סגור
וילנה ליטא ערים זולות
מקום ראשון בערים הזולות באירופה - וילנה, ליטא (צילום: שאטרסטוק)

סוף שבוע בחו"ל ב-300 דולר: אלו הערים הזולות ביותר באירופה

מחפשים הפוגה ואסקפיזם במחיר סביר? וילנה זוכה במקום הראשון כעיר הזולה ביותר לחופשה באירופה לפי הברומטר השנתי שמפרסמת רשות הדואר בבריטניה. אחריה ליסבון, שיורדת מהמקום הראשון בשנה שעברה. אמסטרדם קטפה את התואר המפוקפק כעיר היקרה ביותר באירופה לתיירים

משבר יוקר המחיה משפיע באופן משמעותי על אורח החיים, אך הנסיעות לחו"ל נמצאות עדיין בעדיפות גבוהה עבור רבים המחפשים קצת הפוגה ואסקפיזם. לקראת חופשת הקיץ, מפרסמת רשות הדואר בבריטניה את הברומטר השנתי שלה לעלויות הערים, המציג את היעדים הטובים ביותר לביקור שלא יקרעו את הכיס.
זו השנה ה-17 ברציפות שבה משתמש הברומטר בנתונים מ-37 ערים שונות ברחבי אירופה, ומנתח את המחירים כדי לחשב את יעדי החופשה העירונית הזולים ביותר. הסקר מחשב את העלות הממוצעת לשהייה של שני לילות בסוף שבוע, ואת המחירים הכוללים ביקור במוקד תיירות מוביל, מוזיאון וגלריה, סיור באוטובוס וכרטיס נסיעה בתחבורה ציבורית התקף למשך השהות. עלויות האוכל והשתייה בחישוב זה נעות בין כוס קפה פילטר רגיל לארוחת ערב בת שלוש מנות לשני אנשים, כולל יין הבית. לפי הנתונים, ב-60% מהערים ברחבי היבשת נרשמו ירידות משמעותיות במחירי הלינה. נתוני הסקר טובים למי שמעוניין להזמין חופשה זולה בקיץ הקרוב.
מקום ראשון: העיר הזוכה לשנת 2024 היא וילנה, בירת ליטא. וילנה כבר זכתה בכתר העיר בעלת הערך הטוב ביותר בשנים 2015, 2019 ו-2020, ובשנה שעברה הפסידה את המקום הראשון לליסבון. הזכייה הרביעית שלה כעת היא תוצאה של מחירים נמוכים בכל המדדים – העלות של סוף שבוע מגיעה ל- 300 דולר, נמוך ביותר מ-10% מהעיר השנייה, ופחות ממחצית העלות של 18 מתוך 37 הערים. לאחרונה, גדלה הפופולריות של וילנה - יש בה טיולים רבים באזור הכפרי שמסביב, ונופים מיוחדים (כמו גבעת גדימינאס), ומומלץ גם ביקור בקתדרלת וילנה או במגדל הפעמונים הסודי של כנסיית סנט ג'יימס.
9 צפייה בגלריה
ליסבון טראם רכבת קלה רילוקיישן
ליסבון טראם רכבת קלה רילוקיישן
ליסבון. איבדה השנה את התואר כעיר הזולה ביותר
(צילום: housetrip)
מקום שני: שם נמצאת הזוכה של השנה שעברה -ליסבון, אשר בעקבות עלייה של 26% בעלות הלינה הממוצעת, ירדה בדירוג בשנת 2024. העלות הממוצעת השנה לשני לילות במלון שלושה כוכבים היא 192 דולר, בהשוואה ל-153 דולר בשנה שעברה, מה שמעלה את העלות הכוללת ל-334 דולר. העיר היא אחת משלוש ערים בלבד במערב אירופה שהגיעו לעשירייה הראשונה.

9 צפייה בגלריה
ליל צרפת ערים זולות
ליל צרפת ערים זולות
מקום שלישי - ליל, צרפת
(צילום: Massimo Santi / Shutterstock)
מקום שלישי: באופן מפתיע הגיעה ליל, צרפת, למקום השלישי – עלייה של שבעה מקומות מ-2023. העלייה נובעת בעיקר מירידה של 30% בעלויות. העלות הממוצעת של הלינה יורדת מ-235 דולר ל--166 דולר. ההתעניינות בעיר הצרפתית גברה בשנים האחרונות למי שמחפש נסיעה נוחה יותר לכיס - ליל נמצאת במרחק של פחות מ-90 דקות מלונדון דרך יורוסטאר.

9 צפייה בגלריה
קרקוב פולין חופשה קצרה
קרקוב פולין חופשה קצרה
קרקוב פולין. מקום רביעי
(צילום: שאטרסטוק)

9 צפייה בגלריה
אתונה יוון ערים זולות
אתונה יוון ערים זולות
מקום חמישי - אתונה, יוון
(צילום: גטי )
אתונה ירדה מהמקום הרביעי לחמישי, ואילו ריגה, בודפשט, ברטיסלבה, פראג ו-ורשה ממלאות את שאר המקומות של 10 הערים הזולות.
רשימת הערים היקרות באירופה מעניינת לא פחות - אמסטרדם שומרת על המקום הראשון שלה שנה נוספת עם ממוצע עלות של 847 דולר לסוף שבוע. אחריה בלפסט (795 דולר), אדינבורו (762 דולר) והלסינקי (743 דולר).

9 צפייה בגלריה
ריגה לטביה לונלי פלנט יעדים זולים
ריגה לטביה לונלי פלנט יעדים זולים
מקום שישי - ריגה, לטביה
(צילום: בלומברג)

9 צפייה בגלריה
פוטו איים בערים גדולות האי מרגרט בודפשט
פוטו איים בערים גדולות האי מרגרט בודפשט
מקום שביעי - בודפשט, הונגריה
(צילום: Shutterstock/ Alexey Oblov)

9 צפייה בגלריה
ערים זולות ברטיסלבה ברטיסלאבה סלובקיה
ערים זולות ברטיסלבה ברטיסלאבה סלובקיה
מקום שמיני - ברטיסלבה, סלובקיה
לונדון מדורגת במקום ה-25, והעלויות הממוצעות כוללות 4.11 דולר (3.25 פאונד) לכוס קפה (לעומת 2.30 דולר של וילנה), 103.5 דולר (81.80 פאונד) לארוחה בת שלוש מנות (63.2 דולר בווילנה) ו-40.2 דולר (31.80 פאונד) לכרטיס נסיעה של 48 שעות (22.4 דולר בווילנה).

9 צפייה בגלריה
פוטו איים בערים גדולות פראג Kampa Island
פוטו איים בערים גדולות פראג Kampa Island
מקום תשיעי - פראג, צ'כיה
(צילום: Shutterstock/ Vital Safo)
דירוג עשר הערים הזולות באירופה בשווי החופשה הכולל לשנת 2024, החל מהעיר הזולה ביותר:
1. וילנה, ליטא
2. ליסבון, פורטוגל
3. ליל, צרפת
4. קרקוב, פולין
5. אתונה, יוון
6. ריגה, לטביה
7. בודפשט, הונגריה
8. ברטיסלבה, סלובקיה
9. פראג, צ'כיה
10. ורשה, פולין

9 צפייה בגלריה
 פוטו ערים באירופה ורשה פולין
 פוטו ערים באירופה ורשה פולין
מקום עשירי - ורשה, פולין
(צילום: Cinematographer / shutterstock)