומיות יוכלו להמשיך לפעול על פי עקרונות תמ"א 38, בתנאי שעד חודש מאי 2022 הם יקדמו תוכנית עירונית שבה יציגו באילו אזורים ורחובות אפשר לפעול על פי תמ"א 38, ובאילו מקומות ניתן יהיה לפעול על פי עקרונות של פינוי בינוי.
במקביל, לקראת אישור תקציב המדינה, ישנו פרק שלם הנוגע לדיור ולתשתיות והוא כולל שורה של צעדים חסרי תקדים בכל הנוגע לחוק ההסדרים. מדובר בשורה ארוכה של החלטות משמעותיות, וביניהם עידוד הליכי התחדשות עירונית, הסבה של עד 50% משטחי תעשייה קיימים וחדשים למגורים, הוספת אלפי יחידות דיור ועוד.
אין ספק כי אי הבהירות בתחום גורמות למתח רב בקרב חברות יזמות רבות, כיוון שלאחר שינוי כזה או אחר, רק הקבוצות היציבות והמבוססות ביותר ימשיכו לתת הטון.
פנינו לאחת מהן, "חברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ" על מנת לשמוע על פועלם וכיצד הם מתכוננים לקראת השינויים העומדים לצאת לפועל בתחום. בשיחה שערכנו עם עופר אנגל, סמנכ"ל החברה, הוא עשה לנו סדר בכל הנוגע לדקויות בתחום ההתחדשות העירונית, ולקראת העתיד העומד לבוא.
חברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ: המומחים להתחדשות עירונית
2 צפייה בגלריה
אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ
אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ
אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ
(יח"צ)
"חברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ" היא אחת החברות המנוסות ביותר בישראל בתחום התחדשות עירונית ופרויקטים של תמא 38/2 ופינוי בינוי. אחד היתרונות המהותיים של החברה באה לידי ביטוי בזכות האיתנות הפיננסית שהיא מציגה, בזכות שותפות בין יעקב אנגל, תעשיין ויזם בתחום הנדל"ן מזה למעלה מארבעה עשורים, ובנק לאומי המחזיקים ב 20% ממניות החברה.
בזכות שילוב הכוחות יוצא הדופן הזה בישראל, ב 12 השנים האחרונות "חברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ" סיימה בהצלחה כבר עשרות פרויקטים בכל רחבי הארץ, כאשר היא מאתרת, מתכננת, מממנת ומבצעת את אלו במהירות יוצאת דופן.
בימים אלו ממש החברה מעורבת בהקמת אלפי יחידות במעל ל 35 פרויקטים בשלבים שונים (הליכי אישור או ביצוע), בערים גדולות במרכז הארץ, כמו רמת השרון, הרצליה, גבעתיים, רמת גן, תל אביב, ירושלים, אשדוד ועוד.
פינוי בינוי
"פרויקט פינוי בינוי אומר הריסת מבני מגורים ישנים והקמת מבנים חדשים על אותם השטחים, תוך מתן דירות חדשות לדיירים. בניגוד לפרויקט תמ"א 38, שם מתייחסים לבניין באופן נפרד, בפינוי בינוי לעומת תמ"א 38 נותן פתרון רוחבי של מבני ציבור, דרכי גישה, חניה וכו'.
פרויקט פינוי בינוי מדריש קידום תב"ע חדשה ואישורה על ידי וועדה מקומית ומחוזית לעומת תמ"א 38 אשר היא מקודמת בהליך היתר בלבד.
פרויקט פינוי בינוי יכול לצאת לדרך בשתי אפשרויות: האפשרות הראשונה, פרויקט שמובילים אותה הרשות עצמה, עירייה, מועצה וכד'. האפשרות השנייה, היא לצאת לדרך לתהליך אותו דוחפים דיירים בעזרת חברה יזמית. לתוכנית הזו יש חוקים ברורים, כמו פינוי של 24 דירות לפחות, זה נתון לאישור ועדה מול העירייה ועוד.
כחלק מההליכים לקראת אישור תקציב המדינה, ישנו פרק שלם הנוגע לדיור ולתשתיות, על מנת להתמודד עם העלייה במחירי הדיור. מדובר בשורה ארוכה של החלטות משמעותיות, וביניהם עידוד הליכי התחדשות עירונית, הסבה של עד 50% משטחי תעשייה קיימים וחדשים למגורים, הוספת אלפי יחידות דיור ועוד.
התהליך הזו הינו מורכב יותר, ולכן דורש מספר שלבים בהם מעורבים גופים נוספים, ציבוריים ופרטיים. כיוון שמדובר בפרויקט גדול במיוחד ובעל רגולציה מורכבת יותר עם פתרון תכנוני רחב יותר ונכון לרשות המקומית. החל מהיציאה לדרך ועד סופו, בדרך מדובר על פרק זמן ביצוע של בין שלוש לארבע שנים", עופר אנגל פירט עבורנו.
2 צפייה בגלריה
רחוב קליינמן 13 - 15, ירושלים. פרוייקט פינוי בינוי בשלבי תכנון
רחוב קליינמן 13 - 15, ירושלים. פרוייקט פינוי בינוי בשלבי תכנון
רחוב קליינמן 13 - 15, ירושלים. פרוייקט פינוי בינוי בשלבי תכנון
(יח"צ)
מהפכה בחוק ההסדרים: כוחם של דיירים סרבנים נחלש
"כחלק מההליכים לקראת אישור תקציב המדינה, ישנו פרק שלם הנוגע לדיור ולתשתיות, על מנת להתמודד עם העלייה במחירי הדיור. מדובר בשורה ארוכה של החלטות משמעותיות, וביניהם עידוד הליכי התחדשות עירונית, הסבה של עד 50% משטחי תעשייה קיימים וחדשים למגורים, הוספת אלפי יחידות דיור ועוד".
על פי ההצעה החדשה, חוק פינוי בינוי יתוקן כך שיידרש רוב של 66% (שני שליש) מבעלי הנכסים לקידום פרויקט פינוי בינוי ובכך יורד הרוב הנדרש, שעמד עד כה על 80%. מדובר בחוק שבו יש הרבה יותר התחשבות גדולה יותר ביזמים ובבעלי דירות להשקעה", אנגל הסביר.
הרווח הגדול של מי שמחזיקים בשתי דירות
"ישנו תיקון נוסף הנוגע למתחמי פינוי בינוי, ובו כל דייר בפרויקט מסוג זה שיש לו יותר מדירה אחת, יקבל דירה חדשה בפטור ממס שבח ובמע"מ בשיעור אפס - תמורת כל דירה שבבעלותו.
מדובר ככל הנראה בשינוי הגדול ביותר של חוק ההסדרים מבחינת ההתחדשות העירונית, כיוון שזו מצביע על כיוון שבו המדינה מעודדת עוד ועוד פרויקטים של פינוי בינוי ומבטלת חסמים שהפריעו עד כה. התיקון המדובר אמור לחול גם על פרויקטים חתומים שטרם יצאו לפועל, כמו גם הבנייה בהם", עופר אנגל סיכם עבורנו את הדברים.
חברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ: יצירת קשר
לפרטים נוספים אודות שירותי החברה בכל הנוגע להתחדשות עירונית
ופרויקטים של תמא 38/2 ופינוי בינוי, ניתן לחייג: 072-3222711
כתובת: דרך מנחם בגין 132 עזריאלי תל אביב.
רח' שלמה הלוי 5 בית ירושלים של כסף – ירושלים.