סגור
משבר אקלים

על פי תהום
"משבר האקלים הוא איום על היציבות הפיננסית של ארה"ב"

ג'נט ילן, מזכירת מחלקת האוצר של ארה"ב, מזהירה מפני השלכות ההתחממות הגלובאלית בעקבות דו"ח מיוחד של ה-FSOC. התעשיות הכבדות, ערך הנכסים והשכבות החלשות ייפגעו

המועצה לפיקוח על יציבות פיננסית (FSOC) במחלקת האוצר של ארה"ב פרסמה בשבוע שעבר דו"ח ראשון מסוגו הקובע כי המשך ההתחממות הגלובלית צפוי להביא לעלייה בתדירות ובעוצמה של אסונות טבע, לרבות הוריקנים, שריפות ושיטפונות. התוצאה של כל אלה, על פי הדו"ח, היא פגיעה ברכוש, אובדן הכנסה, פגיעה בערך של נכסים ושיבוש בפעילות הכלכלית.
במקביל, הדו"ח קובע כי יש להיערך לכך שמעבר מדלקי מאובנים לאנרגיות מתחדשות יכול לגרום לירידה חדה במניות של חברות דלקי מאובנים, כמו גם של חברות ממגזרים תלויים, כמו למשל חברות רכב או תעשייה כבדה. שינוי כזה יכול לפגוע במדדי המניות, בחסכונות לפנסיה ובחלקים אחרים של המערכת הפיננסית. "הסקטור הפיננסי עלול לסבול מסיכוני אשראי ושווקים שקשורים לאבדן הכנסה, אי-החזרת הלוואות ושינויים בערך של נכסים", נכתב שם.
הדו"ח מזהיר עוד כי ההשפעות השליליות של משבר האקלים יהיו חמורות יותר בקרב קהילות פגיעות מבחינה פיננסית, בהן בעלי הכנסה נמוכה ומיעוטים. "לקהילות אלה יש גם פחות משאבים כדי להתאושש או להסתגל להשפעות שליליות", נכתב בדו"ח. "יש צורך בפעולות מסוימות על מנת להתמודד עם סיכונים פיננסיים קשורי-אקלים שיכולים להשפיע על קהילות פגיעות בדמות פרמיות ביטוח וריביות גבוהות יותר, או חוסר יכולת לרכוש ביטוח או לקבל הלוואות".
1 צפייה בגלריה
ג'נט ילן שרת האוצר ארה"ב מאי 2021
ג'נט ילן שרת האוצר ארה"ב מאי 2021
ג'נט ילן, מזכירת מחלקת האוצר של ארה"ב
(AP)
ה-FSOC ממליץ בין השאר להקים מועצה לבחינת סיכונים פיננסיים בתחום, לבצע ניתוח קפדני יותר של השפעות משבר האקלים על תעשיית הביטוח ולהגדיל את התיאום עם מומחים ומדענים בתחום כדי להבין טוב יותר את ההשפעות הכלכליות והפיננסיות שלו. "הדו"ח והמלצות ה-FSOC מייצגים צעד חשוב בדרך להפיכת המערכת הפיננסית שלנו לחסונה יותר לאיום של שינוי אקלים", אמרה מזכירת מחלקת האוצר ג'נט ילן בהודעה שהוצאה לעיתונות עם הגשת הדו"ח. "הצעדים יתמכו במדיניות הדחופה של הממשל לגבי משבר האקלים ויסייעו למערכת הפיננסית לבצע מעבר מסודר ליעד של איפוס פליטות".